Różne oblicza autyzmu
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Różne oblicza autyzmu
W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w dniach 4-20 kwietnia zorganizowano szereg inicjatyw i działań edukacyjnych. Odbyła się m.in. konferencja „Porozmawiajmy o różnych obliczach autyzmu, bo… razem łatwiej i skuteczniej”.
Organizatorami były Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie oraz Stowarzyszenie „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie. Wsparcia udzieliła również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Tegoroczne inicjatywy zostały dofinansowane przez burmistrza Krotoszyna w ramach realizacji zadania publicznego, projektu „Organizacja działań w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.
Od 4 do 20 kwietnia w holu Galerii Krotoszyńskiej poprzez wystawę oraz na rynku poprzez baner informowano o obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W tym czasie można było skorzystać z indywidualnych porad w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Konarzewie.
10 kwietnia w ZSP nr 2 w Krotoszynie, a następnego dnia w ośrodku w Konarzewie spotkali się rodzice oraz nauczyciele i specjaliści z różnych szkół i placówek. Zorganizowano dla nich warsztaty „Otwarta przestrzeń edukacyjnych doświadczeń” oraz „Sytuacje trudne i sposoby radzenia sobie z nimi – analiza przypadków”.
Agnieszka Magdar, trenerka z wieloletnim doświadczeniem, rozpoczynając zajęcia w Krotoszynie, podkreśliła, że w procesie uczenia się nic nie zastąpi doświadczeń, które można pozyskać jedynie poprzez działanie i rozmowę z drugim człowiekiem. Warsztaty rozpoczęły się od wypuszczenia w niebo niebieskich balonów jako symbolu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dalszą część spotkania prowadziły terapeutki z Centrum Terapii Tęcza w Odolanowie – Alina Bolach, Joanna Bolach, Natalia Niziołek i Dominika Wawrzyniak.
W ośrodku w Konarzewie konferencja jak co roku zgromadziła wielu uczestników, którzy w myśl hasła „razem łatwiej i skuteczniej” chcieli posłuchać terapeutów pracujących z dziećmi z autyzmem, wymienić doświadczenia, zadać pytania. Po części oficjalnej długo trwały gorące dyskusje. Frekwencja na każdym spotkaniu przekroczyła oczekiwania organizatorów. Tak duże zainteresowanie świadczy o zapotrzebowaniu na działania w tym zakresie.
OPRAC. (NOVUS)
FOT. www.krotoszyn.pl
Comments are closed