Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Rolnicy protestują!

2022-02-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Rolnicy protestują!
Rolnicy protestują!
TK DACHY

9 lutego na terenie całego kraju odbyły się protesty rolników sprzeciwiających się polityce rządu, galopującej inflacji i wzrostowi kosztów produkcji. Na drogach naszego powiatu również pojawił się korowód ciągników i maszyn rolniczych, powodując utrudnienia w ruchu. Organizatorem krajowych protestów była AgroUnia.

 

Głównym powodem strajku jest pogarszająca się sytuacja w rolnictwie. Na terenie województwa wielkopolskiego odbyło się 13 akcji protestacyjnych, w których udział wzięło blisko dwa tysiące osób i około 1200 pojazdów. Do protestu zainicjowanego przez AgroUnię przyłączyły się centrale związkowe, m.in. kółka rolnicze, Solidarność RI.

Wśród protestujących nie zabrakło również wielkopolskich rolników – członków Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Rolnicy wskazywali na problemy, które aktualnie dotykają ich branżę. Strajki przebiegały w pokojowej atmosferze. Na naszym terenie drogą Koźmin Wlkp.-Krotoszyn przejechało 50 ciągników.

– Galopująca inflacja oraz wzrost cen gazu powodują gwałtowny wzrost kosztów produkcji rolniczej. Z drugiej zaś strony – specyfika rynku rolnego sprawia, że rolnik nie ma żadnego wpływu na ceny, jakie uzyskuje za swoje produkty. Rolnik, jako najsłabsze ogniwo w całym łańcuchu żywnościowym, nie jest w stanie przenieść wyższych kosztów na wyższą cenę zbytu, tak jak jest to możliwe w przypadku wielu przedsiębiorców. Powstaje znane z ekonomii zjawisko rozwarcia się tzw. nożyc cenowych, co jest bardzo niekorzystne dla rolników. Jest to dzisiaj szczególnie widoczne na rynku trzody chlewnej. Pomimo wzrostu kosztów produkcji cena zbytu tuczników ciągle spada. Dodatkowo ta branża jest pod ciągłą presją epidemii ASF, która podnosi koszty produkcji oraz obniża jeszcze bardziej ceny w sprzedaży tuczników pochodzących ze stref z ograniczeniami. Rolnicy obawiają się także nowej wspólnej polityki rolnej. Z naszych analiz wynika, że Zielony Ład w rolnictwie oznacza więcej wymogów i mniej środków na dostosowanie się do nich. Jego wdrożenie od 2023 roku może spowodować spadek produkcji żywności w krajach UE oraz wzrost cen w sklepach. Dla Polski oznaczać to będzie również spadek eksportu, który jest motorem napędowym naszego, a szczególnie wielkopolskiego rolnictwa. Ważnym wyzwaniem dla poprawy sytuacji rolnika jest jego słaba pozycja konkurencyjna w stosunku do innych podmiotów operujących w łańcuchu spożywczym, a szczególnie sieci detalicznych. Presja cenowa stosowana przez sieci ma destrukcyjny wpływ na pozostałych operatorów oraz konsumentów, ponieważ prowadzi do pogorszenia jakości produktów spożywczych. Wielkopolska Izba Rolnicza nie może organizować strajków, jednak popiera postulaty rolników i przekazuje informacje na ten temat. Poszczególni działacze samorządu rolniczego aktywnie włączają się w akcję, jako rolnicy, którzy na co dzień muszą się mierzyć z trudną sytuacją rynkową – czytamy w komunikacie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK