Robot nie zastąpi doradcy klienta
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Robot nie zastąpi doradcy...
Brakuje chętnych do pracy
Błyskawiczny postęp technologiczny i robotyzacja przemysłu może doprowadzić do tego, że niektóre zawody wymrą w sposób naturalny. Są branże bardziej podatne na to zjawisko (zwłaszcza te, gdzie wykonuje się proste, powtarzalne czynności) oraz takie, w których pracownicy mogą czuć się nieco pewniej.
Tam maszyna ani nawet najdoskonalszy algorytm nie będzie w stanie wyprzeć żywego człowieka. Rynek pracy rozwija się więc bardzo dynamicznie, wciąż dostosowując ofertę do zmieniających się trendów.
Niezagrożony zawód
Kto zatem może spać spokojnie? Wygląda na to, że jeszcze przez długi czas człowiek będzie przewyższał komputer na stanowisku doradcy klienta. Tu konieczne jest posiadanie odpowiednich umiejętności miękkich, znajomość choćby podstaw psychologii i inne cechy, które wpływają na sukces w tej dziedzinie. Co prawda na niektórych witrynach internetowych spotyka się automaty obsługujące klienta, ale działają one na bardzo prostej zasadzie. Polega to na tym, że klikamy kolejne sugerowane zapytania i to prowadzi nas dalej, do momentu rozwiązania problemu.
Sposób ten działa tylko do momentu, kiedy zaprogramowane odpowiedzi pokrywają się z naszym zapotrzebowaniem na informację. Kiedy jednak pojawia się jakakolwiek zmienna, system ten legnie w gruzach. Oferty dla doradcy mają bardzo znaczący udział w rynku pracy. Dlaczego jest aż tak wielkie zapotrzebowanie na tego typu usługi?
Klientem jest żywy człowiek
Wiele branż przeniosło się do sieci. Zwłaszcza w dobie pandemii. Okazało się, że bardzo dużo czynności jesteśmy wykonywać z domu. Pojawiły się rozwiązania mające zastąpić ludzi. Wiele z nich okazało się strzałem w dziesiątkę. Do tego dochodzi pewien odsetek działalności, które powstały stricte jako branże typowo cyfrowe. Jedno pozostaje jednak niezmienne. To klient, który wciąż jest żywym człowiekiem. Bez względu na to, co ktoś chciałby zaoferować, do czynienia ma z człowiekiem, który oczekuje określonego poziomu jakości obsługi. To tajemnica sukcesu. Z tego właśnie powodu oferty pracy dla doradcy są tak liczne, ponieważ klient oczekuje, by podczas zamawiania usługi oraz w trakcie użytkowania zakupionego towaru jego potrzeby dotyczące informacji na temat danej usługi były w pełni zaspokojone.
Niełatwo znaleźć dobrego doradcę
Praca na tym stanowisku nie należy do najłatwiejszych, jakie można sobie wyobrazić. Osoba ubiegająca się o etat musi cechować się wysoką komunikatywnością. Umiejętność precyzyjnego wyrażania myśli w piśmie i mowie nie jest rzeczą oczywistą. Należy posiadać zdolność do dwukierunkowej komunikacji. Oznacza to, ze z jednej strony wyraża się jasno, z drugiej zaś umie słuchać i zrozumieć potrzeby rozmówcy. Tu pojawia się kolejna wymagana cecha.Empatia to nieodzowny element tej pracy. Polega ona na zdolności do spojrzenia na problem z punktu osoby, której on dotknął. Na rozumieniu uczuć innych ludzi i przyjęciu ich sposobu myślenia. Człowiek empatyczny doskonale rozumie, na czym tak naprawdę zależy klientowi i dlaczego. Dzięki temu łatwiej znajduje rozwiązanie. Ma wysoką potrzebę udzielania pomocy.Ważna jest też cierpliwość.
Klienci są różni. Niektórym trzeba poświęcić więcej czasu niż innym. Jeśli doradcy brakuje tej cechy, może próbować przerywać, wchodzić w słowo klienta. Nie jest to pożądane. Sęk w tym, by problem został rozwiązany dobrze, a nie możliwie szybko. Warto wspomnieć również o asertywności, która w tym przypadku łączy się niejako z wysoką kulturą osobistą. Zdolność do mówienia „NIE” jest bardzo ważnym elementem tej pracy. Chodzi jednak o to, by potrafić zrobić to w taki sposób, by nie zrazić do siebie klienta i nie zostawić po sobie złego wrażenia.
Brak chętnych do pracy. Podsumowanie
Powyższe wymagania w stosunku do przyszłych pracowników sprawiają, że ofert pracy na stanowisko doradcy jest nieporównywalnie więcej niż chętnych ubiegających się o to stanowisko. Może to okaże się wystarczającą zachętą dla wielu z nas, którzy wciąż zastanawiają się nad tym, w jakim zawodzie chcieliby się realizować.
Comments are closed