Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Prelekcja o Polskim Sejmie Dzielnicowym

2019-04-06
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Prelekcja o Polskim Sejmie...
Prelekcja o Polskim Sejmie Dzielnicowym
GÓRZNY GROUP

Niedawno w koźmińskiej bibliotece można było wysłuchać ciekawej prelekcji prof. dra hab. Andrzeja Gulczyńskiego na temat genezy i przebiegu Polskiego Sejmu Dzielnicowego i udziału w nim koźminian. Z zaproszenia na wykład i wystawę skorzystało wielu członków Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. Organizatorami spotkania byli burmistrz oraz prezes TMKW.

 

Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w Poznaniu przed stu laty, nie jest wydarzeniem tak znanym i cenionym przez współczesnych jak toczące się w tym samym czasie powstanie wielkopolskie. Po wybuchu rewolucji w Niemczech i zawieszeniu broni, korzystając z zamieszania, tymczasowy Komisariat Naczelnej Rady Ludowej wymógł na niemieckich władzach zgodę na zorganizowanie parlamentu składającego się z reprezentantów osób narodowości polskiej. Jedynym warunkiem władz pruskich była zgoda na to, że sejm nie będzie miał prawa oderwać żadnego fragmentu niemieckiego terytorium.

Sejm obradował w dniach 3-5 grudnia 1918 roku w poznańskim kinie Apollo i w nieistniejącej już sali Lamberta. Składał się z 1399 przedstawicieli Polaków zamieszkujących ziemie pozostające w granicach Niemiec – 526 reprezentantów Wielkopolski, 431 ze Śląska, 262 z Pomorza Gdańskiego, 133 z Nadrenii, Westfalii i Hesji i 47 z Warmii i Mazur. W obradach uczestniczyli również przedstawiciele powiatu koźmińskiego.

Sejm dzielnicowy zajmował się głównie sprawami Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, Śląska oraz Warmii i Mazur, zarówno pod względem politycznym, jak i ekonomicznym oraz społecznym. Jedną z ważniejszych uchwał było powołanie Naczelnej Rady Ludowej jako jedynej i legalnej władzy zwierzchniej Polaków w Niemczech. W obradach poruszano takie tematy jak granice przyszłego państwa Polskiego, dostęp do morza, stosunek do rewolucji w Niemczech i Rosji, do rządów państw Ententy oraz innych odradzających się państw.

Zajmowano się także przyszłym ustrojem państwa polskiego, stosunkami społecznymi, problemem mniejszości narodowych, głównie niemieckiej, stosunkami między państwem a Kościołem. Podjęto kwestię tymczasowego rządu ogólnopolskiego. W uchwale sejm dzielnicowy wyraził wolę, by w Warszawie powołano jak najszybciej Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, złożony z przedstawicieli wszystkich partii i zaborów, który przejąłby władzę z rąk Józefa Piłsudskiego, sprawującego ją nie z woli narodu, a Rady Regencyjnej, powołanej przez zaborców. Mimo że sejm nie mógł podjąć uchwały o oderwaniu ziem polskich od Niemiec, wyraził wolę powstania zjednoczonego państwa polskiego z dostępem do morza. W tej sprawie wysłano między innymi telegramy do Georges’a Clemenceau – premiera Francji, Woodrowa Wilsona – prezydenta USA, Davida Lloyda George’a – premiera Wielkiej Brytanii. 5 grudnia sejm zawiesił obrady. Do ich wznowienia już nie doszło.

Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przybliżył genezę i znaczenie sejmu dzielnicowego z uwzględnieniem wątków koźmińskich, a następnie przewodniczył dyskusji z uczestnikami spotkania. Specjalnie na tę okazję zorganizowano w bibliotece wystawę tematyczną, opracowaną przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

(NOVUS)

FOT. www.kozminwlkp.pl

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK