Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Rola psów w polowaniu

2021-11-29
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Rola psów w polowaniu
Rola psów w polowaniu
TK DACHY

W Technikum Leśnym w Miliczu im. Prof. Władysława Jedlińskiego odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Kynologia w łowiectwie”. Pomysłodawcą i koordynatorem jest Ewa Chyła, a patronat nad programem objął Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu.

 

Spotkanie prowadziła Anna Wygocka – hodowca wyżłów weimarskich o przydomku after ishtar, instruktorka w ZOO we Wrocławiu, członkini Komisji Kynologicznej PZŁ Wrocław, Zarządu Klubu Wyżłów Weimarskich PZŁ, Weimaraner Klubu w Niemczech, myśliwy z uprawnieniami selekcjonerskimi. Towarzyszyły jej trzy wyżły weimarskie: jabo after ishtar – 11,5-letni samiec, shoovar after ishtar – 5-miesięczny szczeniak oraz 3,5-letnia suczka passo doble after ishtar.

W ramach wykładu i warsztatów A. Wygocka omówiła pokrótce charakterystykę rasy wyżła weimarskiego, zasady, jakimi kierują się hodowcy przy kojarzeniach psów ras użytkowych itp. Zwróciła uwagę na kwestię etyki polowania z rasowymi psami myśliwskim, zaznaczając jednocześnie, że w Polsce psy rasowe mają rodowód ZKwP lub członkostwo FCI. Bardzo mocno podkreślono, że czynny myśliwy, który chce mieć towarzysza swoich wypraw, powinien zadbać o to, aby jego pies był gotowy do pracy, by sprostać wymaganiom, z jakimi będzie musiał się zmierzyć w łowisku.

Temu wszystkiemu służą konkursy pracy psów myśliwskich, organizowane m.in. w Polsce przez PZŁ. Ponadto udział w takim przedsięwzięciu to również integracja pasjonatów łowiectwa i kynologii. Na konkursach zawiązuje się nowe znajomości, wymienia poglądy i metody pracy z psami.

Omówiono także kwestie podstaw merytorycznych zakładania ścieżki tropowej, pracy z psem w terenie i szkolenia od szczeniaka. Uczestnicy projektu mieli możliwość zaobserwowania, w jaki sposób należy pracować z czworonogiem w trakcie jego układania, na co należy zwrócić uwagę, jakie zachowania są niedopuszczalne, a na jakie można w początkowej fazie szkolenia pozwolić oraz jakich zachowań hodowca w trakcie szkolenia musi unikać. Obserwowano pracę z aportem w wykonaniu szczeniaka, który jest w trakcie układania, oraz psa ułożonego W ramach warsztatów. Grupa uczniów wraz z A. Wygocką założyła ścieżkę tropową, na którą pod koniec spotkania wyprowadzono psy.

OPRAC. (FENIX)

FOT. Technikum Leśne w Miliczu

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA