Szerszy krąg zwolnionych z podatku od spadków i darowizn
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Szerszy krąg zwolnionych z...
27 października 2020 roku wchodzą w życie uchwalone przed sejm przepisy, które poszerzają krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia będą mieć prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
W Dzienniku Ustaw z 12 października 2020 r. opublikowano ustawę z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1761) przepisy ustawy wejdą w życie 27 października 2020 r.
Zgodnie z przyjętymi zmianami, w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2019 r. poz. 1813) w art. 14 po ust. 4 został dodany art. 4a w brzmieniu: „4a. Za zstępnych w rozumieniu ustawy uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821), a za wstępnych także odpowiednio osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.”.
Kto zyska prawo do zwolnienia?
Zgodnie z treścią znowelizowanych przepisów prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn zyskają m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Na podstawie nowych przepisów zwolnienie od podatku od spadków lub darowizny przysługiwać będzie osobom, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.
Nowe rozwiązania obejmują rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne formy opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione, definiowane w ustawie o pieczy zastępczej.
Dwie nowe grupy uprawnione do zwolnienia
Na mocy nowych przepisów można wyodrębnić dwie nowe grupy uprawnionych, do których będą należeć:
- osoby aktualnie przebywające oraz osoby, które w przeszłości przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w przypadku gdy darczyńcą lub spadkobiercą była osoba tworząca rodzinę zastępczą, prowadząca rodzinny dom dziecka, pracująca w placówce opiekuńczo-wychowawczej albo pracująca w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
- osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka, pracujące w placówce opiekuńczo-wychowawczej albo pracujące w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w przypadku gdy darczyńcą lub spadkobiercą była osoba, która znajdowała się pod ich opieką.
(mgr Katarzyna Majnert – certyfikowany ekspert usług księgowych)
Comments are closed