Samorządowcy nie zgadzają się na podwyżkę cen gazu!
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Samorządowcy nie zgadzają się...
19 października w Tarnowie Podgórnym (woj. wielkopolskie) zorganizowano zjazd włodarzy z blisko 40 gmin z pięciu województw. Jego celem było wypracowanie wspólnego stanowiska protestacyjnego wobec drastycznych podwyżek cen gazu, jakie dotknęły mieszkańców. Powiat milicki reprezentowali starosta Sławomir Strzelecki, Łukasz Rokita – wiceburmistrz Milicza, Andrzej Biały – wójt Krośnic.
W spotkaniu uczestniczyli także członek zarządu G.EN GAZ ENERGIA – Ireneusz Sawicki, a także posłowie Waldy Dzikowski i Jakub Rutnicki. Przybyli samorządowcy chcieli uzyskać od spółki wyczerpujące wyjaśnienia przyczyn tak drastycznej podwyżki cen gazu oraz informacje na temat kroków, jakie firma dotychczas podjęła, by te ceny obniżyć. W poszczególnych gminach zorganizowano także zbieranie podpisów popierających sprzeciw wobec podwyżek cen gazu. Na spotkaniu w Tarnowie Podgórnym poinformowano, że zebrano ich około 20 tysięcy.
– Podwyżka ceny o ok. 170 procent będzie nie do udźwignięcia. Spowoduje zubożenie społeczne, zatrzymanie rozwoju. Taka decyzja wpływa na podwyższenie kosztów życia i drenowanie portfeli. Zmiana ceny wpływa skutecznie na niechęć mieszkańców do korzystania z programu „Czyste Powietrze” i wymiany pieców węglowych na gazowe. Powoduje to utratę zaufania do władz publicznych. Nie mamy skutecznych narzędzi wpływu na tę sytuację, mimo to naszym obowiązkiem jest bronić obywateli przed niesprawiedliwością. Mieszkaniec płaci ok. 11 groszy za kilowatogodzinę od PGNiG, a kupując gaz od G.EN GAZ ENERGIA, robi to za dwa razy większą cenę – mówili włodarze.
Ireneusz Sawicki wyjaśniał, że 95 procent opłaty wynika z ceny zakupionego surowca, na którą firma nie ma żadnego wpływu. Poinformował również, że tak wysokie koszty są narzucane odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki. W opinii samorządowców tłumaczenia spółki nie były zadowalające. Dlatego przygotowano wystąpienia do Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Podpisali je wszyscy obecni na spotkaniu włodarze.
– Z dniem 1 października 2021 r. spółki G.EN GAZ ENERGIA i ANCO, dostarczające gaz na terenie ok. 60 gmin w Polsce, podwyższyły cenę gazu o ponad 170 procent dla indywidualnych odbiorców. To wywołało oburzenie klientów – mieszkańców naszych gmin. Spółka G.EN GAZ ENERGIA w ramach złożonych nam wyjaśnień oświadczyła, że 95 procent ceny detalicznej sprzedawanego przez nią gazu stanowi koszt zakupu na giełdzie. Wyjaśniła ponadto, że cena detaliczna została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. Obecnie na rynku detalicznym dominuje cena 0,11 zł/kWh, natomiast klienci G.EN. GAZ ENERGIA zmuszeni są płacić 0,21 zł/kWh, a odbiorcy ANCO jeszcze więcej. Nie mają możliwości zmiany dostawcy gazu – mogą jedynie zmienić źródło ciepła. Niestety najczęściej w grę wchodzi mniej ekologiczne, bo węglowe. To niweczy rządowe i samorządowe inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Warte podkreślenia jest również to, że gaz zaazotowany, który dostarczany jest do naszych gospodarstw domowych, pochodzi nie z importu, lecz z lokalnych kopalni, których właścicielem jest państwo polskie. W trosce o naszych mieszkańców oczekujemy od Pana Ministra jednoznacznych odpowiedzi na następujące pytania: 1.Dlaczego dopuszczono do sytuacji, w której skutkiem drastycznych podwyżek cen gazu jest rezygnacja odbiorców detalicznych z tego źródła ciepła i przechodzenie na ogrzewanie węglowe, o wiele bardziej szkodliwe dla środowiska? 2.Jakie kroki podejmuje w obecnej sytuacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska, by skutecznie chronić domowe budżety mieszkańców naszych gmin przed takimi drastycznymi podwyżkami cen gazu? 3.Jakie zmiany systemowe wdroży Ministerstwo Klimatu i Środowiska, by przywrócić ekonomiczny sens wdrażania ekologicznych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych? – czytamy w piśmie skierowanym do Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska. Obecni w Tarnowie Podgórnym parlamentarzyści zadeklarowali wsparcie protestujących.
Uczestnicy zjazdu powołali Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu. Koordynatorem krajowym został Tadeusz Czajka – wójt Tarnowa Podgórnego. Komitet zapowiada, że jest możliwe zorganizowanie masowej manifestacji w Warszawie.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
FOT. Gmina Milicz w powiecie milickim
Comments are closed