Szkoła istnieje już 75 lat!
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Szkoła istnieje już 75...
10 czerwca w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku odbyły się uroczystości z okazji 75-lecia tej placówki. Nie mogło zabraknąć podziękowań i gratulacji, przypomniano też bogatą historię szkoły, a potem wszyscy bawili się na festynie jubileuszowym.
Uroczystości poprzedziła Msza święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Potem na szkolnym placu odbył się apel z odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz hymnu placówki. – Takie święto jest okazją do wspomnień, które – choć minione – zawsze pozostają w pamięci. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się cząstkę siebie i swojego życia. Łączy nas bowiem przeszłość z teraźniejszością. Ten dzień to czas przywoływania pamięci koleżanek i kolegów nauczycieli oraz refleksja nad upływającym czasem. Jest to święto wszystkich, którzy tworzyli tę szkołę, oraz uczniów- obecnych i absolwentów. Duszą tego miejsca jest nauczyciel, a dumą absolwenci. Ci, których już nie ma, zostawili tutaj swój widoczny ślad, którego się nie zapomni – powiedział dyrektor Zbigniew Grzywacz. Za wieloletni trud i zaangażowanie wręczono bukiety kwiatów emerytowanej kadrze pedagogicznej.
Uczniowie przygotowali dla zgromadzonych gości część artystyczną, poświęconą w dużej mierze szkole oraz jej patronowi – Mikołajowi Kopernikowi. Potem samorządowcy i przedstawiciele instytucji gminnych składali życzenia dyrektorowi szkoły w Pakosławsku. Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty, odczytał list gratulacyjny, podpisany przez Przemysława Czarnka, ministra edukacji narodowej. Po części oficjalnej odbył się festyn z szeregiem atrakcji. Wszyscy znakomicie się bawili.
W sali gimnastycznej można było obejrzeć prezentacje multimedialną, przedstawiającą 75-letnią historię szkoły. Zaczyna się ona rok po zakończeniu II wojny światowej w momencie, kiedy miejscowość Pakosławsko nosiła nazwę Bogusławice. Wiosną 1946 roku przyjechał tam nauczyciel Kazimierz Zieliński, który zorganizował porzuconą przez Niemców szkołę. Od tego czasu dzieci z Bogusławic i Brzezin miały jednoklasową placówkę edukacyjną. W roku szkolnym 1947/1948 realizowane były trzy klasy programowe z 45 dziećmi. Wiosną 1948 nazwa Bogusławice została zmieniona na Pakosławsko.
W latach 1957/1958 podniesiono stopień organizacyjny i w nowo przydzielonej izbie lekcyjnej utworzono klasę VII. 23 kwietnia 1961 szkoła otrzymała nowe boisko – obok wynajętego budynku, gdzie przedtem była łąka w użytkowaniu miejscowej straży pożarnej. W 1969 realna stała się likwidacja placówki, ale pojawiła się społeczna inicjatywa rodziców oraz mieszkańców Pakosławska i Brzezin, którzy postanowili w czynie społecznym wybudować nowy budynek w miejscu starego młyna. Komitet budowy zebrał około 200 tysięcy złotych w gotówce, dzięki czemu możliwe było zrealizowania zamierzonego celu. W grudniu 1972 budowa została zakończona i obiekt oddano do użytku. Szkole nadano imię Mikołaja Kopernika w 500. rocznicę jego urodzin. W 1995 placówka doczekała się gruntownego remontu, a dwa lata później udało się zakupić sztandar.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed