Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Subtelne piękno muzyki organowej

2020-07-24
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Subtelne piękno muzyki organowej
Subtelne piękno muzyki organowej
GÓRZNY GROUP

W niedzielę, 19 lipca, w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odbył się inauguracyjny koncert w ramach X Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego „Lato organowe w krotoszyńskiej Bazylice”. Przed licznie zgromadzona publicznością wystąpił bułgarski artysta Dimitar Dimitrov.

 

Tegoroczna edycja, podobnie jak dwie poprzednie, może poszczycić się międzynarodową obsadą. Dlatego organizatorzy – Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie i Krotoszyński Ośrodek Kultury – dopięli wszystko na ostatni guzik. Koncert był nagrywany, a dzięki telebimowi ustawionemu przy ołtarzu głównym melomani mogli podziwiać na żywo popisy młodego wirtuoza. Ponadto w tym roku prowadzenie koncertów powierzono dr Małgorzacie Zuchowicz, która plastycznie wprowadzała widzów w klimat danego utworu oraz przytaczała ciekawostki o twórcach. Wiele miejsca poświęciła występującemu artyście – 22-letniemu Bułgarowi Dimitarowi Dimitrovowi.

Kształcenie muzyczne rozpoczął w rodzinnym mieście już w wieku siedmiu lat – w Szkole Muzycznej im. Emanuela Manolova w klasie akordeonu Michała Hristova. Równolegle uczęszczał do Szkoły im. Egarchaty Antima oraz do klasy o profilu muzycznym Mariny Stefanovej. Zdobył wówczas wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach. Mając 12 lat, rozpoczął naukę gry na fortepianie w klasie Eleny Yuliyanovej, by po czterech latach kontynuować naukę na tym instrumencie w ramach głównej specjalności. W ostatnim roku edukacji w tej szkole zdobył cztery pierwsze i dwie drugie nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest także laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. za swoje osiągnięcia otrzymał dyplom od bułgarskiego Ministerstwa Kultury.

Fascynacja organami popchnęła go do rozpoczęcia studiów organowych w Sofii w klasie prof. Nevy Krastevej. Jako student pierwszego roku zdobył pierwszą nagrodę organową na „IV Krajowym Konkursie Akademickim – Johann Sebastian Bach i jego epoka” w Płowdiw. Artysta studiuje również fortepian na Uniwersytecie Muzycznym im. Prof. Asena Diamandieva w Płowdiw w klasie prof. dra Romeo Smilkova. Od roku 2017 jest organistą pomocniczym w Katedrze Katolickiej pw. Św. Józefa w Sofii. Przez dwa semestry roku akademickiego 2019/2020, w ramach programu „Erasmus+”, studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Tu poznał krotoszynianina – dra hab. Tomasza Głuchowskiego, pomysłodawcę „Lata organowego w krotoszyńskiej Farze”, dziś mającej statut bazyliki mniejszej.

Bułgarski artysta, po zdaniu egzaminu do berlińskiego Universität der Künste, od jesieni będzie w stolicy Niemiec studentem na Instytucie Muzyki Kościelnej w klasie organów prof. Paolo Crivellaro.

Licznie zgromadzona w krotoszyńskiej świątyni publiczność spragniona była jednak przede wszystkim doznań artystycznych. Okazało się, że twórca zaproponował nowatorską podróż po epokach muzycznych. Był zatem nieśmiertelny twórca muzyki organowej – Jan Sebastian Bach (1685-1750), z preludium do fugi G-dur, jak i ponowny odkrywca jego talentu – Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) we fragmencie sonaty organowej f-moll op. 65. Nie brakowało twórców epok późniejszych. Dimitrov przedstawił dzieło Sigfrida Karga-Elerta (1877-1933), powstałe na podstawie pieśni luterańskiej ,,Dziękujmy Bogu wraz”. Podczas koncertu nie zabrakło wątków francuskich. Prezentowana była część VI symfonii organowej op. 42 nr 2 Charles-Marie Widora (1844-1937). Wirtuoz przypomniał też tezę, iż muzyka organowa zbliża ludzi różnych narodowości. Dlatego zaprezentowano madrygał węgierskiego kompozytora Dezső d’Antalffy-Zsirosa (1885-1945). Jego dzieło niezwykle poruszyło zgromadzonych na koncercie. Na zakończenie przypomniano toccatę holenderskiego artysty Jana Zwarta (1877-1937), zainspirowaną Psalmem 146.

Po koncercie Dimitrov długo pozował do zdjęć, a że włada dobrze językiem polskim, oddawał się konwersacjom z melomanami na temat muzyki klasycznej. Następne, zgodnie z tradycją, wraz z T. Głuchowskim i M. Zuchowicz udał się do jednej z restauracji, by podczas kolacji podziwiać piękno krotoszyńskiej starówki.

Na następnym koncercie w ramach festiwalu będzie można posłuchać nie tylko muzyki organowej, ale i młodego francuskiego tenora. Zapraszamy więc 9 sierpnia do krotoszyńskiej bazyliki na godz. 18.45. Wstęp wolny.

(PIK)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK