Skorzystaj z zabiegu w komorze hiperbarycznej
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Skorzystaj z zabiegu w...
Tlenoterapia hiperbaryczna, choć jest bardzo starą metodą leczenia wielu chorób i urazów, zyskuje coraz większą popularność. Tlen jest niezbędnym elementem naszego życia, ponieważ ludzki organizm wykorzystuje go we wszystkich procesach fizjologicznych.
Każda drobna niesprawność czy choroba bezpośrednio lub pośrednio wiąże się z brakiem tlenu. Można sobie wyobrazić, że tlen to lek a komora to narzędzie dozujące. Podczas zabiegu pacjent oddycha czystym, niemalże stuprocentowym tlenem w komorze hiperbarycznej, w której panuje podwyższone ciśnienie. Dzięki wysokiemu ciśnieniu tlen nie tylko wysyca hemoglobinę, ale także w znacznym stopniu rozpuszcza się w płynach naszego organizmu, np. limfie, osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym. To z kolei aktywizuje wiele procesów i wzmacnia procesy naprawcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Dlatego do zabiegów w komorze hiperbarycznej jest ponad sto wskazań.
Zabieg hiperbarycznej terapii tlenowej odbywa się w szczelnie zamkniętej komorze, bo tylko takie warunki pozwalają na podniesienie w środku ciśnienia do 1,3 ATA. Przyjmuje się tam zazwyczaj pozycję leżącą, półleżącą lub siedzącą. Można spać lub czytać książkę. Zabieg rozpoczyna się od kompresji, podczas której podnosi się ciśnienie, co może powodować przytykanie się uszu jak podczas lotu samolotem. To całkowicie normalne i wynika z odkształcenia się błony bębenkowej w wyniku zmiany ciśnienia w uszach. Potem uczucie przytkanych uszu znika i do końca zabiegu można się relaksować w komorze. Bezpieczny czas zabiegu to 1-1,5 h.
Jednym z najczęstszych schorzeń leczonych tą metodą jest cukrzyca i jej powikłania, np. stopa cukrzycowa. Nadciśnienie i choroba wieńcowa, arytmia, zakrzepica żylna czy stan po udarze mózgu to tylko niektóre z chorób z wskazaniami do zabiegów w komorze. Terapia jest też bardzo pomocna u osób z różnymi dolegliwościami w chorobach zwyrodnieniowych, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy urazami mięśniowymi. Ma też zastosowanie w procesie rehabilitacji po urazach, np. zwichnięciach i złamaniach, czy zabiegach operacyjnych, ortopedycznych. Tlenoterapia wspiera terapię dzieci z autyzmem i pochodnymi zespołami, pozytywnie wpływa na koncentrację i kondycję psychiczną. Możemy również walczyć z boreliozą dzięki bakteriobójczym właściwościom tlenu.
Hiperbaryczna terapia tlenowa ma bardzo pozytywne skutki w leczeniu ran trudno gojących się, przewlekłych. Tlen podany w podwyższonym ciśnieniu przyspiesza procesy metaboliczne, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej. Zmieniony metabolizm przyspiesza spalanie kalorii, co jest równoznaczne z utratą masy ciała.
Ilość zabiegów i ich efekt jest zależny od jednostki chorobowej i stanu pacjenta. Niektóre osoby już po pierwszym zabiegu odczuwają poprawę samopoczucia, lepiej śpią, lepiej się wysypiają. Zabiegi wykonujemy codziennie lub co drugi dzień dla utrzymania długotrwałego efektu. Przed wejściem do komory nie należy używać perfum czy lakieru do włosów.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest przebyta odma i leczenie baleomycyną – nawet dawno w przeszłości. Do przeciwwskazań względnych, które należy skonsultować z lekarzem, zaliczamy m.in. stan po operacji oka, zaćma, infekcje górnych dróg oddechowych, padaczkę, POCHP, rozedmę płuc, niedawno przebyte operacje w obrębie klatki piersiowej oraz niektóre choroby nowotworowe.
UWAGA! Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami pocovidowymi, mogą skorzystać z terapii w komorze. Pozwala to na poprawę samopoczucia, koncentracji, reguluje ciśnienie krwi.
(FIZJOAKTIVE)
Comments are closed