Święto milickich lasów
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Święto milickich lasów
8 października na terenie Technikum Leśnego im. Władysława Jedlińskiego w Miliczu odbyło się Święto Lasów Milickich pod hasłem „Las. Knieja. Dziczyzna”. Imprezę zorganizowało Nadleśnictwo Milicz, we współpracy z gospodarzami wydarzenia oraz lokalnymi kołami łowieckimi. Honorowy patronat nad imprezą objął dyrektor regionalny Lasów Państwowych we Wrocławiu.
Najpierw odprawiona została Msza święta w intencji św. Huberta – patrona myśliwych i leśników. Po niej uroczystego otwarcia imprezy dokonali Marcin Całów – nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz – oraz Justyna Żarczyńska – dyrektor Technikum Leśnego w Miliczu. – Kolejny raz spotykamy się na Ziemi Milickiej. Bawcie się i korzystajcie z tego, co oferuje Ziemia Milicka – powiedział Marcin Całów.
Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji Na scenie zaprezentowali się sygnaliści i było można podziwiać pokaz wabienia podczas polowania. Tradycje ceremoniału łowieckiego sięgają bardzo daleko w przeszłość i są różne, w zależności od zasad przyjętych przez dane koło. Sygnały, które do dzisiaj rozbrzmiewają w polskiej kniei, służą np. do pobudki, powitania, zbiórki myśliwych, rozpoczęcia i zakończenia polowania. Sygnaliści używają do tego specjalnych rogów myśliwskich.
Duże zainteresowanie wzbudziły pokazy mody, w trakcie których pokazano stroje używane na polowaniach. Ponadto prezentowano psy myśliwskie i ptaki łowne. Były także pokazy kulinarne „Dobre z lasu”. Poza tym wystąpił zespół Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych – Raj Story.
Wiele ciekawych rzeczy oferowały liczne stoiska nadleśnictwa czy kół łowieckich. Organizatorzy przygotowali także małą gastronomię z wypiekami oraz potrawami m.in. z dziczyzny.
Na imprezie pojawiły się służby mundurowe, w tym przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu wraz z żołnierzami 82. Oleśnickiego Batalionu Ewakuacji Sprzętu i 2. Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu. Na stoisku promocyjno-informacyjnym WCR Wrocław można było uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej oraz innych rodzajach służby w Wojsku Polskim. Dodatkowo żołnierze podlegli szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zaprezentowali sprzęt wojskowy jednostek Garnizonu Oleśnica.
Święto Lasów było też okazją do przeprowadzenia akcji charytatywnej na rzecz Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy, licytowano ciekawe gadżety, m.in. rakietkę do tenisa stołowego z podpisem paraolimpijki Natalii Partyki czy piłkę z autografem Jerzego Dudka – byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed