Rozmawiali o kształceniu zawodowym młodzieży
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Rozmawiali o kształceniu zawodowym...
28 lutego w Kobylinie odbyło się spotkanie pracodawców uczniów miejscowej Branżowej Szkoły I stopnia z przedstawicielami instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym młodzieży. W konferencji wzięli udział właściciele firm, instruktorzy praktycznej nauki zawodu, rzemieślnicy oraz zaproszeni goście.
Była to okazja do podsumowania współpracy w zakresie edukowania i rozwoju branżowego młodzieży uczącej się w szkole w celu optymalnego przygotowania jej do podjęcia i wykonywania pracy zawodowej. Ponadto podziękowano mistrzom i wychowawcom za całoroczną współpracę oraz wymieniono się doświadczeniami.
Wśród gości znaleźli się m.in. Mirosław Sikora – sekretarz gminy Kobylin, Karol Januszkiewicz – prezes Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej, Daria Szpurtacz – dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych o w Krotoszynie, Julia Grobelna – inspektor ds. oświaty w Urzędzie Miejskim w Kobylinie, Zbigniew Kurzawa – komendant Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie, Sylwia Witkowska – starszy wychowawca w HP, Renata Wiatrak – kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie, Małgorzata Goryniak – doradca zawodowy i pedagog szkolny.
Katarzyna Jackowska, dyrektor BS I stopnia w Kobylinie, przekazała zebranym informacje o szkole, o wynikach egzaminów zawodowych i czeladniczych. Mówiła też o problemach z motywacją uczniów przystępujących do nich oraz o trudnościach wychowawczych. Wspomniała o realizacji projektu unijnego „Kobyliński Uczeń Zawodowiec”, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych przyszłych rzemieślników.
Ponadto pracodawcy uzyskali wiele informacji na temat zmian przepisów w zakresie zatrudniania absolwentów szkół podstawowych w zakładach pracy, egzaminów zawodowych i czeladniczych, procedur czy harmonogramu ukończenia roku szkolnego, a także na temat zmiany terminów przeprowadzania egzaminów zawodowych i czeladniczych oraz uzależnienia ukończenia szkoły od przystąpienia do nich.
Renata Wiatrak z Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie omówiła stan bezrobocia na naszym terenie, zapotrzebowanie na pracowników, uwarunkowania rynkowe, możliwości pozyskania środków na wspieranie kształcenia zawodowego uczniów, programy aktywizacyjne i projekty PUP-u.
Przedstawicielka Hufca Pracy opowiedziała o możliwościach rozwoju zawodowego, jakie daje uczniom uczestnictwo w OHP. Wymieniła liczne korzyści, jakie młodzież czerpie z udziału w rozmaitych przedsięwzięciach oferowanych przez krotoszyńską jednostkę.
(ANKA)
FOT. Sylwia Witkowska
Comments are closed