Świętowali okrągły jubileusz!
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Świętowali okrągły jubileusz!
W miniony piątek nad Zalewem Milickim odbył się Powiatowy Integracyjny Dzień Dziecka, połączony z obchodami 30-lecia Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Przygotowano mnóstwo atrakcji.
Organizatorami imprezy były Powiat Milicki, Fundacja na Rzecz Ziemi Milickiej i MSPDiON. Przed uroczystym otwarciem odbyła się konferencja prasowa z udziałem zaproszonych gości, m.in. Marleną Maląg – minister rodziny i polityki społecznej – oraz wiceministrem Pawłem Wdówikiem, którzy podziękowali Alicji Szatkowskiej – prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych – za 30 lat działalności tej organizacji. Jak mówili, stowarzyszenie jest wzorcowym podmiotem, realizującym pomoc osobom niepełnosprawnych na zasadzie partnerstwa. Od najmniejszych, rodzących się z niepełnosprawnością, przez Warsztat Terapii Zajęciowej, aż do środowiskowego domu samopomocy dla osób dorosłych.
– Gratulujemy stowarzyszeniu wdrażania profesjonalnych rozwiązań i oddanego sprawie zespołu. Szanujecie indywidualność i tożsamość każdej osoby. Na wsparcie rodzin, seniorów, potrzebujących, osób z niepełnosprawnościami patrzymy nie jak na wydatek, ale jak na inwestycję w przyszłość, w rozwój kraju. To odpowiedzialne zarządzanie państwem – mówili przedstawiciele resortu rodziny i polityki społecznej.
Prezes MSPDiON przyznała, że 30 lat temu stowarzyszenie zaczynało praktycznie od zera, a dzisiaj jest wiodącą organizacją, znaną w regionie i kraju. – Pokazujemy jedno – jeżeli się bardzo chce, to naprawdę wiele rzeczy dla osób z niepełnosprawnościami można zrobić. Zmienia się prawo, rządzący słuchają naszego środowiska. Możemy iść do przodu. A my staramy się robić dla naszych podopiecznych wszystko, czego potrzebują. 30 lat temu zaczynaliśmy od zera. Część się śmiała, że coś robimy, ale była garstka, która w nas wierzyła. Bardzo ważna jest pomoc już malutkim dzieciom. Dwa lata temu premier otwierał placówkę, w której diagnozujemy i prowadzimy terapię tych najmniejszych. Moim marzeniem na przyszłość jest żłobek integracyjno-terapeutyczny, by matki mogły stosunkowo szybko pójść do pracy – powiedziała Alicja Szatkowska.
Podziękowania za jej pracę złożyli również przedstawiciele wszystkich samorządów powiatu milickiego, partnerzy, współpracujące z nią firmy i inne podmioty. – Bardzo mi miło, że powiatowy dzień dziecka wpisał się w tak piękny jubileusz. Jest nam niezmiernie miło wręczyć podziękowania pani prezes i załodze za liczne sukcesy. Życzę, aby ta praca była nadal tak dobrze wykonywana. Jesteśmy jako powiat niezmiernie dumni – stwierdził starosta Sławomir Strzelecki.
Jubileusz 30-lecia stowarzyszenia był również okazją do uroczystego otwarcia Spółdzielni Socjalnej „Poza Horyzont” w miejscu dawnej restauracji „Nad Zalewem”. Ma tam pracować dziesięć osób z niepełnosprawnościami, przy wsparciu instruktora zawodu oraz trenerów pracy i terapeutów zajęciowych. Docelowo ma być otwarta przez siedem dni w tygodniu.
Dla licznie przybyłych mieszkańców przygotowano bogaty program, pełen atrakcji – występów artystycznych, pokazów, aktywności sportowej, animacji, kreatywnych warsztatów oraz stoisk gastronomicznych.
Na scenie wystąpili załoga oraz podopieczni MSPDiON, a także zespół Raj Story. Zaśpiewały także ambasadorki stowarzyszenia – Ewelina Lisowska i Monika Kuszyńska.
Geneza Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych sięga roku 1991, kiedy to grupa rodziców osób niepełnosprawnych, wsparta przez niewielkie grono osób znających się na rzeczy, powołała do życia Towarzystwo do Walki z Kalectwem. W 1993 r. w miejsce tej organizacji powołano do życia MSPDiON. Ówczesne władze samorządowe użyczyły nowo powstałej organizacji budynek przy ul. Kopernika 20. Po pracach adaptacyjnych, wykonanych przez rodziców, w nowej siedzibie utworzono Ośrodek Przedszkolno-Rehabilitacyjny z Oddziałem Żłobkowym. W ośrodku funkcjonowały żłobek integracyjny, przedszkole integracyjne, grupa specjalna, rehabilitacja oraz grupy terapeutyczne. W placówce opiekę i niezbędną pomoc otrzymywały dzieci z gmin Milicz, Krośnice i Cieszków. Uruchomiono również turnusy rehabilitacyjne.
Pierwszym prezesem został nieżyjący już Kazimierz Mroczkowski. Przez następne lata stowarzyszenie dokonało niesamowitego rozwoju, poszerzając swoją ofertę pomocy osobom niepełnosprawnych od najmłodszych do najstarszych poprzez działalność Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego, Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Mieszkań Treningowych, trenera pracy, dogoterapii i hipoterapii, MCW Capitol – Ośrodka Wczesnej Interwencji, banku żywności i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed