Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY
Trattoria małe Włochy

Promują lokalną kulturę i historię

2023-10-31
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Promują lokalną kulturę i...
Promują lokalną kulturę i historię
AGRO INTEGRACJA

W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się uroczysta inauguracja roku kulturalnego 2023/2024. Tegoroczna gala była wyjątkowa, ponieważ stanowiła również okazję do świętowania 30. rocznicy istnienia Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

 

– Dzisiejsza uroczystość to wspaniała okazja, aby w gronie animatorów, twórców, działaczy i pracowników instytucji kultury podsumować działalność w obszarze życia kulturalnego naszej gminy za kolejny rok. Jest to dla nas podwójne święto, bowiem zbiega się z jubileuszem 30-lecia Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Władze samorządowe zawsze postrzegały kulturę jako istotny element życia i rozwoju społeczeństwa. Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców na najwyższym poziomie. Pomimo rosnących potrzeb w innych dziedzinach zawsze staramy się wspierać działalność instytucji kultury, organizacji pozarządowych, klubów i zespołów rozwijających pasję wielu pokoleń – mówił burmistrz Franciszek Marszałek.

Następnie Antoni Korsak – prezes TMiBZK – podsumował trzy dekady działalności tej organizacji. Towarzystwo powstało w 1993 roku z inicjatywy dra Dionizego Kosińskiego. Od początku swojego istnienia zajmowało się promocją i badaniami historii oraz kultury Krotoszyna i jego okolic. Jednym z pierwszych sukcesów TMiBZK było wydanie dwóch tomów „Monografii Krotoszyna” w latach 1995-1996, poświęconych przyrodzie i historii regionu. W 1999 roku prezesem Towarzystwa został inż. Kazimierz Szcześniak, co stało się preludium do jeszcze większego zaangażowania w badania lokalnej historii i promocję kultury. W ciągu 30 lat swojej działalności TMiBZK wydało 30 pozycji książkowych, w tym 18 tomów rocznika „Krotoszyn i okolice”. Ponadto wydano sześć tomików poezji dra Józefa Zdunka, „Słownik biograficzny uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w powiecie krotoszyńskim, koźmińskim i w Sulmierzycach”, „Krotoszyński pociąg śmierci 1939” autorstwa Antoniego A. Korsaka, „Konspiracja antykomunistyczna w powiecie krotoszyńskim w latach 1945-1956” Daniela Szczepaniaka, „Kalendarium historyczne Krotoszyna” Piotra Mikołajczyka, „Wspomnienia Sybiraka” Czesława Herby i wiele innych publikacji.

Podczas uroczystości wyróżniono 27 osób za ich zaangażowanie w promocję kultury i historii miasta. To była okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy wspierają działalność kulturalną na terenie gminy Krotoszyn. Zwieńczeniem wieczoru był koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
BGP 2023
GL MILICZ