Przyszłość polskiego rzemiosła
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Przyszłość polskiego rzemiosła
W Krotoszyńskiej Izbie Rzemieślniczej odbyło się spotkanie informacyjne na temat zmian w przepisach ubezpieczeniowych oraz skarbowych. Uczestniczył w nim Jan Mosiński – poseł RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Spotkanie prowadzili Donata Szopińska-Frąszczak z oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp. oraz przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Krotoszynie. Obecni byli także Józef Januszkiewicz – prezes Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej oraz Andrzej Skrzypczak – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Krotoszynie.
Rozmawiano m.in. o przepisach ZUS dotyczących małych zakładów przemysłowych i firm jednoosobowych, o podatku od działalności gospodarczej, o przepisach skarbowych, o udogodnieniach dla mikroprzedsiębiorców.
– Dziękuję panu prezesowi Józefowi Januszkiewiczowi oraz Andrzejowi Skrzypczakowi, którzy zaprosili mnie na spotkanie z rzemieślnikami – mówił poseł Mosiński. – Wdrożenie „Małego ZUS-u” czy „e-składki” to działania mające na celu uszczelnienie systemu fiskalnego w państwie oraz pomoc obywatelom w rzetelnym rozliczaniu się i dokumentowaniu ścieżki zawodowej, żeby nie było problemów z uzyskaniem emerytury. Zawsze nowe przepisy budzą obawy, ponieważ zderzają się z praktyką. Czasem się to nie zazębia, bo teoria swoje, a praktyka swoje. Było wiele pytań o te przepisy, dlatego zorganizowano to spotkanie. Poprosiłem o wsparcie merytoryczne oddział ZUS w Ostrowie Wlkp. oraz Urząd Skarbowy w Krotoszynie.
Parlamentarzysta stwierdził, że przez ostatnie cztery lata w sejmie nie było silnego akcentu wobec liderów rzemiosła, którzy zabiegają o interesy tej branży. – Rzemiosło to istotna wartość dodana, jeśli chodzi o PKB – oznajmił poseł. – Pan premier Morawiecki ma wiedzę o istocie rzemiosła, ale uważam, że należałoby przybliżyć jemu oraz ministrom resortowym pojawiające się problemy. Jest pomysł, żeby przenieść to doświadczenie z Krotoszyna i rozpocząć cykl spotkań informacyjnych z rzemieślnikami na terenie okręgu kalisko-leszczyńskiego. Po kilku takich konferencjach w innych miastach zorganizujemy spotkanie w Warszawie, gdzie pojawią się ministrowie – rodziny, pracy i polityki społecznej, edukacji oraz gospodarki.
„Mały ZUS” to przepisy obowiązujące od 1 stycznia. Jeśli przychody za ubiegły rok z działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy nie przekraczają trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (63 tys. zł za rok 2018), może on płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenia społeczne.
„E-składka” obowiązuje już od 1 stycznia 2018. Przedsiębiorcy oraz osoby samo zatrudnione wszystkie składki opłacają jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że zamiast trzech albo czterech przelewów wykonuje się tylko jeden. Ponosi się przez to niższe koszty.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed