Polak potrafi – rewolucja w systemie energetycznym i ogrzewania mieszkań
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Polak potrafi – rewolucja...
Rozmawiamy z Bartoszem Blechą, autorem innowacyjnego wynalazku, który może zrewolucjonizować system energetyczny.
Aktualna sytuacja na rynku paliw płynnych i stałych staje się coraz bardziej niekorzystna dla konsumentów. Czy istnieją alternatywy dla przeciętnego obywatela?
– Ostatnie trzy lata poświęciłem na szukanie rozwiązania, które będzie nowatorskie, inne od aktualnie dostępnych na rynku, zmniejszy koszty ogrzewania, nie będzie drogie i będzie działało na korzyść naszego środowiska. Kosztowało to nas wiele prób i wyrzeczeń, ale udało się osiągnąć zamierzony cel – zmniejszyć koszty ogrzewania o 50% i na dodatek zniwelować wydzielanie szkodliwych spalin, dzięki czemu możemy dbać o nasze środowisko.
Co zatem Was powstrzymuje przed wprowadzeniem tego rozwiązania na rynek?
– Jak nie wiadomo, o co chodzi, to znaczy, że chodzi o pieniądze… Musimy go najpierw opatentować i przeprowadzić certyfikację, na co potrzebujemy minimum 60 tys. zł. Zbiórkę pieniędzy prowadzimy na portalu https://zrzutka.pl/ctra9t od początku października. Są przewidziane ciekawe nagrody dla osób, które zechcą wesprzeć naszą akcję
Dlaczego zabraliście się za realizację takiego działania?
– Jest takie znane powiedzenie: potrzeba matką wynalazków. Te słowa najlepiej obrazują naszą determinację i chęci do podjęcia takiego działania. Koszty ogrzewania i życia diametralnie rosną i to nieproporcjonalnie do naszych zarobków. Nie czarujmy się – nie są to rzeczy, które powinny kosztować aż tyle. Aby być dobrze zrozumianym, rozwinę tę myśl. Chodzi o to, aby ludzi było stać na rozwój własnych pasji, rozwój zawodowy, utrzymanie rodziny, ponieważ borykamy się niemalże w każdej dziedzinie z ekspertami, a jak ma być inaczej, skoro nie ma znacznych środków na powyższe, skoro koszty życia codziennego pochłaniają coraz większy budżet domowy? W obliczu takiego przedsięwzięcia mamy nadzieję, że organizacje, które mają stać na straży rozwoju polskiej gospodarki i ochrony środowiska, będą wspierać ten pomysł. Bo są do tego powołane. Czy tak będzie, to się okaże.
Czy w tym programie energetycznym brały udział inne instytucje bądź przedsiębiorstwa?
– Tak, m.in. Poznański Park Naukowo-Technologiczny, za co serdecznie dziękujemy, ponieważ dostaliśmy się do programu preinkubacyjnego, dzięki któremu mogliśmy przenieść nasz pomysł za zupełnie inny poziom. Więcej szczegółów można znaleźć w załączniku na stronie zbiórki. Otrzymaliśmy rekomendację na temat naszego wynalazku i działania. W tym projekcie przede wszystkim brała udział firma hydrauliczna Pana Bartosz Szymańskiego. Chcę podziękować również wszystkim osobom, które miały cierpliwość i poświęciły czas przy zakupie różnych materiałów do stworzenia tego wynalazku. Są to m.in. zespół z Termiki, Ferrum, Robstal, pracownicy firmy PW TOR oraz Bartek Korzecki.
Nasz wynalazek był stworzony przede wszystkim z myślą o:
– gospodarstwach domowych
– małych i średnich przedsiębiorstwach
– blokach mieszkalnych
– osobach posiadających hale produkcyjne i magazynowe
– właścicielach kamienic
– instytucjach państwowych i jednostkach administracyjnych (urzędach, starostwach, policji, straży pożarnej, nadleśnictwie, ośrodkach kultury itp.).
Nasza innowacja wprowadza zmiany w zakresie:
– odzyskania ciepła z komina
– przepływów
– sposobie podania zimnej wody do pieca, jak i wydobycia ciepła
– budowie komory spalania i wielkości cząstki spalania.
Ponadto pracujemy nad przekształcaniem energii cieplnej na energię elektryczną oraz nad jeszcze innymi wynalazkami, które mogą mieć szerokie zastosowanie w naszej gospodarce.
Comments are closed