Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Stopy to nasz fundament

2019-03-10
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Stopy to nasz fundament
Stopy to nasz fundament
TALENT STUDIO

„Ludzka stopa jest precyzyjnie zharmonizowanym mechanicznym arcydziełem, które straciło swoje znaczenie w historii rozwoju cywilizacji. W dobie powrotu do zainteresowania holistycznymi metodami terapii realizuje się pogląd, że stopy odgrywają fundamentalną rolę dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka” – (Inge Dougans).

 

Wady kończyn dolnych traktowane są jako wady postawy, ponieważ mają ogromny wpływ na statykę całego ciała. Wady mogą być wrodzone lub spowodowane asymetrią wyżej położonych odcinków ciała bądź dysproporcją między aparatem mięśniowym a obciążeniem. Między sobą różnią się pod względem charakteru zmian, okresu występowania i stopnia zaawansowania. Najczęściej spotykane to: kolana koślawe, kolana szpotawe, stopa płaska statyczna, stopa koślawa, stopa szpotawa, stopa wydrążona, stopa końska.

W różnych okresach życia dziecka kształtowanie się stóp i kończyn dolnych jest odmienne. Znajomość odchyleń rozwojowych pozwala uniknąć zbędnej ingerencji terapeutycznej, jak i podjąć odpowiednie kroki podczas początkowego stadium.

Nie każdy przecież wie, iż u noworodków początkowo ustawienie kończyn jest szpotawe oraz staw biodrowy i kolanowy jest w zgięciu, dzieje się tak, ponieważ ma miejsce przewaga zginaczy nad prostownikami. Ustawienie szpotawe zmniejsza się w pierwszym roku życia, w drugim przechodzi w fizjologiczne ustawienie koślawe, które może się utrzymać do ok. szóstego roku życia. W wieku 10 lat można zauważyć niewielką koślawość u dziewcząt i szpotawość u chłopców.

Oś kończyny (między spojeniem łonowym a kolcem biodrowym przednim górnym, dalej środek rzepki, środek stawu skokowego i rzutuje na drugi palec) w pierwszym roku życia dotyka przyśrodkowej strony stawu kolanowego, w drugim roku zbliża się do środka, do którego dochodzi w trzecim-czwartym roku życia. Mamy coś takiego jak koślawość fizjologiczna, do której dochodzi, gdy odstęp między kostkami wewnętrznymi nie przekracza 5 cm.

Zmiany rozwojowe mają również miejsce w stopie, która u małego dziecka ma dużą podściółkę tłuszczową, a mięśnie, które wysklepiają, są słabe. Dziecko, by zwiększyć swoją płaszczyznę podparcia i równowagę, chodzi w szerokim rozkroku. Dlatego też u 3-,4-latka nie mówimy o płaskostopiu. Uchwytne jest zatem koślawe lub szpotawe ustawienie kości piętowej, które po przekroczeniu 5o jest uznawane za odchylenie od normy.

Najważniejszy w kształtowaniu się stopy jest wiek przedszkolny i wczesny szkolny. Dlatego też gdy mamy początki wady, zaleca się gimnastykę korekcyjną, by zapobiec jej rozwojowi. Niestety, czasem bywa tak, że wada zostaje za późno wykryta. Same ćwiczenia wówczas nie wystarczą, trzeba wspomóc się np. wkładkami ortopedycznymi.

Takimi wkładkami są między innymi wkładki ICB Medical. Pochodzą z Australii. Termoplastyczne ortezy o podwójnej gęstości są wykonane w 100% z materiału EVA. Ortezy mogą być w pełni dostosowane poprzez bezpośrednie formowanie na ciepło do stóp pacjenta, szlifowanie lub stworzenie specjalnych kształtów na wkładce po rozgrzaniu. Wkładki ICB umożliwiają terapeucie stworzenie w pełni indywidualnego rozwiązania dla danego pacjenta.

Statystycznie aż 85% populacji cierpi z powodu nadmiernej pronacji i związanych z nią schorzeń. Nadmierna pronacja przyczynia się do zwichnięć i nieprawidłowego ustawienia stawu kolanowego i bioder, powodując nadmierną kompensację przez mięśnie pleców. Taka dysfunkcja może dotknąć osoby w każdym wieku. Małe dzieci, dorośli, osoby starsze, a nawet najlepsi sportowcy mogą cierpieć z powodu nadmiernej pronacji i powiązanych z nią skutków.

Wkładka ICB MEDICAL jest termoformowalna na całej długości, grubości i szerokości, co daje terapeucie możliwość realizacji każdego planu na wkładkę korekcyjną lub odciążającą (system posiada również całą gamę dodatków umożliwiających wykonanie złożonych aplikacji na wkładce).

Można też wielokrotnie zmieniać kształt wkładki, co umożliwia np. korekcję etapową (np. w celu ochrony stawów kolanowych) lub dalszą terapię wkładką po uzyskaniu wstępnych efektów (np. po wizycie kontrolnej).

Jest możliwość doboru wkładki powlekanej z zewnątrz tkaniną (np. do półbutów), w 2/3 długości (np. do balerinek), specjalnych do damskich butów na obcasach, sportowych dla aktywnych czy specjalnych dla dzieci czy bardzo miękkich – komfortowych dla osób starszych lub tego wymagających.

Poprawne ustawienie kończyn dolnych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stopy i przynosi ulgę w bolesnych schorzeniach.

Ortezy ICB MEDICAL możemy zastosować w przypadku: wad kończyn dolnych – wad postawy, skrótu jednej z kończyn, halluxów, zespołu pasma biodrowo-piszczelowego, bólów śródstopia, goleni, rzepkowo-udowych, bioder, kręgosłupa, chorób zwyrodnieniowych stawów, zapalenia ścięgna Achillesa, odcisków i zrogowaceń.

(RCX)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK