Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Powiatowe święto plonów w Rozdrażewie

2024-09-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Powiatowe święto plonów w...
Powiatowe święto plonów w Rozdrażewie
ENDORFINA

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w Rozdrażewie, zgromadziły rolników, samorządowców oraz zaproszonych gości z całej Ziemi Krotoszyńskiej. Dożynki pełne barw, muzyki i lokalnych tradycji, były nie tylko hołdem dla rolników, ale także symbolem jedności społeczności wiejskiej i miejskiej.

Uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył ks. kan. Sławomir Siewkowski. Wraz z nim nabożeństwo koncelebrował ks. Eugeniusz Walczak. Świątynia wypełniła się modlitwami dziękczynnymi za tegoroczne zbiory, a szczególnym momentem było wniesienie darów, w czym udział wzięli starostowie dożynek – Magdalena Wójcik z Grębowa oraz Maciej Pinkowski z Dąbrowy, wspierani przez rozdrażewską młodzież i Bożenę oraz Marcina Gibasiewiczów z Sulmierzyc.

Po zakończeniu mszy św. barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez energiczną Orkiestrę Dętą z Sulmierzyc, przeszedł przez główną ulicę Rozdrażewa, przyciągając uwagę mieszkańców. Na czele korowodu szli współgospodarze uroczystości – starosta krotoszyński Paweł Radojewski oraz wójt gminy Rozdrażew, Mariusz Dymarski. Przemarsz zakończył się na terenie rekreacyjnym przy stadionie, gdzie odbyła się część obrzędowa i artystyczna.
Wójt Rozdrażewa, Mariusz Dymarski, powitał wszystkich zgromadzonych gości, podkreślając znaczenie dożynek jako czasu refleksji nad trudami pracy rolników oraz wspólnej radości z jej owoców. Słowa uznania i wdzięczności skierował do rolników także starosta Paweł Radojewski, który zaznaczył, że ich codzienny trud jest fundamentem stabilności i dobrobytu lokalnej społeczności.

Bardzo ciekawą częścią dożynek był obrzęd dożynkowy, który przeniósł uczestników w dawne czasy, ukazując tradycje żniwiarskie w pełnej krasie. Zespół Helka zaprezentował widowiskowy występ, odtwarzając staropolskie obrzędy z pasją i precyzją. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła grupa KALINA, której dźwięki dopełniły atmosfery święta.

Kulminacyjnym momentem dożynek było przekazanie bochenków chleba – symbolu urodzaju i dostatku – włodarzom powiatu i gminy przez starostów dożynek. W tej wyjątkowej chwili nie zabrakło tradycyjnych przyśpiewek, które wprowadziły uczestników w radosny nastrój. Delegacje powiatowe, gminne, parlamentarzystki Katarzyna Sójka i Alicja Łuczak, radna sejmiku Małgorzata Nowak, duchowni oraz przedstawiciele różnych instytucji społecznych i rolniczych zostali uhonorowani chlebami dożynkowymi, a następnie podzielili się nimi z uczestnikami święta, co podkreśliło ducha wspólnoty i solidarności.

Niezwykła oprawa

W części artystycznej dożynek zaprezentowały się zespoły muzyczne z terenu całego powiatu, reprezentujące poszczególne gminy. Wśród występujących znaleźli się: Orkiestra Dęta z Sulmierzyc, zespoły Łagiewniczanie, Kobierzanki, Senior, Kalina oraz Kapela znad Orli. Każdy występ wniósł do uroczystości lokalny koloryt i podkreślił różnorodność tradycji muzycznych powiatu krotoszyńskiego. W trakcie wydarzenia na scenie pojawił się również Wiesław Głuszek, który w imieniu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK wręczył odznaczenia za zasługi na rzecz krwiodawstwa. Wyróżnieni zostali: wójt Mariusz Dymarski, Justyna Zmyślona z Urzędu Gminy Rozdrażew oraz Grażyna Palczewska, prezes Banku Spółdzielczego w Dobrzycy. To ważny moment, który pokazał, że obok tradycyjnych obrzędów, na dożynkach nie zabrakło również miejsca dla uhonorowania społecznych działań na rzecz zdrowia i życia innych.

Po zakończeniu części artystycznej wójt ogłosił wyniki konkursu na najładniejszy witacz dożynkowy, który wzbudził wiele emocji wśród uczestników. Trzecie miejsce zajął witacz zlokalizowany na skrzyżowaniu między wsiami Trzemeszno i Maciejew, drugie miejsce przypadło witaczowi w Dzielicach, a zwycięzcą okazał się „Bar Drino” przygotowany przez mieszkańców Chwałek. Konkurs, pełen twórczych pomysłów i humoru, był kolejnym dowodem na kreatywność i zaangażowanie mieszkańców w święto plonów.

Całe wydarzenie przebiegało w radosnej atmosferze, a jego prowadzenie z energią i humorem powierzono Milenie Dudzie-Langner i Jerzemu Juskowiakowi, którzy zadbali o to, aby publiczność bawiła się znakomicie.
Dożynki to także smakowita uczta – goście mogli skosztować lokalnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały tradycyjne potrawy, zachwycające smakiem i różnorodnością. Na miejscu dostępne były także stoiska promujące zdrowy styl życia, gdzie można było uzyskać porady specjalistów. Swoje stoiska zaprezentowały również służby powiatowe – policja, straż pożarna oraz OSP, jak również krwiodawcy, stowarzyszenia kulturalne i regionalne, pokazując, jak różnorodne i aktywne są lokalne społeczności.

O dobry humor zadbał znany wszystkim kabaret „Paranienormalni”, który zapewnił  znakomitą zabawę i salwy śmiechu. Niezwykłe widowisko zapewnił teatr ognia „INFERNAL”. Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna z zespołem Blue Sex.
Święto Plonów w Rozdrażewie było nie tylko okazją do podsumowania ciężkiej pracy rolników, ale również do integracji mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Wspólna zabawa, tradycja i wdzięczność za zbiory stworzyły niezapomnianą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników tego wydarzenia.

 

(LT)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK