Porozumienie PSL-u i OPS-u stało się faktem
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Porozumienie PSL-u i OPS-u...
5 września podczas konferencji prasowej ogłoszono podpisanie porozumienia, jakie zawarły Polskie Stronnictwo Ludowe i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe. W najbliższych wyborach samorządowych oba ugrupowania będą startować z jednej listy wyborczej PSL-u.
Warto przypomnieć, że przez wiele lat OPS uchodziło za ugrupowanie opozycyjne wobec koalicji PSL-SIO. Jednak od 2018 roku, w wyniku wyborów samorządowych, tę rolę zaczęli przejmować radni Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze w tej kadencji w Radzie Miejskiej w Krotoszynie OPS dołączyło do grona koalicjantów.
W niedawnej konferencji prasowej wzięli udział starosta Stanisław Szczotka – prezes struktur powiatowych PSL-u, burmistrz Franciszek Marszałek – prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL-u, Zbigniew Brodziak – radny powiatowy i przewodniczący OPS-u, Sławomir Augustyniak – radny miejski i wiceprzewodniczący OPS-u, Grzegorz Majchszak – radny miejski i skarbnik OPS-u, Joanna Kobus- Marczak – rzecznik prasowa PSL-u.
Samorządowcy wyjaśnili, że zawarte porozumienie jako jeden z najważniejszych celów stawia „odpolitycznienie samorządu” – dla dobra mieszkańców. Nie ukrywali, że duże znaczenie ma również obowiązująca proporcjonalna ordynacja wyborcza w gminie Krotoszyn. Stosowana w tym przypadku metoda D’Hondta premiuje przede wszystkim duże ugrupowania oraz listy wyborcze, a nie wynik samego kandydata. Było to widoczne w wyborach samorządowych przed czterema laty, kiedy to OPS straciło część mandatów, a zyskało na tym Prawo i Sprawiedliwość.
– Od bardzo dawna marzyło mi się, żeby w samorządzie nie było polityki. Przede wszystkim ma być działanie na rzecz mieszkańców naszego powiatu. Taki zamysł miałem po wyborach w 2018 roku. Niestety, nie z mojej winy i nie z winy OPS-u to się nie udało. Po rozpoczęciu kadencji rozmawialiśmy wielokrotnie z kolegą Zbyszkiem Brodziakiem, że warto by było wspólnie wystartować w kolejnych wyborach. Chcę podkreślić, że nasza lista jest otwarta dla innych, choć co niektórzy już oświadczyli, że nie będą z naszych list startować, co pewnie z ich punktu widzenia jest słuszne. Nie robimy tego kroku przeciwko komuś, a zwłaszcza przeciw obecnemu koalicjantowi – stwierdził Stanisław Szczotka.
Starosta przyznał, że Samorządowa Inicjatywa Obywatelska również otrzymała propozycję dołączenia do porozumienia. Jej przedstawiciele uznali jednak, że są na tyle silnym ugrupowaniem, że mogą samodzielnie startować w wyborach. – Dyskusje o wspólnym starcie trwały już od dłuższego czasu. Chodzi o to, by odpolitycznić samorząd. Nasza formacja składa się z różnych opcji politycznych. Mamy ludzi o różnych poglądach, ale też wiele nas łączy. Widzimy wspólną płaszczyznę – chcemy pomagać, a nie przeszkadzać. Jesteśmy przeciwnikami „bicia piany” tylko po to, żeby media o nas napisały – oznajmił Zbigniew Brodziak. Burmistrz Krotoszyna dodał, że w demokracji potrzeba stabilnej większości do realizacji swoich postulatów, dlatego połączyli siły i zawarli porozumienie.
Potem F. Marszałek, Sławomir Augustyniak oraz Grzegorz Majchszak zaprezentowali wspólne postulaty, jakie mają być realizowane w gminie Krotoszyn. Wymienili zatem budowę mieszkań dla średniozamożnych w ramach Samorządowej Inicjatywy Mieszkaniowej, rewitalizację Krotoszyna, rewitalizację promenady oraz dworca kolejowego i okolic, budowę tężni solankowej na Błoniu, rewitalizację parku miejskiego, stworzenie miejsca spotkań dla młodzieży i zacieśnienie współpracy z Młodzieżową Radą Miejską w Krotoszynie, budowę przedszkola i żłobka w Krotoszynie, budowę kolejnych dróg i ścieżek pieszo-rowerowych, dalszą modernizację szkół, np. SP nr 5 i SP nr 8, budowę hal w Orpiszewie i w Biadkach, modernizację basenów – odkrytego i krytego, dalszą modernizację sal wiejskich, np. w Jasnym Polu, na Kopieczkach i w Romanowie, zakładanie ogniw fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej, budowę obiektów rekreacyjnych, doposażanie jednostek OSP, zazielenienie gminy, zagospodarowanie wód opadowych przez mieszkańców, dopłaty do wymiany pieców czy poszerzenie programu przydomowych oczyszczalni ścieków.
Z kolei Z. Brodziak i S. Szczotka mówili o planach dla powiatu, wspominając choćby wymianę zużytego tomografu czy zwiększenie ilości miejsc w ZOL-ZOP do 70, z czego 50 ma być paliatywnych, a 20 opiekuńczo-leczniczych. – Te plany, jeżeli oczywiście wyborcy zadecydują, że powtórzymy wynik sprzed czterech lat i będzie nam dane rządzić, będziemy chcieli realizować. Myślę, że zdrowie jest najważniejsze, pomimo że wyborcy rozliczają nas za dziury w drogach, za niezrobiony chodnik czy ścieżki pieszo-rowerowe. Zresztą to również będziemy chcieli robić. I nie chodzi o to, że my sobie podzielimy stołki. My żadnych stołków nie dzieliliśmy i dzielić nie będziemy – podkreślił starosta krotoszyński.
W trakcie konferencji padły pytania o kandydata na burmistrza Krotoszyna. Zarówno przewodniczący OPS-u, jak i prezes PSL-u zgodnie wskazali na F. Marszałka. Jeśli chodzi o wybory w pozostałych gminach, to przedstawiciele obu ugrupowań w danej gminie wspólnie – z S. Szczotką i Z. Brodziakiem jako doradcami – wybierać będą spośród siebie najsilniejszych kandydatów na włodarzy. Dotyczy to także wyborów do rad miejskich, gdzie obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze.
– OPS ma radnych w gminach i też mogą być osoby, które zechcą kandydować. Wtedy będziemy ze starostą – jako powiatowym szefem PSL-u – jeździć i próbować, gdy zdarzą się kandydaci i z OPS-u, i z PSL-u, ewentualnie to skleić. Jeżeli się nie uda, to przecież każdy ma prawo wystartować pod swoim nazwiskiem lub pod szyldem innego komitetu – powiedział szef OPS-u.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Treść zawartego porozumienia
Mając na względzie dobro mieszkańców naszych małych ojczyzn, którzy w harmonijnym spokojnym rozwoju widzą szansę dobrego życia, gdzie współdziałanie to nie górnolotna idea, ale idące za nią konkretne działania, które jednoczą i inspirują, Polskie Stronnictwo Ludowe, reprezentowane przez: Stanisława Szczotkę – prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Krotoszynie, Franciszka Marszałka – prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego PSL w Krotoszynie i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe, reprezentowane przez: Zbigniewa Brodziaka — przewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego, Sławomira Augustyniaka — wiceprzewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego, zawierają porozumienie niniejszej treści:
· §1 Zarząd Powiatowy PSL w Krotoszynie, Zarząd Miejsko-Gminny PSL w Krotoszynie i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe, zwierają porozumienie, na mocy którego w najbliższych wyborach samorządowych z list Polskiego Stronnictwa Ludowego do Rady Powiatu Krotoszyńskiego i Rady Miejskiej w Krotoszynie kandydować będą członkowie Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.
· §2 Strony ustalają, że listy wyborcze zostaną wspólnie ustalone przy założeniu, że liderami list będą osoby, które mają szanse zdobyć jak najlepszy wynik wyborczy.
· §3 Porozumienie ma charakter otwarty co oznacza, że za zgodą stron, lista sygnatariuszy może być poszerzana.
· §4 Strony ustalają, że decyzje powyborcze będą podejmowane po wyborach w zależności od wyników list.
· §5 Strony ustalają, że w sprawie kandydatów na Burmistrzów w poszczególnych gminach, decyzje będą zapadać autonomicznie przy współudziale doradczym prezesa Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego i przewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.
· §6 Partnerzy zgodnie oświadczają, że dołożą wszelkich starań, aby w pełni zrealizować ww. ustalenia.
· §7 Porozumienie sporządzono w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, po dwa dla każdej ze stron.
Comments are closed