Szereg rozwiązań dla KGW
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Szereg rozwiązań dla KGW
7 lutego przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu krotoszyńskiego miały okazję spotkać się z Andżeliką Możdżanowską, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Celem spotkania było omówienie nowych przepisów, dotyczących KGW.
– Ta ustawa była bardzo potrzebna. Dzięki niej koła gospodyń wiejskich będą mogły się rozwijać i działać jeszcze prężniej. Zawsze uważałam, że koła gospodyń odgrywają bardzo ważną rolę na wsiach – integrują i pracują na rzecz lokalnej społeczności – oznajmiła minister.
Na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na temat kół gospodyń wiejskich wypowiedział się również premier Mateusz Morawiecki. – W tym wielkim, patriotycznym dziele zachowania polskiej tożsamości kulturowej ważną rolę odegrały kola gospodyń wiejskich, których początek datuje się na 1866 rok. To dzielne gospodynie z polskich wsi dbały o to, by spuścizna ich matek i babć nie przepadła w mroku dziejów, by nie naruszyły jej zakusy zaborców, by nie zasypał jej wojenny kurz, by nie wykrzywił komunizm swoją nieludzką ideologią. Dziś, kiedy żyjemy w wolnym państwie i możemy sami urządzać nasz polski dom, powinniśmy docenić wreszcie gigantyczną pracę, jaką wykonały – i nadal wykonują – panie z kół gospodyń wiejskich. Koła, w których działacie, mają piękną i wielką historię, ale jeszcze więcej do zrobienia. Dziś, w wolnej Polsce, wciąż potrzebujemy Waszej pracy, Waszych umiejętności, Waszego doświadczenia i Waszego wsparcia w zachowaniu naszej ojczystej kultury i obyczajów. Bo Polska potrzebuje dobrego gospodarza, ale tak samo potrzebuje dobrej gospodyni – czytamy na stronie ministerstwa.
Nowe przepisy dotyczące działalności KGW zawarte są w ustawie przyjętej przez sejm w listopadzie ubiegłego roku. W myśl tej ustawy koła zyskują status prawny po uprzedniej rejestracji w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Po rejestracji mogą starać się o dotację na swoją działalność.
Te koła, które wpisały się do rejestru jeszcze w ubiegłym roku, otrzymywały dotacje w różnych wysokościach, w zależności od wielkości koła. Pomoc finansową dla KGW, gwarantowaną przepisami nowej ustawy, szacuje się na 3-5 tysięcy złotych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na działalność statutową, zakup sprzętu czy organizację wydarzeń. Ponadto dla KGW przyjęto takie ułatwienia finansowe i administracyjne jak np. zwolnienie z podatku dochodowego od dochodów przeznaczonych na działalność statutową, uproszczona ewidencja przychodów i kosztów czy zwolnienie od podatku VAT do 200 tys. zł. Ustawa gwarantuje także bezpłatną pomoc prawną oraz nie nakłada obowiązku posiadania kasy fiskalnej.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed