Zapomniane zwycięstwo
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Zapomniane zwycięstwo
Niedawno w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie odbyła się konferencja „Powstanie wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo”. Było to jedno z wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia z Dwójką – akcji adresowanej przede wszystkim do uczniów krotoszyńskich gimnazjów.
W poprzednich latach gimnazjaliści z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w różnych inicjatywach, przygotowanych przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP2, dyrekcję szkoły oraz nauczycieli i uczniów. Były to m.in. projekty „Fair play w życiu” i „Bliżej tego, czego chcesz”.
Celem tegorocznego zadania, które uzyskało dofinansowanie burmistrza Krotoszyna, było uświadomienie znaczenia powstania wielkopolskiego zarówno w wymiarze regionalnym, jak i ogólnopolskim. Wszystkie podjęte działania miały wyposażyć uczniów gimnazjów w potrzebną wiedzę i umiejętności, które z kolei zostaną wykorzystane w macierzystych szkołach. Dlatego gimnazjaliści, którzy zgłosili swój udział, wyjechali na jednodniową wycieczkę do Poznania, gdzie zwiedzali miejsca związane z powstaniem i uczestniczyli w warsztatach doskonalących umiejętności społeczne w Wyższej Szkole Bankowej, współpracującej z ZSP nr 2. Następnie zostali zaproszeni na rajd turystyczny „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej”. Kolejną inicjatywą była konferencja „Powstanie wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo”.
Konferencję rozpoczęło uroczyste odśpiewanie „Roty”. Ton wspólnemu wykonaniu tej pieśni patriotycznej nadawały uczennic Dwójki. Potem Ewa Kowalska, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSP2 w Krotoszynie i jednocześnie wicedyrektor szkoły, omówiła wcześniejsze projekty realizowane w ramach Tygodnia z Dwójką.
Z kolei Adam Zdunek, nauczyciel historii w ZSP nr 2, zrelacjonował działania podjęte w ramach projektu „Powstanie wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo”, a także w nader ciekawy sposób opowiedział o tym znaczącym wydarzeniu historycznym.
Potem uczestnicy konferencji rozwiązywali test składający się z 20 pytań dotyczących powstania wielkopolskiego. Prowadził go Dariusz Włodarczyk. Zwyciężyła Karina Bratborska – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie, wyprzedzając Marcina Podziomka – nauczyciela z ZSP nr 2 – oraz Jakuba Marszałka – ucznia tej szkoły.
W tym samym czasie kilkunastu gimnazjalistów rozwiązywało pisemny test, aby zdobyć kolejne punkty w rozgrywce. Wyniki tej rywalizacji poznamy w maju, kiedy zakończy się realizacja projektu.
Dalszą część wypełnił koncert pieśni patriotycznych. Wystąpiły uczennice Dwójki – J. Konieczna, O. Cieluch, J. Jagodzińska i A. Nabzdyk. Rozstrzygnięto też konkursy z wiedzy o patronie szkoły – K. F. Libelcie. Pośród klas II, III i IV najlepsza była IIe, natomiast w kategorii klas pierwszych zwyciężyła Id.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed