Rozdrażewscy – wielka rodzina szlachecka
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Historia
- /
- Rozdrażewscy – wielka rodzina...
W Rozdrażewie odbyła się konferencja naukowa ,,Rozdrażewscy i Rozdrażew, możni panowie i ich gniazdo”. W spotkaniu wzięła udział liczna grupa naukowców i historyków. Celem konferencji było zwrócenie uwagi na dzieje możnego rodu Rozdrażewskich herbu Doliwa.
Konferencję otworzyła Alicja Banaszek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie. Wójt Mariusz Dymarski podziękował wszystkim gościom za tak liczne przybycie i podkreślił, że od dawna gmina nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem.
Spotkanie prowadził prof. dr. hab. Tomasz Jurek. O historii Rozdrażewa, posiłkując się badaniami archeologicznymi, opowiedział dr Janusz Tomala. Kwestię surowców mineralnych z rejonu Rozdrażewa omówił prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski. Wykład na temat historii polskiej szlachty w okresie średniowiecza wygłosił prof. dr hab. Jan Wroniszewski. Bogatą genealogię całego rodu Rozdrażewskich zaprezentował dr hab. Rafał Pinke. Biografie niektórych potomków Jana Rozdrażewskiego przedstawił Andrzej Krzyżanowski, wicekanclerz Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego. Janusz Łojko przybliżył problem źródłoznawstwa, dotyczący miejscowości, parafii i właścicieli Rozdrażewa i okolic do 1793 r. O budowie mineralogicznej Idola z Dąbrowy opowiedział prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski.
Cykl wykładów zakończyła prelekcja dra Janusza Tomali na temat zabytków na terenie Rozdrażewa. Później przyszedł czas na dyskusję, a następnie na wycieczkę po kościołach ufundowanych przez Rozdrażewskich w Krotoszynie, Benicach i Rozdrażewie.
Rozdrażewscy herbu Doliwa to jeden z najznaczniejszych wielkopolskich możnowładczych rodów, którego przedstawiciele w XVI i XVII wieku zajmowali wysokie stanowiska nie tylko w kraju, ale i w Europie. Niektóre źródła podają, że przez ponad 400 lat (od 1270 r.) byli właścicielami Rozdrażewa i okolicznych miejscowości. Lista miast i wsi, które należały do Rozdrażewskich od XIV do XVII wieku jest długa. Były to m.in. Krotoszyn, Koźmin Wlkp., Rozdrażew, Benice, Lutogniew, Gogolewo czy Nowe Miasto.
Rozdrażew jest uznawany za rodowe gniazdo Rozdrażewskich. Pierwszym Doliwą, który przyjął od nazwy miejscowości nazwisko Rozdrażewski, był Jarosław (ur. ok. 1422, zm. 1467 lub 1468) – miecznik, później podkomorzy kaliski. Wśród jego potomków należy wymienić: Jana Rozdrażewskiego (zm. 1527/28) – kasztelana kamieńskiego i międzyrzeckiego; Stanisława Rozdrażewskiego (zm. 1564 w Wiedniu) – kasztelana rogozińskiego; Hieronima Rozdrażewskiego (zm. 6 lutego 1600 w Rzymie) – biskupa kujawskiego, sekretarza wielkiego koronnego, dyplomatę, bibliofila i mecenasa sztuki; Stanisława Rozdrażewskiego (zm. 27 marca 1619 w Krakowie) – jezuitę i pierwszego rektora Kolegium Jezuitów w Pułtusku; Jana Rozdrażewskiego (zm. 1585 w Wiedniu) – marszałka dworu francuskiej królowej Elżbiety Austriackiej, przywódcę jazdy nadwornej Franciszka II Walezjusza; Jana Rozdrażewskiego (zm. 15 marca 1600) – podkomorzego, potem kasztelana poznańskiego; Jana Rozdrażewskiego (zm. 11 grudnia 1628) – krajczego królowej Konstancji Habsburżanki, starostę odolanowskiego; Jakuba Hieronima Rozdrażewskiego (zm. 4 kwietnia 1662) – kasztelana kaliskiego, później wojewodę inowrocławskiego.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed