Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Samorządowcy, księża i mundurowi w sportowej rywalizacji

2023-10-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Sport
  4. /
  5. Samorządowcy, księża i mundurowi...
Samorządowcy, księża i mundurowi w sportowej rywalizacji
Vidia film tekst

W hali sportowo-widowiskowej w Krotoszynie odbyła się ósma edycja Memoriału im. Ks. Teodora Kaczmarka. W piłkarskim turnieju rywalizowali samorządowcy, policjanci, strażacy i księża. Wydarzenie miało aspekt charytatywny, bowiem zbierano środki dla Pauliny Frąckowiak.

 

Życiorys ks. Teodora Kaczmarka przybliżył lokalny historyk, dr Edward Jokiel. Teodor Kaczmarek urodził się 15 września 1895 roku w Kościanie. Pochodził z bardzo religijnej, katolickiej rodziny. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia na wydziale teologicznym w Monasterze. 5 kwietnia 1919 otrzymał święcenia kapłańskie w Gnieźnie. Początkowo został skierowany na wikariat do Ostrzeszowa. Potem mianowano go na nauczyciela religii w Seminarium Nauczycielskim w Wolsztynie. W 1926 został administratorem parafii w Wieszczyczynie koło Śremu, a w 1933 objął funkcję proboszcza w Margoninie. Był tam również wizytatorem nauki religii.

Ks. Kaczmarek studiował także filozofię na Uniwersytecie Poznańskim. Pracę nad doktoratem przerwał mu wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 został aresztowany przez hitlerowskie władze okupacyjne i wywieziony w okolice Siedlec. Do 1945 pracował jako wikariusz w Kamiennie. Po wojnie powrócił do swojej parafii w Margoninie. Władze Kościoła 1 października 1945 powierzyły ks. Kaczmarkowi funkcję proboszcza przy Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Mianowany został również komendarzem Kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła.

Ks. Kaczmarek od razu rzucił się w wir pracy duszpasterskiej. W szczególny sposób rozpowszechnił w Krotoszynie nabożeństwo do Jezusa Eucharystycznego i Matki Bożej. W 1949 mianowano go na dziekana dekanatu krotoszyńskiego. W Krotoszynie ukończył proces powiększania cmentarza parafialnego. Odnowił Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Nadzorował przebudowę organów.

Bardzo wielu swoich zamierzeń nie zdążył zrealizować. Padł bowiem ofiarą prześladowań stalinowskich w Polsce. Ks. Kaczmarek, obejmując probostwo w Krotoszynie, został również moderatorem działającej od 1926 Sodalicji Mariańskiej. Zasłynął wówczas wśród wiernych parafian z patriotycznych kazań o wolności i poszanowaniu prawa gwałconego przez reżim komunistyczny. Ze względu na liczne prześladowania ze strony władz komunistycznych spotkania członków Sodalicji Mariańskiej odbywały się na probostwie. W wyniku nasilania się walk władz komunistycznych z Kościołem zakazano m.in. stawiania ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała w miejscach publicznych. W 1952 ks. Kaczmarek przewodniczył nietypowej procesji Bożego Ciała w Krotoszynie. Ołtarz został umieszczony na platformie samochodowej, przemieszczał się na tradycyjnej trasie przejścia procesji. Samochód z ołtarzem zatrzymywał się w miejscach, gdzie zawsze były ustawiane ołtarze.

Gdy ks. Kaczmarek 22 lutego 1953 odwiedził swoich znajomych w Poznaniu, został aresztowany przez funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa. Skazano go na pięć lat więzienia z niewiadomych przyczyn. Zmarł 21 września 1954 w więzieniu w Sztumie. Jego szczątki sprowadzono do Krotoszyna i pochowano na cmentarzu parafialnym w rodzinnym grobowcu.

Memoriał obfitował w emocje. Nie zabrakło efektownych akcji i pięknych goli. Zwyciężyła ekipa strażaków z dorobkiem siedmiu punktów i bilansem bramkowym 6:1. Drugie miejsce zajęli policjanci, trzecie – księża, a na czwartym uplasowali się samorządowcy.

(FENIX)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK