Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

2020-07-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Szczęśliwa mama to szczęśliwe...
Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko
BETA

Masaż, terapia kobiet w ciąży niestety jest bardzo słabo rozpoznawalnym zabiegiem w naszym kraju. Ciągle istnieje przeświadczenie, że kobiety w ciąży się nie rusza.

 

Ciąża prowadzi do wielu zmian w organizmie kobiety. Według statystyk przyjmuje się, że blisko połowa (49%) kobiet w okresie ciąży doświadcza bólu kręgosłupa. Na przeciążenia narażone są również okolice barków, a także kończyny dolne. Zmiany zachodzą też w układzie hormonalnym, rodnym, naczyniowo-sercowym, oddechowym, moczowym, pokarmowym, kostno-stawowym. Zwiększoną przemianę materii cechuje przyrost masy ciała (ok. 20%), większe zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto przyswajamy więcej wody oraz zatrzymujemy sód, potas i wapno.

Masaż czy też terapia ma wielokierunkowy wpływ na organizm, w szczególności na układ nerwowo-mięśniowy. Stymuluje układ krążenia, dzięki czemu poprawia trofikę (odżywienie) wielu tkanek. Poprawia oddychanie skórne i czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych, tkanka mięśniowa jest lepiej dotleniona, oczyszczona z toksyn i odżywiona. Po wykonaniu terapii więzadła i stawy mają większą zdolność do pracy, wytrzymałość i zakres ruchomości. Masaż ma wpływ na likwidację obrzęków, poprawę procesu trawienia, a delikatne techniki wpływają kojąco na układ nerwowy.

Najważniejszym aspektem terapii, masażu jest pozytywny wpływ na psychikę kobiety (już po 5 minutach masażu kończyny górnej zmniejsza się poziom stresu i niepokoju) i układ mięśniowy (efekt przeciwbólowy i rozluźniający). Jeden z autorów (Field, 1997r.) w swoich badaniach opisuje, iż kobiety, którym aplikowano masaż, odczuwały mniejszy ból, miały krótszą akcję porodową i pobyt w szpitalu, a także mniej depresji poporodowych. Poprzez uelastycznienie skóry zapobiegamy powstawaniu rozstępów. Kobieta masowana osiąga wewnętrzny spokój i równowagę emocjonalną, która ma pozytywny wpływ na nienarodzone dziecko. Ciężarna ma większą zdolność rozluźnienia się i zrelaksowania, umiejętność ta przydaje się w czasie ciąży i porodu. Terapia ma pozytywny wpływ na dolegliwości przyszłej mamy i pozwala roztoczyć opiekę nad nienarodzonym dzieckiem, przyzwyczajając je do fenomenu, jakim jest dotyk.

Przeciwwskazania do masażu:

– pierwsze 2 miesiące ciąży, 9. miesiąc ciąży

– cukrzyca (przeciwwskazanie względne)

– choroby układu sercowo-naczyniowego, niedokrwistość (przeciwwskazanie względne)

– skaza krwotoczna

– kłębuszkowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostra niewydolność, kolka nerkowa (oraz 4 tygodnie po), wady wrodzone (przeciwwskazanie względne) nerek, gestozy

– stan przedrzucawkowy i rzucawka

– dysfunkcja narządów moczowo-płciowych

– niedoczynność i nadczynność tarczycy

– wcześniejsze poronienia, aborcje

– rozwarcie szyjki macicy

– zaburzenia rozwoju płodu (przeciwwskazanie względne)

– krwawienia lub plamienia w II lub III trymestrze

– ciąża mnoga

– łożysko przodujące

– niedawne urazy i operacje

– stany zapalne, schorzenia dermatologiczne,

– stosowanie przez matkę używek, np. alkohol, narkotyki.

Oczywiście uzupełnieniem terapii, masażu są ćwiczenia. Nie tylko u kobiet w ciąży, ale także u każdej innej osoby ćwiczenia są uzupełnieniem terapii. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają cieszyć się tym wyjątkowym stanem. Mamy lato, które sprzyja długim spacerom, pływaniu czy innej aktywności fizycznej. Nie pozwólmy, by przeszkodził nam w tym ból pleców.

Pamiętajmy! SZCZĘŚLIWA MAMA TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO!!!

(mgr Natalia Jasiak)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA