Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Ratujmy serce Alana!

2021-05-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Ratujmy serce Alana!
Ratujmy serce Alana!
TK DACHY

3-letni Alan z okolic Jutrosina urodził się z ciężką wadą serca. Jedynym ratunkiem dla chłopca jest operacja w Stanach Zjednoczonych. Koszty leczenia i pobytu w USA są jednak ogromne.

 

Rodzice Alana wiedzą, czym jest śmierć. W 2016 roku stracili córkę. Los ich nie oszczędza i zesłał kolejną tragedię. Byli bardzo szczęśliwi, kiedy dowiedzieli się, że spodziewają się dziecka. Podczas badań prenatalnych okazało się jednak, że ich synek urodzi się z wadą serca – anomalią Ebsteina. Lekarze ostrzegali, by przygotować się na najgorsze. Dla rodziców były to bardzo trudne chwile. Bali się, że stracą również synka.

Alanek urodził się 27 lutego 2018 roku. Mimo wady serca otrzymał 10 punktów w skali Apgar. Pierwsze trzy tygodnie swojego życia spędził na oddziale kardiologii dziecięcej. Tam rodzina doświadczyła ciężkich chwil. Alan przeżył epizod częstoskurczu nadkomorowego, który na szczęście ustąpił samoistnie.

Anomalia Ebsteina to wada dotycząca zastawki, która jest zniekształcona i znajduje się w niewłaściwym miejscu. W przypadku Alana prawą część serca tworzy gigantyczny przedsionek i mikroskopijna prawa komora serca. Rodzice Alana rozpoczęli poszukiwania informacji na temat choroby ich dziecka. Poznali inne chore dzieci oraz ich rodziny. Chłopiec opuścił szpital, ale to nie oznacza, że jego walka się zakończyła. Na pierwszy rzut oka nie widać, że Alanek zmaga się z tak ciężką chorobą. Jest pogodnym i pełnym chęci do życia dzieckiem. Podczas wysiłku sinieją mu jednak usta. Rodzice cały czas pilnują, aby się nie forsował. Na serduszko źle wpływa także upał czy wszelkie infekcje. Nawet niewielka gorączka powoduje przyspieszenie akcji serca.

Jedyną szansą dla chłopca jest operacja. W Polsce żaden lekarz się jej nie podejmie. Wykonuje się ją jednak w Stanach Zjednoczonych. Dobrą wiadomością jest to, że wystarczy jedna operacja, aby naprawić wadę serduszka Alana. W USA znajduje się szpital, który specjalizuje się w leczeniu właśnie tego rodzaju chorób – Children’s Hospital of Pittsburgh. Rodzice chłopca wysłali tam dokumentację medyczną. Odpowiedź, jaką otrzymali jest jednoznaczna – operacja jest konieczna. Szczęśliwie rodzina Alanka trafiła na profesora Jose da Silvę, który specjalizuje się w leczeniu anomalii Ebsteina. Jest autorem nowatorskiej metody leczenia. Dokonuje pełnej rekonstrukcji serca, przywracając prawą komorę do naturalnych rozmiarów i naprawia zastawkę trójdzielną, dokładnie naśladując jej anatomię – używa do tego własnej tkanki pacjenta, dzięki czemu organizm jej nie odrzuca. Zrekonstruowana zastawka u dziecka rośnie wraz z wiekiem, przez co nie ma potrzeby jej późniejszej wymiany i powtarzania operacji.

Operacja w Stanach jest dla Alanka szansą na życie, tak jak dla wielu innych dzieci, które były pacjentami profesora Silvy. Wymaga to jednak ogromnej kwoty pieniędzy. Do kosztów leczenia i zakwaterowania dochodzi koszt transportu medycznego. Chłopiec musi lecieć specjalnym samolotem w asyście lekarzy i pielęgniarek. Potrzeba ponad 850 tysięcy złotych. Na koncie zbiórki utworzonej na siepomaga.pl póki co udało się zebrać około 25% tej sumy. Alanowi można pomóc, dokonując wpłat właśnie przez tę fundację. Dodatkowo można brać udział w licytacjach różnych przedmiotów i usług na specjalnie utworzonej grupie na Facebooku – Serce Alana, a także w wyjątkowej akcji, która polega na wykonywaniu przez nominowane osoby – uwielbianej przez chłopca – „Ogórkowej piosenki” i dokonywaniu wpłat na jego konto. Akcja oznaczana jest na Facebooku – #OgórkowyChallange dla Alanka.

(LENA)

FOT. siepomaga.pl

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA