Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Pompa hydroforowa do wypompowywania deszczówki – dlaczego to dobry pomysł?

2023-05-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Pompa hydroforowa do wypompowywania...
Pompa hydroforowa do wypompowywania deszczówki – dlaczego to dobry pomysł?
PARTNER

Spis treści: Pompa hydroforowa jest bardzo łatwa w montażu, Pompa samozasysająca jest lekka i zajmuje mało miejsca, Wysoka wydajność pompy hydroforowej, Niska cena urządzenia, Uniwersalne zastosowanie pompy hydroforowej, Sugestie ekspertów.

 

Polska ma dziś jedną z najgorszych sytuacji hydrologicznych w Europie. Na jednego Polaka przypada między trzy a cztery razy mniej wody pitnej niż na przeciętnego Europejczyka. Pod tym względem gorzej wypadają jedynie Czechy, Dania, Cypr i Malta. Wniosek? Musimy nie tylko oszczędzać wodę, ale też stawiać na retencję – w tym małą. Chodzi o zbieranie wody deszczowej, co może robić każdy właściciel domu jednorodzinnego. Świetnie sprawdzi się tutaj podziemny zbiornik na deszczówkę. W pewnym momencie trzeba go jednak opróżnić, do czego idealnie nadaje się pompa hydroforowa. Dlaczego to dobry wybór do wypompowywania deszczówki? Poznaj najważniejsze powody.

Powinieneś wiedzieć: „Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, na montaż systemów wykorzystania wody z deszczówki nie jest wymagane pozwolenie na budowę ani nadzór, a jedynie zgłoszenie właściwemu organowi. Jeśli inwestor planuje wykorzystywać wodę opadową wyłącznie do prac porządkowych czy podlewania ogrodu nie musimy zgłaszać budowy instalacji, pod warunkiem, że zbiornik na wodę deszczową znajdować się będzie na zewnątrz budynku.” Źródło: Przegląd systemów zagospodarowania wody deszczowej

Pompa hydroforowa jest bardzo łatwa w montażu

Wybierając pompę do wypompowywania deszczówki należy wziąć pod uwagę to, że prawdopodobnie trzeba będzie ją wielokrotnie podłączać w ciągu sezonu (zwłaszcza, jeśli nie posiadamy dedykowanej instalacji, np. zasilającej system nawadniania ogrodu). Warto więc postawić na takie urządzenie, którego montaż nie sprawia żadnych problemów.

Pod tym względem pompa hydroforowa zawsze jest dobrym wyborem. Z jej montażem i demontażem poradzi sobie każdy, kto ma podstawowe pojęcie o hydraulice. Wystarczy kilka minut, aby pompa była gotowa do pracy.

Specjalista podpowiada: „Pompa hydroforowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na zbudowanie kompletnej instalacji wodnej i elektrycznej z pompą głębinową. W przypadku modelu hydroforowego wystarczy tylko doprowadzić zasilanie (np. przy pomocy przedłużacza) i już można ją zamontować w miejscu poboru wody.”  Źródło: https://energia360.pl/studnie,ac155/w-czym-pompa-hydroforowa-jest-lepsza-od-glebinowej,2877

Pompa samozasysająca jest lekka i zajmuje mało miejsca

W okresie, kiedy pompa nie będzie używana (susza, zima) trzeba ją gdzieś przechowywać. Tutaj znów ujawniają się zalety pompy hydroforowej (samozasysającej), która jest na tyle lekka, że nie ma problemu z jej przenoszeniem np. do bagażnika samochodu, aby przewieźć urządzenie na działkę, pożyczyć komuś z rodziny etc.

Pompę samozasysającą charakteryzuje również kompaktowa budowa, co pozwala bez trudu znaleźć dla niej miejsce np. w piwnicy czy w pomieszczeniu gospodarczym.

Wysoka wydajność pompy hydroforowej

Ważną cechą pomp hydroforowych są ich dobre parametry robocze – porównywalne nawet z podstawowymi modelami pomp głębinowych. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy chcemy szybko opróżnić przepełniający się zbiornik na deszczówkę (nadciąga kolejna ulewa) lub też planujemy tłoczyć wodę do systemu nawadniania ogrodu – to świetny pomysł, ponieważ pozwala efektywnie wykorzystać wodę deszczową i zaoszczędzić tę pitną.

Niska cena urządzenia

Pompy hydroforowe są relatywnie tanie w porównaniu z pompami głębinowymi. Jeśli masz za sobą kosztowną inwestycję w podziemny zbiornik na deszczówkę, to na pewno zależy Ci na tym, aby nie nadwyrężyć budżetu na zakup pompy. Solidne modele samozasysające, o parametrach wystarczających na użytek domowy, kosztują od około 350-400 złotych.

Ekspert sugeruje:” Najważniejszym kryterium wyboru pompy hydroforowej jest jej przeznaczenie. Jeśli potrzebujesz pompy do okazjonalnego pompowania wody ze studni abisyńskiej, kopanej czy z beczek na deszczówkę, to w zupełności wystarczająca będzie pompa peryferalna lub jednostopniowa – dostępne w niskich cenach. Z kolei do bardziej wymagających prac, na przykład zasilania kilku zraszaczy ogrodowych jednocześnie czy błyskawicznego opróżniania dużych zbiorników, potrzebujesz pompy o wydatku nawet około 100 i więcej litrów na minutę – taką wydajność zapewniają wyłącznie pompy wielostopniowe.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/33-pompy-hydroforowe

Uniwersalne zastosowanie pompy hydroforowej

Nie bez znaczenia jest również to, że pompę hydroforową można wykorzystać nie tylko do wypompowywania deszczówki z podziemnego zbiornika czy z różnych zbiorników naziemnych (np. basenu), ale także do czerpania wody z przydomowej studni – kopanej, wierconej czy abisyńskiej.  Jedyne ograniczenie stanowi tutaj głębokość ujęcia – pompa hydroforowa może zasysać wodę z głębokości do 7-8 metrów (niektóre modele do 9 metrów).

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK