Srebro dla liceum, brąz dla technikum
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Srebro dla liceum, brąz...
Poznaliśmy wyniki rankingu Fundacji Edukacyjnej PERSPEKTYWY. Tytuł „Srebrnej Szkoły 2023” otrzymało I Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja, natomiast miano „Brązowej Szkoły 2023” przypadło Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. K. Libelta w Krotoszynie.
Ranking liceów i techników został opracowany już po raz dwudziesty piąty. Jego głównymi adresatami są uczniowie oraz ich rodzice, którzy stoją przed jakże trudnym wyborem dotyczącym dalszego kształcenia. Ranking PERSPEKTYW stanowi pomoc w wyborze odpowiedniej szkoły średniej, która doprowadzi młodych ludzi do zdobycia wymarzonego zawodu i otworzy drogę na studia.
W tegorocznym rankingu brano pod uwagę dane z 1360 liceów ogólnokształcących spośród 2200 i 1185 techników spośród 1745, które spełniły kryterium wejścia do Rankingu Perspektyw 2023. Aby się w nim znaleźć, należało spełnić dwa warunki – maturę w maju 2022 r. musiało zdawać minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z obowiązkowych matur z języka polskiego i matematyki musiały być nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.
Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
W przypadku liceów pod uwagę brane były wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) i z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Uwzględniono też wyniki olimpiad międzynarodowych. Na kryteria rankingu techników składały się sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%) i z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja zdobyło tytuł srebrnej tarczy i zostało sklasyfikowane na 38. pozycji w Wielkopolsce, natomiast w kraju zajęło 448. miejsce. Spośród techników w powiecie krotoszyńskim najlepiej wypadł Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. K. F. Libelta, który w rankingu wojewódzkim znalazł się na 36. lokacie, a w kraju uplasował się na 420. pozycji.
Ta placówka bardzo dobrze wypadła w rankingu maturalnym, zajmując w nim 111. miejsce w kraju i awansując w porównaniu z rokiem ubiegłym aż o 141 pozycji. – Bardzo się cieszę, że po raz kolejny znaleźliśmy się w rankingu Perspektyw i zajęliśmy bardzo dobre miejsce, zwłaszcza w rankingu maturalnym. Wyniki to ogromna i ciężka praca zarówno nauczycieli, jak i maturzystów – skomentował Roman Olejnik, dyrektor ZSP nr 2.
W gronie sklasyfikowanych techników znalazł się także Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie, zajmując 73. lokatę w Wielkopolsce i 500+ + w skali kraju. Z kolei ZSP nr 3 sklasyfikowano na 98. miejscu w województwie.
(LT)
Comments are closed