Rolnicze innowacje w deszczowej aurze
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Rolnicze innowacje w deszczowej...
W minioną niedzielę w Starymgrodzie (gmina Kobylin), mimo niesprzyjających warunków pogodowych, odbyły się DNI POLA Agroinnowacje 2019. Wydarzenie miało na celu wzajemną integrację środowisk rolniczych oraz omówienie najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie uprawy roślin i hodowli zwierząt.
W rolę prowadzącego wcielił się Daniel Borski – właściciel Wielkopolskiej Gazety Lokalnej KROTOSZYN. Ponad 30 partnerów, mimo deszczowej aury, pojawiło się na DNIACH POLA ze stoiskami, oferując swoje usługi i porady w dziedzinie biznesu, technologii i rolnictwa. Organizatorem wydarzenia była Agrointegracja Sp. z o. o. – Biuro Obsługi Grup Producentów Rolnych z siedzibą w Kuklinowie. – Naszym zamierzeniem było przekazanie rolnikom wiedzy w zakresie innowacji rolniczych, pokazanie nowoczesnych technologii w hodowli zwierząt oraz w uprawie roślin – podkreśla Wojciech Styburski, prezes spółki i lider Konsorcjum Agrointegracja.
Spółka Agrointegracja realizuje projekt, którego istotą jest znalezienie alternatywnego źródła paszy dla bydła poprzez uprawę roślin międzyplonowych, czyli takich, które rosną po zbiorze zboża i przed zasiewem kukurydzy. Kilka lat temu firma stworzyła mieszankę międzyplonową o nazwie FUTTER NOVA 11, która została poddana rozmaitym badaniom i testom. W projekt bardzo zaangażował się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Głównym punktem DNI POLA miała być prezentacja technologii uprawy innowacyjnej mieszanki międzyplonowej FUTTER NOVA 11 z przeznaczeniem na pasze. Zaplanowano pokaz, na który składać się miały koszenie, przetrząsanie, zgrabianie oraz zbiór – praso-owijarką, wozem zbierającym i sieczkarnią samobieżną, jak również siew bezpośredni w technologii pasowej strip till (Maciej Czajkowski / Szalkowski s.j.).
Program DNI POLA przewidywał także prezentację efektów optymalnego żywienia bydła opasowego i mlecznego. W kolejnym punkcie przedstawiono model współpracy rolników z hodowcami, którzy prowadzą stada mięsne w kierunku dostaw odsadków. Jest to bowiem bardzo korzystny system, oparty na krótkim łańcuchu dostaw, który gwarantuje członkom grup producenckich, zajmujących się tuczem bydła, dostęp do polskich zdrowych cieląt i odsadków pochodzących bezpośrednio od rolników utrzymujących “mamki”. Omówiony został zakres dotyczący żywienia i współpracy z rolnikami produkującymi odsadki (zwierzęta nie dojechały z powodu obawy o zachorowania).
Nie udało się przeprowadzić pokazów agrotechnicznych – koszenie, zbiór, siew. Wszyscy, którzy przybyli na DNI POLA, mieli okazję na własne oczy zobaczyć plantację innowacyjnej mieszanki FUTTER NOVA 11 i docenić jej ponadprzeciętny potencjał plonotwórczy, pomimo niekorzystnej ostatnio pogody, tj. suszy, która także dała się we znaki po siewie mieszanki w lipcu ubiegłego roku.
– Naszą technologią udowadniamy, że na jednym hektarze można uzyskać coś więcej niż jeden zbiór w roku, co w gospodarstwie znacząco wpłynie na aspekt ekonomiczny. Wdrożyć taką innowację może każdy rolnik, bo nie potrzeba do tego wielkich i kosztownych inwestycji, a jedynie należy nieco przeorganizować gospodarstwo – wyjaśniał Wojciech Styburski, który podziękował licznie przybyłym rolnikom i wystawcom za obecność mimo niesprzyjającej aury.
Przygotowano stoiska gastronomiczne, gdzie można było skosztować wieprzowiny wytwarzanej w ramach współpracy hodowców i przetwórców z terenu LGD „Gościnna Wielkopolska”. Zainteresowani mogli też skorzystać z konsultacji z ekspertami z różnych gałęzi branży agro. Zadawano również pytania z rolnictwa i technologii, a do wygrania były ciekawe nagrody.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed