Rosnąca liczba fanów LEGO wśród dorosłych. Skąd ten fenomen?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Rosnąca liczba fanów LEGO...
Nie tylko dzieci czy rodzice je posiadający są odbiorcami niesamowitych ofert, jakie proponują liczne sklepy zajmujące się sprzedażą klocków LEGO. Sama firma posiada na swojej stronie głównej specjalną zakładkę dla osób dorosłych. Przedstawiona w niej kolekcja 18+ jest zaskakująca.
Rozrywka, sztuka, podróże, filmy, nauka czy pojazdy to główne kategorie, kryjące pod sobą wyszczególnione modele przeznaczone do złożenia dla dorosłych. Elementy liczą sobie setki, a – w przypadku szczególnych modeli – nawet tysiące elementów, które należy złożyć w całość.
Strategia zakupowa przy obcowaniu z klockami dla dorosłych. Dlaczego kupujemy LEGO?
LEGO mówi językiem dzieci, młodzieży i dorosłych. Poprzez odniesienie się do konkretnych pasji, jakimi może być motoryzacja, filmy czy ulubione seriale, firma jest w stanie zainteresować sobą dorosłych. Mimo tego, że klocki same w sobie mają sporą wartość sentymentalną, osoby dorosłe chętniej sięgają po zestawy ściśle związane z ich zainteresowaniami. Bazując na przykładzie zakładki LEGO dla dorosłych na stronie sklepu Klocki Dwa – klocki-2.pl – widać w ofercie nawiązanie do kultowych seriali, botaniki, pojazdów i gadżetów związanych z filmami. Składanie klocków w kontekście pasji pozwala wielu osobom radzić sobie ze stresem oraz skupić swoje myśli na teraźniejszości. Badania wykazały, że prawie 50% dorosłych Polaków przyznało, że chcieliby dostać w prezencie klocki LEGO. AFOLs, bo właśnie tak nazywa się dorosłych fanów LEGO (Adult Fans of Lego), to przede wszystkim osoby zrzeszone w różnych grupach. Pojawiają się one na konwentach i współpracując tworzą wspólne budowle. Społeczność ta stale się rozwija, co ukazał również pandemiczny czas. Nie wychodziło się wtedy z domów i trzeba było znaleźć sobie zajęcie – wybór wielu osób padł na klocki, jeżeli zaś nie mieli ich u siebie, czynili zakupy przez Internet. Jednak istnieją też pasjonaci LEGO, którzy nie śledzą konwentów, konkursów i tym podobnych wydarzeń. Układają dla przyjemności, pasji i zabawy. Niektórzy jednak kupują klocki dla czystego zysku.
Kolekcjonowanie klocków i próba czerpania na tym zysku o tysięcznej wartości
Zazwyczaj cykl funkcjonowania poszczególnych modeli wynosi około trzy lata. Po upływie tego czasu nadchodzi zaprzestanie produkcji poszczególnych modeli, które przeobrażają się w przedmiot kolekcjonerski. W Polsce i na całym świecie jest ogromna grupa osób inwestujących w klocki. Niezależnie od samej Grupy LEGO, rynek ten stale się rozwija. Pasjonaci i kolekcjonerzy sprzedają pojedyncze elementy, dzięki którym można sprawdzić, jak zmieniła się cena zestawu lub minifigurki. Najbardziej pożądane zestawy to te, które dedykowane są przede wszystkim sklepom stacjonarnym powstającym na całym świecie – dodawane są w prezencie przy zakupach sięgających określonej wartości, a szansa na ich zdobycie często jest niewielka. Jednak jest to już gratka dla prawdziwych kolekcjonerów, którzy za wszelką cenę chcą zyskać na przedmiocie. Ceny zestawów, które wyszły z obiegu, potrafią sięgać kilkunastu tysięcy złotych – jednak czego nie zrobią prawdziwi pasjonaci dla swojego hobby.
Comments are closed