Prace konserwatorskie w zabytkowym kościele
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Prace konserwatorskie w zabytkowym...
Dobiegły końca prace konserwatorskie wyposażenia ruchomego Kościoła pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie. Na realizację tego zadania parafia otrzymała dotację z budżetu gminy Kobylin w wysokości 27 000 zł.
Odbioru prac dokonali burmistrz Tomasz Lesiński oraz Paweł Wasielewski z Urzędu Miejskiego w Kobylinie. Parafia w Starymgrodzie realizuje projekt pod nazwą „Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu”.
Pierwszy etap prac obejmuje zakresem wyposażenie ruchome kościoła, w tym ołtarze i figury, natomiast drugi to roboty remontowo-konserwatorskie obiektu, takie jak odbudowa fundamentów, naprawa konstrukcji drewnianych, zmiana pokrycia dachowego na gont łupany, zmiana szalunku ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Projekt opiewa na kwotę ponad pół miliona złotych, a środki finansowe parafia pozyskała także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak informuje portal www.regionwielkopolska.pl Kościół pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie został wzniesiony ok. 1668 r. z fundacji dziedzica Wojciecha Żdżarowskiego, podmurowany staraniem Pawła Sokolnickiego w 1777. Wieża po zniszczeniu w 1850 została odbudowana dwa lata później z fundacji Aleksandra Mielżyńskiego.
Kościół był ostatnio restaurowany w 1968 roku. Oparty jest na konstrukcji zrębowej. Do nawy przylega węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, z zakrystią od północy. Po zachodniej stronie nawy wieża konstrukcji szkieletowej z kruchtą w przyziemiu. Dachy są kryte płytkami eternitu. Wieża nakryta jest wysokim, ośmiobocznym hełmem cebulastym z latarnią, zwieńczonym kulą i krzyżem. Wnętrze nakryte stropem. W regencyjnym ołtarzu głównym z 1720 roku znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII wieku. Ołtarze boczne są z 1720 roku. Na belce tęczowej znajduje się grupa Ukrzyżowania z krucyfiksem z XVIII w. i późniejszymi rzeźbami Matki Boskiej i św. Marii Magdaleny z połowy XIX w. Ambona i chrzcielnica pochodzą z połowy XVIII w.
(NOVUS)
FOT. www.kobylin.pl
Comments are closed