Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Prestiżowy tytuł dla Zdunka

2020-08-31
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Prestiżowy tytuł dla Zdunka
Prestiżowy tytuł dla Zdunka
TAPAS

Na sierpniowej sesji krotoszyńskiej rady miejskiej, mającej miejsce 27 sierpnia, zdecydowano, że tytuł ,,Zasłużony dla Krotoszyna” trafi w najbliższym czasie do kolejnych trzech osób: państwa Dominique i André Chartier oraz Józefa Zdunka.

To bardzo prestiżowe odznaczenie jest uznaniem nadawanym za wybitne zasługi dla rozwoju miasta. Tytuł przyznaje się osobom, które w sposób niepodważalny przyczyniły się do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej – zgodnie z ustaleniami zawartymi w regulaminie. Wyróżnienie może trafić również do innych wybitnych jednostek, bez względu na to, czy ktoś posiada polskie obywatelstwo czy też nie.

Właśnie taka sytuacja zdarzyła się obecnie. O tytuł dla obywateli Francji zabiegało Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej, wskazując na ich zasługi w zakresie współpracy międzynarodowej. Tymczasem dr Zdunek to miano zyskał w kategorii w kategorii kultury, sztuki, nauki, oświaty i wychowania, sportu i turystyki oraz promowania Krotoszyna. Wnioskodawcą było Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

I właśnie ta persona jest już zapisana w historii miasta złotymi zgłoskami. Urodzony 6 września 1937r. w Orpiszewie – od wielu lat krotoszynianin – jest tu postacią znaczącą. Zdunek odebrał gruntowne wykształcenie. Najpierw ukończył Studium Nauczycielskie w Poznaniu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku, gdzie w roku 1968 uzyskał tytuł magistra. Następnie zgłębiał tajniki nauki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ukończył, zdobywając miano doktora w 1980r. Jednocześnie nauczał w Korytnicy (1955-1959), w szkole w Roszkach (1959-1967) i w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich Krotoszynie (1967-1968). W tej placówce pełnił też funkcję wicedyrektora. W latach 1968-1991 był dyrektorem Poradni Wychowawczo–Zawodowej w Krotoszynie (dzisiejsza Poradnia Psychologiczna–Pedagogiczna). Przez dekadę – w latach 1981-1991 – pracował też jako starszy wykładowca akademicki w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Kaliszu. W 1991 r. przeszedł na emeryturę.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, był też prezesem Koła Nauczycielskiego PTTK w Krotoszynie. W okresie od 2006 do 2012 był prezesem, a w latach 2002-2006 wiceprezesem Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Do roku 2019, przez 14 lat był redaktorem rocznika „Krotoszyn i okolice – opracowania i materiały źródłowe”. Jest kolekcjonerem ekslibrisów, a także poetą i autorem książek historycznych. Jego cechą rozpoznawalną jest skrupulatność i niezwykła drobiazgowość. Dlatego wszelkie dzieła, które wychodzą spod jego ręki, są cenione przez szerokie audytorium zarówno mieszkańców, jak i brać historyczną. Ale jego osoba ujmuje też skromnością, czy zawsze nienaganną postawą życiową.

Dlatego też rajcy wszystkich opcji zasiadających w ławach rady, ochoczo przegłosowali ten punkt bez zbędnych konwersacji. Za nadaniem tytułu Zdunkowi było 20 radnych. Zabrakło głosu Pawła Sikory, który w tym czasie nie przebywał w sali obrad. Również pozostałe dwie uchwały przeszły jednomyślnie.
Całej trójce serdecznie gratulujemy zdobycia tytułów. Warto dodać, że uzupełniają oni panteon niezwykle zasłużonych osób dla Krotoszyna w czasie 3 RP. W przeszłości ten tytuł zdobywali, m.in. śp. Zdzisław Białek – były dyrektor WSM-u (obecnie Mahle), śp. Edward Nowak – były prezes Astry Krotoszyn, śp. Wanda Grabska – jedna z założycielek krotoszyńskiego muzeum, długoletni burmistrz Krotoszyna Julian Jokś, czy mistrz kuchni Karol Okrasa.

PAWEŁ KRAWULSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK