Sprawdź, czym jest przedawnienie długu i jak się przed nim uchronić
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Sprawdź, czym jest przedawnienie...
Duże firmy obsługujące wielu klientów coraz częściej muszą przeprowadzać windykację zaległych należności. Z reguły w pierwszej kolejności przeprowadza się windykację polubowną. Jeśli wysyłanie powiadomień, dzwonienie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne jest wystąpienie na drogę sądową.
Zdarzają się jednak przypadki, kiedy dochodzi do przedawnienia. Warto mieć świadomość, że w kwestii odzyskiwania zaległych spłat czas nie działa na korzyść wierzycieli. Czy jeśli dług uległ przedawnieniu, oznacza to jego całkowite umorzenie? Przeczytaj niniejszy artykuł i uzyskaj garść niezbędnych informacji prawnych!
Przedawnienie długu i jego bieg – poznaj najważniejsze informacje
Spłata każdego długu jest regulowana przez prawo. Oznacza to, że na uregulowanie zaległych roszczeń pieniężnych dłużnik ma określony termin. Co się dzieje po jego upływie? Dochodzi do tzw. przedawnienia długu, a tym samym do uchylenia się dłużnika od obowiązku spłaty. W zależności od tego, czego dotyczył dług, terminy przedawnienia mogą mieścić się w granicach od roku aż do 10 lat. Na przykład nieuregulowany mandat karny, czynsz lub kredyt ulegają przedawnieniu po okresie 3 lat. Dlaczego dochodzi do przedawnień? Powód jest bardzo prosty! Często wierzyciele ze względu na obsługę nawet kilkuset klientów zapominają o paru osobach. W polskim prawie funkcjonuje określenie bieg przedawnienia. Co dokładnie oznacza? Od momentu powstania długu liczony jest termin jego, jednak jeśli po jakimś czasie wierzyciel przypomni o uregulowaniu spłaty, przedawnienie jest liczone od początku!
Kiedy windykacja sądowa jest ostatecznością, wykonaj ją online! Przekonaj się, jakie to proste
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wezwanie do zapłaty nie przerywa przedawnienia! Art. 123 kodeksu cywilnego określa trzy sytuacje, kiedy termin przedawnienia naliczany jest od początku:
• wszczęte jest postępowanie polubowne
• wierzyciel decyduje się nad skierowaniem sprawy do sądu lub innego organu egzekwującego zaległe roszczenia
• dłużnik potwierdzi istnienie swojego długu.
Najskuteczniejszym sposobem windykacji jest skierowanie sprawy do sądu. Wielu wierzycieli traktowało ten krok jako ostateczność, w końcu rozprawy sądowe potrafią trwać miesiącami. W tym celu stworzono e-sąd dochodzący zaległych roszczeń na drodze elektronicznego postępowania upominawczego. Myślisz, że szybkie nadanie nakazu zapłaty dłużnikowi jest niemożliwe? Odwiedź stronę https://e-sad.info.pl/ i przekonaj się, że niemożliwe nie istnieje! Adwokaci z AIF Kancelarii odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i wspólnie z Tobą przeprowadzą skuteczną windykację online! Upewnij się, że dług nie uległ przedawnieniu i skorzystaj z konsultacji prawnej już dziś! W e-sądzie skuteczna windykacja zostanie przeprowadzona szybciej niż myślisz!
Comments are closed