Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Porozumienie PSL-u i OPS-u stało się faktem

2022-09-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Porozumienie PSL-u i OPS-u...
Porozumienie PSL-u i OPS-u stało się faktem
ENDORFINA

5 września podczas konferencji prasowej ogłoszono podpisanie porozumienia, jakie zawarły Polskie Stronnictwo Ludowe i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe. W najbliższych wyborach samorządowych oba ugrupowania będą startować z jednej listy wyborczej PSL-u.

 

Warto przypomnieć, że przez wiele lat OPS uchodziło za ugrupowanie opozycyjne wobec koalicji PSL-SIO. Jednak od 2018 roku, w wyniku wyborów samorządowych, tę rolę zaczęli przejmować radni Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze w tej kadencji w Radzie Miejskiej w Krotoszynie OPS dołączyło do grona koalicjantów.

W niedawnej konferencji prasowej wzięli udział starosta Stanisław Szczotka – prezes struktur powiatowych PSL-u, burmistrz Franciszek Marszałek – prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL-u, Zbigniew Brodziak – radny powiatowy i przewodniczący OPS-u, Sławomir Augustyniak – radny miejski i wiceprzewodniczący OPS-u, Grzegorz Majchszak – radny miejski i skarbnik OPS-u, Joanna Kobus- Marczak – rzecznik prasowa PSL-u.

Samorządowcy wyjaśnili, że zawarte porozumienie jako jeden z najważniejszych celów stawia „odpolitycznienie samorządu” – dla dobra mieszkańców. Nie ukrywali, że duże znaczenie ma również obowiązująca proporcjonalna ordynacja wyborcza w gminie Krotoszyn. Stosowana w tym przypadku metoda D’Hondta premiuje przede wszystkim duże ugrupowania oraz listy wyborcze, a nie wynik samego kandydata. Było to widoczne w wyborach samorządowych przed czterema laty, kiedy to OPS straciło część mandatów, a zyskało na tym Prawo i Sprawiedliwość.

– Od bardzo dawna marzyło mi się, żeby w samorządzie nie było polityki. Przede wszystkim ma być działanie na rzecz mieszkańców naszego powiatu. Taki zamysł miałem po wyborach w 2018 roku. Niestety, nie z mojej winy i nie z winy OPS-u to się nie udało. Po rozpoczęciu kadencji rozmawialiśmy wielokrotnie z kolegą Zbyszkiem Brodziakiem, że warto by było wspólnie wystartować w kolejnych wyborach. Chcę podkreślić, że nasza lista jest otwarta dla innych, choć co niektórzy już oświadczyli, że nie będą z naszych list startować, co pewnie z ich punktu widzenia jest słuszne. Nie robimy tego kroku przeciwko komuś, a zwłaszcza przeciw obecnemu koalicjantowi – stwierdził Stanisław Szczotka.

Starosta przyznał, że Samorządowa Inicjatywa Obywatelska również otrzymała propozycję dołączenia do porozumienia. Jej przedstawiciele uznali jednak, że są na tyle silnym ugrupowaniem, że mogą samodzielnie startować w wyborach. – Dyskusje o wspólnym starcie trwały już od dłuższego czasu. Chodzi o to, by odpolitycznić samorząd. Nasza formacja składa się z różnych opcji politycznych. Mamy ludzi o różnych poglądach, ale też wiele nas łączy. Widzimy wspólną płaszczyznę – chcemy pomagać, a nie przeszkadzać. Jesteśmy przeciwnikami „bicia piany” tylko po to, żeby media o nas napisały – oznajmił Zbigniew Brodziak. Burmistrz Krotoszyna dodał, że w demokracji potrzeba stabilnej większości do realizacji swoich postulatów, dlatego połączyli siły i zawarli porozumienie.

Potem F. Marszałek, Sławomir Augustyniak oraz Grzegorz Majchszak zaprezentowali wspólne postulaty, jakie mają być realizowane w gminie Krotoszyn. Wymienili zatem budowę mieszkań dla średniozamożnych w ramach Samorządowej Inicjatywy Mieszkaniowej, rewitalizację Krotoszyna, rewitalizację promenady oraz dworca kolejowego i okolic, budowę tężni solankowej na Błoniu, rewitalizację parku miejskiego, stworzenie miejsca spotkań dla młodzieży i zacieśnienie współpracy z Młodzieżową Radą Miejską w Krotoszynie, budowę przedszkola i żłobka w Krotoszynie, budowę kolejnych dróg i ścieżek pieszo-rowerowych, dalszą modernizację szkół, np. SP nr 5 i SP nr 8, budowę hal w Orpiszewie i w Biadkach, modernizację basenów – odkrytego i krytego, dalszą modernizację sal wiejskich, np. w Jasnym Polu, na Kopieczkach i w Romanowie, zakładanie ogniw fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej, budowę obiektów rekreacyjnych, doposażanie jednostek OSP, zazielenienie gminy, zagospodarowanie wód opadowych przez mieszkańców, dopłaty do wymiany pieców czy poszerzenie programu przydomowych oczyszczalni ścieków.

Z kolei Z. Brodziak i S. Szczotka mówili o planach dla powiatu, wspominając choćby wymianę zużytego tomografu czy zwiększenie ilości miejsc w ZOL-ZOP do 70, z czego 50 ma być paliatywnych, a 20 opiekuńczo-leczniczych. – Te plany, jeżeli oczywiście wyborcy zadecydują, że powtórzymy wynik sprzed czterech lat i będzie nam dane rządzić, będziemy chcieli realizować. Myślę, że zdrowie jest najważniejsze, pomimo że wyborcy rozliczają nas za dziury w drogach, za niezrobiony chodnik czy ścieżki pieszo-rowerowe. Zresztą to również będziemy chcieli robić. I nie chodzi o to, że my sobie podzielimy stołki. My żadnych stołków nie dzieliliśmy i dzielić nie będziemy – podkreślił starosta krotoszyński.

W trakcie konferencji padły pytania o kandydata na burmistrza Krotoszyna. Zarówno przewodniczący OPS-u, jak i prezes PSL-u zgodnie wskazali na F. Marszałka. Jeśli chodzi o wybory w pozostałych gminach, to przedstawiciele obu ugrupowań w danej gminie wspólnie – z S. Szczotką i Z. Brodziakiem jako doradcami – wybierać będą spośród siebie najsilniejszych kandydatów na włodarzy. Dotyczy to także wyborów do rad miejskich, gdzie obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze.

– OPS ma radnych w gminach i też mogą być osoby, które zechcą kandydować. Wtedy będziemy ze starostą – jako powiatowym szefem PSL-u – jeździć i próbować, gdy zdarzą się kandydaci i z OPS-u, i z PSL-u, ewentualnie to skleić. Jeżeli się nie uda, to przecież każdy ma prawo wystartować pod swoim nazwiskiem lub pod szyldem innego komitetu – powiedział szef OPS-u.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

 

Treść zawartego porozumienia

Mając na względzie dobro mieszkańców naszych małych ojczyzn, którzy w harmonijnym spokojnym rozwoju widzą szansę dobrego życia, gdzie współdziałanie to nie górnolotna idea, ale idące za nią konkretne działania, które jednoczą i inspirują, Polskie Stronnictwo Ludowe, reprezentowane przez: Stanisława Szczotkę – prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Krotoszynie, Franciszka Marszałka – prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego PSL w Krotoszynie i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe, reprezentowane przez: Zbigniewa Brodziaka — przewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego, Sławomira Augustyniaka — wiceprzewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego, zawierają porozumienie niniejszej treści:

·     §1 Zarząd Powiatowy PSL w Krotoszynie, Zarząd Miejsko-Gminny PSL w Krotoszynie i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe, zwierają porozumienie, na mocy którego w najbliższych wyborach samorządowych z list Polskiego Stronnictwa Ludowego do Rady Powiatu Krotoszyńskiego i Rady Miejskiej w Krotoszynie kandydować będą członkowie Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.

·     §2 Strony ustalają, że listy wyborcze zostaną wspólnie ustalone przy założeniu, że liderami list będą osoby, które mają szanse zdobyć jak najlepszy wynik wyborczy.

·     §3 Porozumienie ma charakter otwarty co oznacza, że za zgodą stron, lista sygnatariuszy może być poszerzana.

·     §4 Strony ustalają, że decyzje powyborcze będą podejmowane po wyborach w zależności od wyników list.

·     §5 Strony ustalają, że w sprawie kandydatów na Burmistrzów w poszczególnych gminach, decyzje będą zapadać autonomicznie przy współudziale doradczym prezesa Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego i przewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.

·     §6 Partnerzy zgodnie oświadczają, że dołożą wszelkich starań, aby w pełni zrealizować ww. ustalenia.

·     §7 Porozumienie sporządzono w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, po dwa dla każdej ze stron.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK