Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Śladami Katarzyny Sapieżyny

2023-09-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Śladami Katarzyny Sapieżyny
Śladami Katarzyny Sapieżyny
ENDORFINA

Na terenie dworku w Cieszkowie zorganizowano niezwykły festyn rodzinny pod nazwą „Śladami Katarzyny Sapieżyny – dobrej Pani Cieszkowa”. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców i pasjonatów historii, a odbyło się dzięki inicjatywie Działaj Lokalnie – „Cieszkowianie dbają o swoją historię”, we współpracy z gminą i wieloma innymi podmiotami.

 

Festyn rozpoczął się od intrygującej inscenizacji historycznej „Tajemnice burzliwego życia Katarzyny Sapieżyny”, przygotowanej przez Milicką Grupę Rekonstrukcyjną. Potem odbył się spacer po Cieszkowie z przewodnikiem – historykiem i pasjonatem, Zbigniewem Mroczkiem. Podczas tej wyjątkowej wędrówki uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z bogatej przeszłości tej miejscowości. Członkowie Milickiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Dolina” przygotowali wystawę unikalnych przedmiotów, które stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

W trakcie festynu ogłoszono także wyniki konkursu literackiego i degustowano lokalne potrawy. Można było spotkać się z Katarzyną Georgiou, która podzieliła się refleksjami na temat swoich książek oraz ziołolecznictwa. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, takich jak pokazy i animacje, przygotowane przez cieszkowskich harcerzy. Impreza zakończyła się spektakularnym widowiskiem taneczno-ogniowym.

Katarzyna Ludwika z Lachowic, znana również jako Katarzyna Sapieha, to postać historyczna, która pozostawiła trwały ślad w historii gminy Cieszków. Życie tej niezwykłej kobiety były pełne wydarzeń i niecodziennych decyzji. Urodziła się 14 stycznia 1715 roku na zamku w Koźminie Wlkp. Pochodziła z wielkiego rodu Sapiehów, jej ojcem był Jan Kazimierz Sapieha – hetman wielki litewski i starosta bobrujski, natomiast matka Ludwika pochodziła z rodu Opalińskich. Znany jest też jej udział w Konfederacji Barskiej.

Młoda Katarzyna, pochodząca z rodziny o znacznych posiadłościach w Wielkopolsce, takich jak Rawicz, Koźmin, Radlin i Wieluń, wyszła za mąż w wieku 18 lat za swojego kuzyna Michała Antoniego Sapiehę, starostę gulbińskiego. Ślub odbył się bez wymaganej dyspensy na zawarcie związku między kuzynostwem, co było podstawą, 9 lat później, do jego unieważnienia. Orzeczenie w tej sprawie wydał Sąd Biskupi w Poznaniu 18 września 1743 roku. Dwa lata później Katarzyna wyszła za mąż po raz drugi – za swojego kamerdynera, Wojciecha Pawła Żywnego z Pragi. Ten mezalians wywołał spore kontrowersje wśród społeczności szlacheckiej. Choć formalnie używała nazwiska swojego pierwszego męża, nie mogła uczestniczyć w życiu towarzyskim arystokratycznego świata ze względu na niskie pochodzenie drugiego małżonka. Postanowiła nabyć dobra cieszkowskie, w tym sam Cieszków, od Henryka Flemminga w 1745 roku. Wraz z mężem przeniosła się poza granice Rzeczypospolitej, osiedlając się w Cieszkowie.

Jako właścicielka tych ziem zainicjowała rozwój swoich dóbr. Zasłynęła również ze wsparcia dla kolonistów z Rawicza, dla których wzniosła świątynię protestancką, na jej cześć nazwaną „Katharinenkirche”. Niestety, obiekt ten spłonął w pożarze Cieszkowa w 1826 roku, co przyczyniło się do utraty przez miejscowość praw miejskich. Jednak to wybudowanie kościoła katolickiego w Cieszkowie jest główną zasługą Katarzyny Sapiehy. Legenda głosi, że otrzymała ona od papieża zgodę na wzniesienie kościoła wzorowanego na Bazylice św. Piotra w Rzymie. Koszty budowy świątyni pokryła fundatorka, która prawdopodobnie była także autorką projektu ikonograficznego i programu przeznaczenia kościoła. Kamień węgielny pod świątynię położono 25 listopada 1753 roku, w dzień patronki księżnej – św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Katarzyna Ludwika Sapieha zmarła 2 marca 1779 r. w swoim majątku Lilienhoff. Pochowano ją w kościele w Cieszkowie.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA