Rok inwestycji w Koźminie Wielkopolskim
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Rok inwestycji w Koźminie...
Przebudowa budynku użyteczności publicznej przy ul. Floriańskiej, odrestaurowana willa starosty przy ul. Boreckiej, budowa Parku Doliny Orli, remont pomieszczenia socjalnego przy koźmińskim basenie czy modernizacja Muzeum Ziemi Koźmińskiej – to tylko niektóre inwestycje, jakie gmina Koźmin Wielkopolski zrealizowała w tym roku. To rekordowy rok pod względem przeprowadzonych przedsięwzięć.
Maciej Bratborski, burmistrz Koźmina Wielkopolskiego, w niedawnej rozmowie z Danielem Borskim, wydawcą GL KROTOSZYN, podsumował inwestycje zrealizowane w gminie w bieżącym roku i opowiedział o planach na rok 2024. Jedną z flagowych inwestycji, jakie niedawno zrealizowano w mieście kwiatów i zieleni, była kompleksowa modernizacja willi przy ul. Boreckiej, w której obecnie mieszczą się siedziby Rady Miejskiej i Urzędu Stanu Cywilnego oraz biura Urzędu Miasta i Gminy, realizujące zadania ewidencji ludności i dowodów osobistych.
– Willa została kupiona bez planu na jej zagospodarowanie, jednak rozrastająca się biurokracja i potrzeby zatrudnienia nowych pracowników sprawiły, że pojawiła się konieczność zaangażowania dodatkowych pomieszczeń, które właśnie tam znalazły swe miejsce – opowiadał Maciej Bratborski. Inwestycja została tegorocznym finalistką konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Gruntownej modernizacji wymagał też obiekt przy ul. Floriańskiej, gdzie swoją siedzibę mają Koźmińskie Usług Komunalne, Gminny Ośrodek Sportu i Hufiec ZHP. Obiekt został przebudowany i rozbudowany. Wyremontowany budynek zyskał zupełnie nowe oblicze, jest przestronny, nowoczesny i funkcjonalny.
Park Doliny Orli i basen
Kolejną wyczekiwaną inwestycją jest budowa Parku Doliny Orli. – Ta inwestycja była planowana od 20 lat. Park Doliny Orli zdecydowanie podnosi walory turystyczne i rekreacyjne Koźmina Wlkp. – stwierdził Maciej Bratborski. Na ten moment zakończono prace budowlane, w nadchodzącym roku planowane jest wykonanie małej architektury, oświetlenia oraz aranżacja zieleni. Remontu doczekał się też basen miejski. Na miejskiej pływalni wyremontowano budynek, w którym mieści się część technologiczna uzdatniania wody, oraz zaplecze socjalne dla pracowników i ratowników.
Drogi i odnawialne źródła energii
Nie zapomniano też o drogach. Modernizacji doczekały się drogi w Czarnym Sadzie, Dębowcu i Wyrębinie. – Lwia część nakładów finansowych pochodzi ze środków zewnętrznych, udało nam się skończyć modernizację drogi w Czarnym Sadzie, wartość tej inwestycji to ok. 3 mln zł, z czego 2,7 mln pozyskaliśmy z zewnątrz – tłumaczył burmistrz Koźmina Wlkp. W kolejnym roku planowane jest rozpoczęcie budowy drogi Dębowiec – Gałązki – Wrotków oraz odcinka z Góreczek do Wyrębina.
Postawiono również na nowoczesne źródła pozyskiwania energii. Na znaczniej części budynków użyteczności publicznej w gminie Koźmin Wlkp. założono panele fotowoltaiczne, by zyskać oszczędności związane z utrzymaniem tychże. W Szkole Podstawowej nr 1 wymieniono też kocioł węglowy na ogrzewanie gazowe.
Muzeum Ziemi Koźmińskiej zyskuje nowe oblicze
Muzeum Ziemi Koźmińskiej przechodzi właśnie generalny remont, wszystkie pomieszczenia są remontowane. Koszt tej inwestycji to ok. 1 mln zł. – Zyskamy piękne pomieszczenia, gdzie będzie można eksponować historię Koźmina Wlkp. Dodatkowo na wieży koźmińskiego zamku zaaranżowany zostanie punkt widokowy, z którego będzie można podziwiać całą panoramę miasta – podkreślił burmistrz Koźmina Wlkp. Na ten gruntowny remont gminie udało się pozyskać dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład.
Plany na 2024 rok
Okazuje się, że plany na nadchodzący rok w gminie Koźmin Wlkp. są równie ambitne jak te w roku bieżącym. Powstanie kompleks lekkoatletyczny przy Szkole Podstawowej nr 3, co wpłynie na rozwój młodych sportowców. Planowany jest też remont zabytkowego wiatraka przy ul. Wiatracznej w Koźminie Wlkp. Zwiedzający będą mogli zobaczyć urządzenia, które kiedyś były wykorzystywane przy produkcji mąki. Jest to jeden z nielicznych wiatraków typu koźlak w Wielkopolsce.
Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków udało się gminie pozyskać pieniądze na gruntowną renowację ołtarza w Kościele pw. Św. Wawrzyńca oraz renowację dachu na drewnianym kościółku pw. Św. Rozalii w Serafinowie.
Inwestycją, w którą włodarz Koźmina Wlkp. włożył najwięcej energii, jest budowa obwodnicy, mimo że to zadanie nie należy do gminy, a do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Jest to inwestycja, której poświęciłem najwięcej czasu, wysiłku i zaangażowania. Jestem szczęśliwy, że doczekaliśmy się decyzji w tej sprawie. W tej chwili wojewoda rozpoczął procedurę wydawania pozwolenia na budowę – tłumaczył Maciej Bratborski.
W Koźminie Wlkp. powstaje też Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. W przyszłorocznym budżecie zostały ujęte także dwie inwestycje dofinansowane z Polskiego Ładu – budowa kanalizacji na ulicach Lipowej, Wiśniowej i Kobylińskiej (kwota dofinansowania 1,9 mln zł) i modernizacja drogi Biały Dwór-Wyrębin (kwota dofinansowania 5,7 mln zł).
– Jest to rekordowy rok pod względem wydatków inwestycyjnych w gminie Koźmin Wlkp. Ponad 30 mln złotych zostało wydane w tym roku i blisko 30 mln zaplanowaliśmy na inwestycje w roku 2024 – podsumował burmistrz Maciej Bratborski.
(LT)
FOT. UMiG Koźmin Wlkp.
Comments are closed