Przybliżyć historię
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Historia
- /
- Przybliżyć historię
Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zaprasza do udziału w projekcie ,,Wielkopolanie na wojnie z bolszewikami 1919-1920”.
Projekt realizowany jest przez we współpracy z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw i Fundacją Progressus. Jego celem jest przybliżenie mieszkańcom gminy Krotoszyn wysiłku zbrojnego Wielkopolan, poszerzenie wiedzy z zakresu wojny lat 1919-1920 oraz samej Bitwy Warszawskiej w jej setną rocznicę. Wiedza na ów temat nie jest niestety tak rozległa jak choćby ta o powstaniu wielkopolskim czy II wojnie światowej.
Projekt polega na przeprowadzeniu w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zajęć lekcyjnych poświęconych udziałowi Wielkopolan w Bitwie Warszawskiej i ogólnie w wojnie z bolszewikami. Zajęcia będą realizowane do 16 października po uzgodnieniu konkretnych terminów z dyrektorami szkół. Projekt podsumowany zostanie za sprawą dwóch konkursów – plastycznego (z podziałem na cztery kategorie wiekowe) oraz historycznego (z podziałem na dwie kategorie wiekowe)
XII edycja Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 i szlak bojowy 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej” skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Etap szkolny zaplanowano na 2 października, a finał odbędzie się dwa tygodnie później. Zgłoszenia szkół, wraz z podaniem liczby uczestników, przyjmowane będą do 28 września telefonicznie lub mailowo (62 722 61 47 / muzeum@krotoszyn.pl).
Z kolei konkurs plastyczny przeprowadzony zostanie w czterech kategoriach wiekowych. Dla uczniów szkół podstawowych organizatorzy przygotowali inspirację w postaci opowiadania dotyczącego działalności 12. eskadry wywiadowczej, w której służył Kameruńczyk, Sam Sendi. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą skorzystać z artykułów zamieszczonych na stronie www.krotoszyn.pl w artykule „Konkurs plastyczny na komiks WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920”. Tam też znaleźć można regulamin.
Uczestnicy mogą jednak samodzielnie wybrać epizod bądź postać z wojny polsko-bolszewickiej. Mile widziany jest wybór osoby lub wydarzenia związanego z Wielkopolską. Prace należy dostarczyć do Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw do 12 października. Ogłoszenie wyników nastąpi 16 października w krotoszyńskim muzeum.
Na potrzeby zajęć i konkursów specjalnie przygotowana została broszura edukacyjna, która będzie przekazana uczestnikom zajęć oraz wszystkim szkołom i bibliotekom na terenie gminy, jak również organizacjom pozarządowym, zajmującym się ogólnie pojętymi dziejami Ziemi Krotoszyńskiej. Szkoły otrzymają również płytę CD, która zawiera prezentację, scenariusze lekcji, a także broszurę w wersji elektronicznej.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2020 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
15 września projekt zainaugurowano w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Krotoszynie. Uczniów klasy VI i VII odwiedził dyrektor muzeum, Piotr Mikołajczyk, który przeprowadził zajęcia historyczne.
OPRAC. (LENA)
Comments are closed