Śladami słynnych Wielkopolan
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Śladami słynnych Wielkopolan
13 maja bibliotekarze i sympatycy bibliotek powiatu krotoszyńskiego spotkali się na wspólnym wyjeździe studyjnym do Rogalina i Kórnika.
Rogalin znany jest z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich: barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum oraz pomnikowych dębów rogalińskich, Lecha, Czecha i Rusa. Warto także przypomnieć, iż Edward Raczyński (starszy) zgromadził w Rogalinie wspaniały księgozbiór. Stał się on podstawą do utworzenia Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (1829), której był fundatorem.
W Kórniku uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać zgromadzone w Arboretum gatunki drzew i krzewów. To jeden z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych. Wiele z okazów, często o imponujących rozmiarach, ma dzisiaj 130–180 lat. Najstarsze rosnące drzewa to ok. 300-letnie lipy drobnolistne.
Z Kórnikiem związana była Wisława Szymborka, lauraetka Literackiej Nagrody Nobla, która urodziła się na Prowencie, czyli folwarku (obszarze dworskim, który wówczas stanowił odrębną jednostkę administracyjną pomiędzy Kórnikiem a Bninem) położonym na południe od zamku w Kórniku, nad Jeziorem Kórnickim. Obecnie promenada przy jeziorze nosi imię tej słynnej poetki.
OPRAC. (ANKA)
FOT. MW
Comments are closed