Potrzebni dawcy szpiku!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Potrzebni dawcy szpiku!
6-miesięczna Nina ze Staniewa (gmina Koźmin Wlkp.) walczy z rzadką białaczką bifenotypową. Żeby pokonać nowotwór krwi, będzie musiała przejść przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety, w aktualnym rejestrze potencjalnych dawców szpiku nie ma zgodnej z dziewczynką osoby, która mogłaby jej pomóc.
Rodzice Ninki oraz Fundacja DKMS apelują o rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku, bo tylko nowe osoby mogą zwiększyć szansę na znalezienie dla dziewczynki „bliźniaka genetycznego”.
Nina przyszła na świat, przynosząc wielkie szczęście swoim rodzicom. Nikt nie spodziewał się, że los skieruje w rodzinę taki cios. Dziewczynka choruje na rzadką postać białaczki. Jej życie zależy teraz od kogoś zupełnie dla niej obcego – od dawcy szpiku. Dzięki postępom w onkologii dziecięcej obecnie można trwale wyleczyć aż 80 procent dzieci z chorobą nowotworową. U Niny występują wszystkie wykładniki złego rokowania. Na domiar złego komórki białaczkowe mają cechy ostrej białaczki limfoblastycznej i ostrej białaczki szpikowej (ostra białaczka bifenotypowa), a w chwili rozpoznania obecne były nacieki białaczkowe w mózgu.
Leczenie oparte głównie na chemioterapii daje dziewczynce niewielkie szanse na trwałe wyleczenie. Może jednak znacząco poprawić szanse, jeśli po chemioterapii przeprowadzona zostanie allogeniczna transplantacja szpiku. Najlepszym dawcą szpiku jest brat lub siostra, ale takiego dawcy Nina nie posiada, dlatego do ratowania jej życia potrzebny jest niespokrewniony dawca, który jest jej bliźniakiem genetycznym.
Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl/ninka i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Po jego przyjściu należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet trzeba odesłać na adres Fundacji DKMS. Rejestracja jest bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej, wykorzystując kopertę zwrotną.
OPRAC. (LENA)
FOT. media.mcconsultants.pl
Comments are closed