Rola psów w polowaniu
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Rola psów w polowaniu
W Technikum Leśnym w Miliczu im. Prof. Władysława Jedlińskiego odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Kynologia w łowiectwie”. Pomysłodawcą i koordynatorem jest Ewa Chyła, a patronat nad programem objął Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu.
Spotkanie prowadziła Anna Wygocka – hodowca wyżłów weimarskich o przydomku after ishtar, instruktorka w ZOO we Wrocławiu, członkini Komisji Kynologicznej PZŁ Wrocław, Zarządu Klubu Wyżłów Weimarskich PZŁ, Weimaraner Klubu w Niemczech, myśliwy z uprawnieniami selekcjonerskimi. Towarzyszyły jej trzy wyżły weimarskie: jabo after ishtar – 11,5-letni samiec, shoovar after ishtar – 5-miesięczny szczeniak oraz 3,5-letnia suczka passo doble after ishtar.
W ramach wykładu i warsztatów A. Wygocka omówiła pokrótce charakterystykę rasy wyżła weimarskiego, zasady, jakimi kierują się hodowcy przy kojarzeniach psów ras użytkowych itp. Zwróciła uwagę na kwestię etyki polowania z rasowymi psami myśliwskim, zaznaczając jednocześnie, że w Polsce psy rasowe mają rodowód ZKwP lub członkostwo FCI. Bardzo mocno podkreślono, że czynny myśliwy, który chce mieć towarzysza swoich wypraw, powinien zadbać o to, aby jego pies był gotowy do pracy, by sprostać wymaganiom, z jakimi będzie musiał się zmierzyć w łowisku.
Temu wszystkiemu służą konkursy pracy psów myśliwskich, organizowane m.in. w Polsce przez PZŁ. Ponadto udział w takim przedsięwzięciu to również integracja pasjonatów łowiectwa i kynologii. Na konkursach zawiązuje się nowe znajomości, wymienia poglądy i metody pracy z psami.
Omówiono także kwestie podstaw merytorycznych zakładania ścieżki tropowej, pracy z psem w terenie i szkolenia od szczeniaka. Uczestnicy projektu mieli możliwość zaobserwowania, w jaki sposób należy pracować z czworonogiem w trakcie jego układania, na co należy zwrócić uwagę, jakie zachowania są niedopuszczalne, a na jakie można w początkowej fazie szkolenia pozwolić oraz jakich zachowań hodowca w trakcie szkolenia musi unikać. Obserwowano pracę z aportem w wykonaniu szczeniaka, który jest w trakcie układania, oraz psa ułożonego W ramach warsztatów. Grupa uczniów wraz z A. Wygocką założyła ścieżkę tropową, na którą pod koniec spotkania wyprowadzono psy.
OPRAC. (FENIX)
FOT. Technikum Leśne w Miliczu
Comments are closed