Ruszyła akcja ZIMA
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Na sygnale
- /
- Ruszyła akcja ZIMA
Okres zimowy i spadek temperatury powodują wystąpienie szczególnego zagrożenia dla życia i zdrowia osób bezdomnych, starszych, samotnych lub niepełnosprawnych. Zagrożenie to dotyczy również osób znajdujących się pod wpływem alkoholu bądź innych podobnie działających środków, przebywających na wolnym powietrzu lub w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach.
W związku z tym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Miliczu rozpoczęli już cykliczne działania pod nazwą „Zima 2023/2024”. Mają one na celu zapewnienie pomocy i ochrony osobom bezdomnym i pozostającym w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na terenie powiatu milickiego działania prowadzone są we współpracy z innymi instytucjami – ośrodkami pomocy społecznej i PCK.
W związku ze wspomnianą akcją w zainteresowaniu policji pozostają pojedyncze osoby, które – nie chcąc korzystać z pomocy w postaci zapewnienia im miejsca w publicznych noclegowniach – wybrały życie w altankach działkowych, jak również osoby, których pobyt poza miejscem zamieszkania, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może zagrażać ich życiu i zdrowiu.
Główne cele akcji „ZIMA 2023/2024” to:
- niesienie pomocy wszystkim, którzy w związku z trudnymi warunkami zimowymi znaleźli się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu
- zwracanie uwagi na osoby w stanie po spożyciu alkoholu bądź podobnie działających innych środków, znajdujące się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu
- przekazywanie informacji do instytucji i organizacji zajmujących się udzielaniem pomocy osobom, które znajdują się w trudnych sytuacjach i okolicznościach zagrażających życiu i zdrowiu
- kontrole osób bezdomnych i tzw. melin oraz miejsc, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy, np. parków miejskich, ogródków działkowych, dworców autobusowych i kolejowych.
Miliccy policjanci zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszego powiatu – w przypadku napotkania w okresie zimy osoby bezdomnej, samotnej, niepełnosprawnej lub nietrzeźwej, której pozostawienie na mrozie może skończyć się dla niej tragicznie (np. leżącej na ziemi), ZADZWOŃ (telefon 112 czynny całą dobę), a policjanci niezwłocznie podejmą stosowne czynności i przekażą taką osobę instytucji powołanej do niesienia pomocy. Jednocześnie policja przypomina o możliwości skorzystania z aplikacji pn. KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA poprzez odpowiednie naniesienie na nia ikony „Osoba bezdomna, wymagająca pomocy”.
24 listopada policjanci zostali powiadomieni, że na poboczu drogi pomiędzy miejscowościami Gruszeczka a Pracze leży prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna. Po przyjeździe na wskazane miejsce mundurowi potwierdzili przekazaną informację. Na poboczu drogi leżał 64-letni mieszkaniec jednej z okolicznych wiosek. Mężczyzna był pod silnym działaniem alkoholu i nie mógł samodzielnie ustać na nogach. Ponieważ pozostawienie go w takim stanie w tym miejscu mogło spowodować zagrożenie dla jego zdrowia i życia, policjanci w ramach działań „ZIMA” odwieźli go do miejsca zamieszkania, gdzie pozostał pod opieką siostry.
Podobna sytuacja miała miejsce dwa dni później. Funkcjonariusze zostali wezwani do Piękocina, gdzie po wiosce błąkał się nieznany nikomu mężczyzna. Na miejscu zastano 41-letniego mieszkańca jednej z okolicznych wiosek – był pod tak silnym działaniem alkoholu, że nie potrafił nawet wskazać, gdzie obecnie się znajduje. Z uwagi na niską temperaturę powietrza i okoliczności, w jakich znalazł się nietrzeźwy mężczyzna, policjanci postanowili mu pomóc i w ramach działań „ZIMA” przewieźli go do miejsca zamieszkania, gdzie zaopiekował się nim współlokator.
OPRAC. (ANKA)
FOT. KPP Milicz
Comments are closed