Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Poprawić dostęp do mieszkań na wynajem

2021-10-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Poprawić dostęp do mieszkań...
Poprawić dostęp do mieszkań na wynajem
TALENT STUDIO

4 października w Starej Rzeźni w Miliczu odbyło się spotkanie dotyczące zawiązania współpracy międzygminnej w celu utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) w północnej części subregionu wrocławskiego.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów z gmin Brzeg Dolny, Wisznia Mała, Prusice, Oleśnica, Wołów, Oborniki Śląskie, Twardogóra, Żmigród, Cieszków, Krośnice. Gospodarzem czwartego już zebrania (poprzednie odbyły się w Wołowie i Rawiczu oraz online w formie wideokonferencji) była gmina Milicz. Na zaproszenie włodarzy przybył także Jan Węgrzyn – ekspert Krajowego Zasobu Nieruchomości, który omówił aktualne tendencje związane z przystąpieniem do SIM. Zgromadzeni goście dyskutowali o możliwościach współpracy, biorąc pod uwagę uwarunkowania swoich gmin w kontekście ewentualnego zawiązania SIM.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne, działająca pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Inicjatywa skierowana jest do osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Bycie najemcą wiąże się m.in. z możliwością zamieszkania bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu.

Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Możliwe są o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym. Dla najemców będących jednocześnie partycypantami jest opcja rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. wakacje czynszowe, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz). W perspektywie lat beneficjenci mogą nawet uzyskać własność mieszkania.

– Poprawa dostępu do mieszkań poprzez inwestycje przeznaczone na wynajem to jeden z priorytetów polityki mieszkaniowej państwa. Szczególną rolę w tym zakresie odgrywają inwestycje zwiększające zasoby mieszkań o stosunkowo niskich czynszach, podejmowane z zaangażowaniem gmin. Chcemy dać lokatorom możliwość skorzystania ze stabilnego najmu mieszkania, z możliwością jego zakupu na własność, ale bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem. Samorząd będzie mógł uzyskać na realizację projektów mieszkaniowych w SIM-ach dofinansowanie do 35 procent wartości inwestycji. Z kolei klienci, którzy będą wpłacać do 20-25 procent wartości, będą mogli po 20-30 latach nabyć prawo własności w tych mieszkaniach – poinformowała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju i technologii.

Wiceminister Robert Nowacki podkreślił, że powyższa inicjatywa ma być także alternatywą dla obywateli zaciągających długoterminowe kredyty hipoteczne. – To nie jest ucieczka od własności, ale zmiana podejścia. Pandemia COVID-19 pokazała, że kredyt na 20-30 lat, który dotychczas był jedyną drogą wyboru, może stać się kamieniem u szyi. To też pytanie, czy chcemy pracować po 12-14 godzin albo wyrzekać się pewnych przyjemności życia za cenę własności mieszkania? Kredyt to często zobowiązanie długoterminowe i nie powinien być jedyną możliwością na posiadanie mieszkania. Alternatywą ma być Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – objaśnił wiceminister rozwoju i technologii.

Pozytywnie o SIM wypowiadają się także przedstawiciele Krajowego Zasoby Nieruchomości. – Poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków poprzez zwiększanie dostępności przystępnych cenowo mieszkań na długoterminowy, stabilny najem to nasz priorytet. Do tej pory podjęliśmy rozmowy z niemal 90 gminami, a z ponad 30 podpisaliśmy porozumienia o współpracy. Niezmiernie cieszy mnie, że po nowelizacji przepisów Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł tworzyć społeczne inicjatywy mieszkaniowe oraz przystępować do istniejących Towarzystw Budownictwa Społecznego. Dotychczasowe regulacje nie przewidywały takiej formy współpracy z samorządami. Głęboko wierzę, że te rozwiązania zaowocują realizacją wielu nowych inwestycji mieszkaniowych w niedalekiej przyszłości na terenie całego kraju – ocenił prezes Bartłomiej Duziński.

Optymistycznie na te propozycje patrzą również eksperci w dziedzinie gospodarki i polityki mieszkaniowej. – Społeczny pakiet mieszkaniowy to znaczący projekt zmian w mieszkalnictwie społecznym. Co ważne, prowadzi do zwiększenia finansowego wsparcia ze środków budżetowych i KZN dla przedsięwzięć mieszkaniowych w społecznym sektorze czynszowym. Tak w zakresie kwot wsparcia, a ściślej udziału wsparcia rządowego w kosztach realizacji przedsięwzięć, jak i w zakresie przedmiotowym i podmiotowym. Chodzi tu np. o uznanie remontów i modernizacji za tytuł do wypłat wsparcia ze środków Funduszu Dopłat czy o prawo organizacji pozarządowych do ubiegania się o wsparcie z Funduszu Dopłat w tworzeniu noclegowni. Większość zmian proponowanych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa oceniam pozytywnie i liczę, że przyczynią się one do wzrostu udziału społecznego sektora czynszowego w portfelu nowo budowanych oraz modernizowanych mieszkań – wypowiedziała się dr Alina Muzioł-Węcławowicz, ekspert w dziedzinie gospodarki i polityki mieszkaniowej oraz rewitalizacji.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

FOT. Gmina Milicz w powiecie milickim

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA