Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Przekazanie pamiątek po więźniu obozu

2018-02-02
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Przekazanie pamiątek po więźniu...
Przekazanie pamiątek po więźniu obozu
GÓRZNY GROUP

W krotoszyńskim muzeum miało miejsce uroczyste przekazanie pamiątek po Tadeuszu Tomaszewskim – ofierze obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Aktu tego, na ręce Henryki Jędrzak – siostrzenicy T. Tomaszewskiego. dokonała Małgorzata Przybyła z Międzynarodowej Służby Poszukiwań.

W uroczystym spotkaniu udział wzięli burmistrz Franciszek Marszałek, Grzegorz Skorupski – zastępca burmistrza Gostynia, Piotr Mikołajczyk – dyrektor krotoszyńskiego muzeum.

Tadeusz Tomaszewski urodził się 18 października 1917 roku w Kromolicach, wówczas należących do powiatu krotoszyńskiego. Był synem Kaspra i Franciszki z domu Krysickiej. Będąc fryzjerem, w okresie okupacji pracował w zakładzie przejętym przez Niemca Alexandra Wessela przy Bahnhofstrasse 32 (Kolejowa) w Gostyniu. 23 października 1944 roku został aresztowany przez gestapo i trafił do obozu karno-śledczego w Żabikowie, gdzie nadano mu numer obozowy 20061. Po około miesięcznym pobycie został przetransportowany do obozu koncentracyjnego w Neuengamme, gdzie otrzymał numer 70483. Zmarł 2 marca 1945 roku.

Wśród przekazanych pamiątek po T. Tomaszewskim znalazły się m.in. dokumenty, zdjęcia, portfel, sygnet i akt zgonu, wystawiony w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bad Arolsen, gdzie mieści się siedziba Międzynarodowej Służby Poszukiwań (International Tracing Service – ITS).

Organizacja ITS jest centrum dokumentacji losów ofiar reżimu narodowosocjalistycznego oraz ocalałych osób. Na podstawie ponad 30 milionów dokumentów zgromadzonych w archiwum osoby prześladowane oraz ich potomkowie otrzymują od ITS informacje dotyczące doznanych represji, osadzenia w obozach, robotach przymusowych, a także informacje zawarte w dokumentach powstałych po wojnie w ramach programu wsparcia ze strony aliantów.

Archiwum stanowi jednocześnie podstawę do prowadzenia badań naukowych i edukacji. Aby w pełni sprostać powierzonym zadaniom, ITS korzysta z międzynarodowej współpracy z miejscami pamięci, archiwami i innymi instytucjami prowadzącymi badania naukowe. ITS upamiętnia ofiary Holokaustu i nazistowskich zbrodni, wnosząc trwały wkład w kulturę pamięci.

Od 2013 roku oryginalne dokumenty archiwum zostały wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Nadzór nad Międzynarodową Służbą Poszukiwań sprawuje międzynarodowa komisja, składająca się z przedstawicieli Belgii, Francji, Niemiec, Grecji, Izraela, Włoch, Luksemburga, Holandii, Polski, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Działalność ITS w całości finansowana jest z budżetu Rzecznika Rządu ds. Kultury i Mediów (BKM). Partnerem instytucjonalnym ITS jest obecnie Niemieckie Archiwum Federalne (Bundesarchiv).

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

FOT. www.krotoszyn.pl

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA