Prestiżowy tytuł dla Zdunka
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Prestiżowy tytuł dla Zdunka
Na sierpniowej sesji krotoszyńskiej rady miejskiej, mającej miejsce 27 sierpnia, zdecydowano, że tytuł ,,Zasłużony dla Krotoszyna” trafi w najbliższym czasie do kolejnych trzech osób: państwa Dominique i André Chartier oraz Józefa Zdunka.
To bardzo prestiżowe odznaczenie jest uznaniem nadawanym za wybitne zasługi dla rozwoju miasta. Tytuł przyznaje się osobom, które w sposób niepodważalny przyczyniły się do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej – zgodnie z ustaleniami zawartymi w regulaminie. Wyróżnienie może trafić również do innych wybitnych jednostek, bez względu na to, czy ktoś posiada polskie obywatelstwo czy też nie.
Właśnie taka sytuacja zdarzyła się obecnie. O tytuł dla obywateli Francji zabiegało Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej, wskazując na ich zasługi w zakresie współpracy międzynarodowej. Tymczasem dr Zdunek to miano zyskał w kategorii w kategorii kultury, sztuki, nauki, oświaty i wychowania, sportu i turystyki oraz promowania Krotoszyna. Wnioskodawcą było Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
I właśnie ta persona jest już zapisana w historii miasta złotymi zgłoskami. Urodzony 6 września 1937r. w Orpiszewie – od wielu lat krotoszynianin – jest tu postacią znaczącą. Zdunek odebrał gruntowne wykształcenie. Najpierw ukończył Studium Nauczycielskie w Poznaniu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku, gdzie w roku 1968 uzyskał tytuł magistra. Następnie zgłębiał tajniki nauki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ukończył, zdobywając miano doktora w 1980r. Jednocześnie nauczał w Korytnicy (1955-1959), w szkole w Roszkach (1959-1967) i w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich Krotoszynie (1967-1968). W tej placówce pełnił też funkcję wicedyrektora. W latach 1968-1991 był dyrektorem Poradni Wychowawczo–Zawodowej w Krotoszynie (dzisiejsza Poradnia Psychologiczna–Pedagogiczna). Przez dekadę – w latach 1981-1991 – pracował też jako starszy wykładowca akademicki w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Kaliszu. W 1991 r. przeszedł na emeryturę.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, był też prezesem Koła Nauczycielskiego PTTK w Krotoszynie. W okresie od 2006 do 2012 był prezesem, a w latach 2002-2006 wiceprezesem Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Do roku 2019, przez 14 lat był redaktorem rocznika „Krotoszyn i okolice – opracowania i materiały źródłowe”. Jest kolekcjonerem ekslibrisów, a także poetą i autorem książek historycznych. Jego cechą rozpoznawalną jest skrupulatność i niezwykła drobiazgowość. Dlatego wszelkie dzieła, które wychodzą spod jego ręki, są cenione przez szerokie audytorium zarówno mieszkańców, jak i brać historyczną. Ale jego osoba ujmuje też skromnością, czy zawsze nienaganną postawą życiową.
Dlatego też rajcy wszystkich opcji zasiadających w ławach rady, ochoczo przegłosowali ten punkt bez zbędnych konwersacji. Za nadaniem tytułu Zdunkowi było 20 radnych. Zabrakło głosu Pawła Sikory, który w tym czasie nie przebywał w sali obrad. Również pozostałe dwie uchwały przeszły jednomyślnie.
Całej trójce serdecznie gratulujemy zdobycia tytułów. Warto dodać, że uzupełniają oni panteon niezwykle zasłużonych osób dla Krotoszyna w czasie 3 RP. W przeszłości ten tytuł zdobywali, m.in. śp. Zdzisław Białek – były dyrektor WSM-u (obecnie Mahle), śp. Edward Nowak – były prezes Astry Krotoszyn, śp. Wanda Grabska – jedna z założycielek krotoszyńskiego muzeum, długoletni burmistrz Krotoszyna Julian Jokś, czy mistrz kuchni Karol Okrasa.
PAWEŁ KRAWULSKI
Comments are closed