Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Promują lokalną kulturę i historię

2023-10-31
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Promują lokalną kulturę i...
Promują lokalną kulturę i historię
CENTRUM POGRZEBOWE

W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się uroczysta inauguracja roku kulturalnego 2023/2024. Tegoroczna gala była wyjątkowa, ponieważ stanowiła również okazję do świętowania 30. rocznicy istnienia Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

 

– Dzisiejsza uroczystość to wspaniała okazja, aby w gronie animatorów, twórców, działaczy i pracowników instytucji kultury podsumować działalność w obszarze życia kulturalnego naszej gminy za kolejny rok. Jest to dla nas podwójne święto, bowiem zbiega się z jubileuszem 30-lecia Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Władze samorządowe zawsze postrzegały kulturę jako istotny element życia i rozwoju społeczeństwa. Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców na najwyższym poziomie. Pomimo rosnących potrzeb w innych dziedzinach zawsze staramy się wspierać działalność instytucji kultury, organizacji pozarządowych, klubów i zespołów rozwijających pasję wielu pokoleń – mówił burmistrz Franciszek Marszałek.

Następnie Antoni Korsak – prezes TMiBZK – podsumował trzy dekady działalności tej organizacji. Towarzystwo powstało w 1993 roku z inicjatywy dra Dionizego Kosińskiego. Od początku swojego istnienia zajmowało się promocją i badaniami historii oraz kultury Krotoszyna i jego okolic. Jednym z pierwszych sukcesów TMiBZK było wydanie dwóch tomów „Monografii Krotoszyna” w latach 1995-1996, poświęconych przyrodzie i historii regionu. W 1999 roku prezesem Towarzystwa został inż. Kazimierz Szcześniak, co stało się preludium do jeszcze większego zaangażowania w badania lokalnej historii i promocję kultury. W ciągu 30 lat swojej działalności TMiBZK wydało 30 pozycji książkowych, w tym 18 tomów rocznika „Krotoszyn i okolice”. Ponadto wydano sześć tomików poezji dra Józefa Zdunka, „Słownik biograficzny uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w powiecie krotoszyńskim, koźmińskim i w Sulmierzycach”, „Krotoszyński pociąg śmierci 1939” autorstwa Antoniego A. Korsaka, „Konspiracja antykomunistyczna w powiecie krotoszyńskim w latach 1945-1956” Daniela Szczepaniaka, „Kalendarium historyczne Krotoszyna” Piotra Mikołajczyka, „Wspomnienia Sybiraka” Czesława Herby i wiele innych publikacji.

Podczas uroczystości wyróżniono 27 osób za ich zaangażowanie w promocję kultury i historii miasta. To była okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy wspierają działalność kulturalną na terenie gminy Krotoszyn. Zwieńczeniem wieczoru był koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
BGP 2023
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE