Problemy w obrębie miednicy mniejszej
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Problemy w obrębie miednicy...
Zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej (obszar poniżej pępka) dotykają wiele kobiet. Niestety, jest to wstydliwy temat dla wielu z nich. W naszym społeczeństwie niewiele się o tym mówi.
O nietrzymaniu moczu już kiedyś pisałam. Tym razem chciałabym napisać o innych dysfunkcjach, jakie mogą się pojawić.
Obniżenie narządu rodnego, czyli zmiana ułożenia macicy i pochwy, czasem również obniżenie dolnych dróg moczowych, jelita cienkiego i odbytnicy, jest oceniane według skali POPQ, gdzie:
– stopień 0 to brak obniżenia
– stopień 1 – część prowadząca obniżenia znajduje się więcej niż 1 cm ponad (dogłowowo) strzępkami błony dziewiczej
– stopień 2 – część prowadząca obniżenia znajduje się pomiędzy 1 cm powyżej a 1 cm poniżej strzępków błony dziewiczej
– stopień 3 – część prowadząca obniżenia znajduje się więcej niż 1 cm poniżej strzępków błony dziewiczej, ale nie więcej niż 2 cm mniej od całkowitej długości pochwy w cm
– stopień 4 – całkowite wypadanie na długości całej pochwy.
Uretrocele jest to obniżenie cewki moczowej do pochwy. Tkanki uwypuklają się w przedniej ścianie pochwy, może to świadczyć o uszkodzeniu więzadła łonowo-cewkowego.
Cystocele to obniżenie pęcherza moczowego do pochwy. Mogą być połączone z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Objawami mogą być m.in. wybrzuszenie przedniej ściany pochwy, dyspaurenia, infekcja dróg moczowych, symptomy blokujące mikcje.
O rectocelach mówimy, gdy ma miejsce uwypuklenie/obniżenie odbytnicy do pochwy. Częściej występuje u kobiet w ciąży.
Kolejne i ostatnie, o których dzisiaj napiszę, to enterocele, czyli uwypuklenie otrzewnej zawierającej pętle jelita cienkiego do miednicy mniejszej. Uwypuklenie to jest widoczne w szczycie i na tylnej ścianie pochwy. Mówiąc prostszym językiem – w miejscu macicy znajdują się jelita, Często zdarza się to u kobiet po usunięciu macicy.
W tych, jak i w innych przypadkach (np. częstomocz, przygotowanie do porodu, terapia blizny po porodzie, powrót do aktywności po porodzie, terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha, dolegliwości bólowe narządów rodnych i wiele innych) pomocny będzie terapeuta uroginekologiczny. Zajmuje się on profilaktyką, diagnostyką, a także leczeniem ze strony miednicy mniejszej.
Kochane Panie, zarówno te młodsze, jak i starsze – zadbajcie o siebie, zgłoście się do swojego terapeuty.
(mgr Natalia Jasiak)
Comments are closed