Święto polskiej policji
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Święto polskiej policji
W czwartek, 26 lipca, w sali reprezentacyjnej krotoszyńskiego ratusza odbyła się uroczystość z okazji corocznego święta policji. Tradycyjnie wręczono wyróżnienia i awanse. Przedstawiciele władz samorządowych z całego powiatu podziękowali funkcjonariuszom za służbę, wymagającą poświęcenia i odwagi.
W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele lokalnych władz, związków zawodowych a także służb i instytucji na co dzień współpracujących z krotoszyńską jednostką. W uroczystości przewodniczył insp. Roman Kuster – I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu. W swoim wystąpieniu podziękował policjantom i pracownikom policji za ciężką i wymagającą służbę. Natomiast Paweł Radojewski, wicestarosta krotoszyński, podkreślił, że to ważny dzień dla policjantów, którzy każdego dnia pełnią służbę na rzecz bezpieczeństwa naszej malej ojczyzny. Dodał, iż sam nie tak dawno jeszcze był czynnym policjantem i nadal utożsamia się z tą formacją. Podczas uroczystości, insp. Mariusz Jaśniak – komendant powiatowy policji w Krotoszynie – złożył wyróżnionym policjantom życzenia zdrowia oraz pomyślności zarówno w życiu prywatnym jak i podczas pełnienia tej, jednej z najtrudniejszych służb.
Historię krotoszyńskiej komendy przybliżył sierż. sztabowy Bartosz Karwik. Działalność krotoszyńskiej policji sięga 12 listopada 1918 r., kiedy to została powołana Straż Ludowa. Jej komendantem został doktor Władysław Bolewski. Sprawy policyjne miały swoje kompetencje w magistracie, na czele z burmistrzem i sekretarzem jako zastępcą. Krótko przed II wojną światową komendantem policji w Krotoszynie był Kazimierz Grus. W lutym 1945r., po wyzwoleniu Krotoszyna, ukonstytuowała się nowa władza lokalna, która powołała Komendę Powiatową Milicji Obywatelskiej w Krotoszynie, w miejsce dotychczas istniejącej Komendy Garnizonu Wojska Polskiego. Na komendanta powiatowego MO w Krotoszynie mianowano chorążego Władysława Kędzierskiego, zastępcą został Antoni Koczorowski. W kwietniu 1945r. struktura organizacyjna MO dostosowana została do otrzymanych etatów. Powstał 31-osobowy pluton rezerwy i 10-osobowa sekcja śledcza. Na terenie powiatu rozmieszczono posterunki milicyjne. W ciągu kilkudziesięciu następnych lat, podobnie jak w całym kraju, zmieniała się organizacja i struktury policji. W wyniku zmian ustrojowych, w lipcu 1990r., ówczesny Rejonowy Urząd Spraw Wewnętrznych stał się Komendą Rejonową Policji, by od 1 stycznia 1999r. przekształcić się w funkcjonującą do dziś Komendę Powiatową Policji w Krotoszynie.
Podczas uroczystości został rozstrzygnięty również plebiscyt ,,Najlepszy dzielnicowy powiatu krotoszyńskiego 2018”. W tym przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o wyłonienie dzielnicowego, który swoją ofiarną pracą oraz przyjaznym podejściem do mieszkańców przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku policji oraz zaufania do tej służby. Jak zwykle redakcja GL KROTOSZYN włączyła się w akcję, drukując kupony, które licznie dostarczaliście do naszej siedziby. Najwięcej głosów zebrał młodszy aspirant Tomasz Kaczmarek, drugie miejsce przypadło sierżantowi sztabowemu Janowi Kolanowskiemu, a trzeci był sierżant sztabowy Daniel Rybka. Nagrody dla najlepszych dzielnicowych ufundowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku przy Starostwie Powiatowym w Krotoszynie.
29 maja 2018 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyły się Eliminacje II stopnia XI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” dla kierowników rewirów dzielnicowych. W konkursie udział wzięło 38 osób. W zaciętej rywalizacji kierownik rewiru dzielnicowych KPP Krotoszyn asp. Iwona Karżewicz zajęła I miejsce, zdobywając 43 punkty i będzie reprezentowała Wielkopolskę podczas finału zawodów, które odbędą się w dniach 23–26 października 2018r. na terenie Szkoły Policji w Katowicach. Laureatka, z rąk insp. Mariusza Jaśniaka, otrzymała promesę a od wicestarosty bukiet kwiatów.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Awansowani policjanci:
– na starszego posterunkowego: post. Mateusz Wronecki
– na sierżanta : st. post. Szymon Halasz, st. post. Mariusz Kozupa, st. post. Agnieszka Nowak
– na starszego sierżanta: sierż. Martin Alcer, sierż. Fryderyk Baranowski, sierż. Kamil Kołodziej, sierż. Maciej Rogowicz
– na sierżanta sztabowego: st. sierż. Mateusz Augustyniak, st. sierż. Bartosz Karwik, st. sierż. Adam Olejnik, st. sierż. Karol Ostach, st. sierż. Damian Przybył, st. sierż. Marcin Szumera, st. sierż. Łukasz Zachwiej
– na młodszego aspiranta: sierż. sztab. Tomasz Kaczmarek, sierż. sztab. Krystian Kunicki, sierż. sztab. Rafał Maćkowiak, sierż. sztab. Mariusz Przybył, sierż. sztab. Łukasz Szymura, sierż. sztab. Tomasz Zmyślony
– na aspiranta policji: mł. asp. Kamil Nagler, mł. asp. Piotr Koźma, mł. asp. Teresa Walkowiak
-na starszego aspiranta: asp. Magdalena Grzemska
-na aspiranta sztabowego: st. asp. Krzysztof Grzemski, st. asp. Artur Poczta, st. asp. Rafał Tanaś
Comments are closed