Rockowe granie w szczytnym celu
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Rockowe granie w szczytnym...
W niedzielę w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Miliczu już po raz dziesiąty odbył się charytatywny koncert, organizowany przez Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie wystąpiły kapele rockowe – Nowomowa, Pan Przecinek & Zespół Depresyjny oraz Kwartet ProForma.
Podczas imprezy zbierane były środki na wykup i modernizację ośrodka w Krośnicach, w którym od lat znajduje się część oddziałów szkolnych i realizowana jest opieka wytchnieniowa oraz mieszkalnictwo treningowe. Wykup budynku pozwoli stowarzyszeniu na remont zewnętrznej części oraz zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu osobom z niepełnosprawnościami.
– To już dziesiąta edycja koncertu organizowanego przez Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Jubileusz obchodzić będziemy w iście rockowym stylu, wracając myślami do pierwszego z nich, który odbył się w 2016 roku właśnie tu, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu, a jego gwiazdą była Ewelina Lisowska. Wtedy celem zbiórki był „pokój wytchnień”, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Teraz po wykupieniu budynku, w którym się znajduje, przyszedł czas na jego modernizację – mówili organizatorzy.
Pomiędzy występami zespołów zaprezentowano wiele oryginalnych gadżetów, przeznaczonych na aukcję charytatywną, m.in. płyty z największymi przebojami grupy Kult, koszulkę zespołu z autografem Kazika Staszewskiego, album „30 lat z wariatami” kapeli Big Cyc, grill, vouchery do hawajskiej restauracji czy przelot nad Doliną Baryczy.
Na scenie jako pierwsi pojawili się członkowie wrocławskiego zespołu Nowomowa – Damian Cywiński, Wojciech Dziedzicki oraz – pochodzący z powiatu milickiego – Albert Gancarz, Jakub Legendziewicz i Szymon Kasprolewicz. Muzyczne inspiracje czerpią z postpunkowej sceny lat 80. oraz współczesnej muzyki alternatywnej. W 2019 wydali pierwszy album – „Debiut”.
Potem przyszedł czas na Pana Przecinka & Zespół Depresyjny z Krotoszyna. Ci artyści są doskonale znani miłośnikom muzyki w województwie wielkopolskim i nie tylko. Ich utwory były obecne na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych. Jako jedni z niewielu znaleźli się na światowej liście The History of James Joyce Music — Adaptations, Interpretations and Inspirations. Wszystko to za sprawą utworu „Finnegans Wake”. Grupę tworzą Marcin Szyndrowski – wokal, gitara, Maciej R. Hoffmann – bas, Marta Wieczorek-Ratajczyk – skrzypce, Marcin „Żukis” Żak – perkusja, Przemysław Łączyński – gitara solowa. Zespół wykonuje muzykę z pogranicza alternatywnej poezji śpiewanej i rocka.
Na zakończenie wystąpił Kwartet ProForma. Grupa powstała w 2001 r. w Poznaniu i funkcjonuje jako jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce, a być może na świecie. Zespół słynie z bogatych aranżacji i rozpoznawalnego brzmienia, w którym dużą rolę oprócz instrumentarium podstawowego odgrywają kontrabas, akordeon, mandolina i różne instrumenty perkusyjne.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed