Śladami kulturowego dziedzictwa Krotoszyna
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Śladami kulturowego dziedzictwa Krotoszyna
Za nami kolejna edycja Krotoszyńskiego Zaułka Historii. Atrakcji dla uczestników tego wydarzenia nie brakowało.
Celem wydarzenia była popularyzacja dziedzictwa kulturowego Krotoszyna, a odbyło się ono w ramach 30. Europejskich Dni Dziedzictwa. Przez niemal całe sobotnie popołudnie na krotoszyńskim rynku na odwiedzających czekała wystawa archiwalnych fotografii. W tym samym czasie odbywały się też pokazy jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Na najmłodszych czekały warsztaty artystyczne, które dały im mnóstwo radości. Ciekawym pomysłem była wystawa, która została zorganizowana w autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Krotoszynie.
Zapoznawanie z dziedzictwem kulturowym naszego miasta rozpoczęto od wizyty na strzelnicy Krotoszyńskiego Bractwa Kurkowego, gdzie z rynku można było dostać się autobusem. Przejazd był bezpłatny. Kolejnym punktem były krotoszyńskie domy handlowe, czyli spotkanie w Galerii Krotoszyńskiej, gdzie można było obejrzeć wystawę i posłuchać opowieści Piotra Mikołajczyka, dyrektora Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka w Krotoszynie. Następnym punktem programu był spacer ulicami Kołłątaja i Zdunowską, do rynku. Tematem przewodnim były kosmetyki, farby i benzyna, czyli krotoszyńskie drogerie i Szkoła Drogeryjna.
Na koniec zwiedzano zespół klasztorny trynitarzy. Uczestnicy mogli wieczorem podziwiać Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, a nawet wejść do podziemi. Odwiedzić można było też krotoszyńskie muzeum, a wszystko to pod przewodnictwem P. Mikołajczyka.
Organizatorem Krotoszyńskiego Zaułka Historii było Stowarzyszenie Krotochwile, a partnerami byli Krotoszyński Ośrodek Kultury, Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw, Muzeum Regionalne, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Galeria Krotoszyńska, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja, MZK Krotoszyn. Projekt „DziałaMY! Dziedzictwo Krotoszyna i Koźmina Wlkp.” dofinansowano w ramach programu „Kultura – Interwencje 2022” (Narodowe Centrum Kultury) oraz ze środków samorządu województwa wielkopolskiego i Banku Spółdzielczego w Krotoszynie.
(LENA)
Comments are closed