Podział majątku w chwili śmierci jednego z małżonków
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Podział majątku w chwili...
Poznaj zasady postępowania!
Zazwyczaj hasło podział majątku kojarzy się ze skłóconymi małżonkami, którzy są w trakcie rozwodu i próbują zabrać jak najwięcej. Jest to tylko jedna z wielu sytuacji kiedy dochodzi do podziału wspólnoty majątkowej.
Jak wygląda sytuacja, kiedy umiera jedno z małżonków? Co wtedy dzieje się ze wspólnym majątkiem? Niestety sprawa się komplikuje w momencie, kiedy do głosu dochodzą również inni spadkobiercy. Aby uniknąć nieprzyjemnych konfrontacji w sądzie, zapoznaj się ze wszystkimi tajnikami prawa związanego z podziałem wspólnoty majątkowej.
Podział majątku, czyli co wchodzi w jego skład po śmierci Twojego małżonka
Na wstępie należy wiedzieć, że w momencie zawarcia związku małżeńskiego dochodzi między nimi do zawiązania tzw. wspólnoty majątkowej, inaczej zwanej wspólnotą ustawową. Oznacza to, że wszystko, co zarówno mąż, jak i żona nabędą po ślubie, jest ich wspólnym dorobkiem. Zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jako majątek wspólny uznaje się zdobyte wynagrodzenie za pracę lub za inną działalność zarobkową, środki zgromadzone na rachunku otwartym lub pracowniczym funduszu emerytalnym każdego z małżonków, a także dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków. W przypadku śmierci męża lub żony również możliwy jest podział majątku. W tym momencie udział zmarłego we wspólnocie majątkowej zostaje uznany za tzw. masę spadkową. Za masę spadkową uznaje się dosłownie wszystko, co wchodzi w skład spadku, czyli jest to ogół praw i obowiązków, jakie posiadał spadkodawca w chwili śmierci. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim wszystkie rzeczy majątkowe oraz rzeczy związane konkretnie z jego osobą.
Jak wygląda podział majątku, kiedy obecni byli inni spadkobiercy? Dowiedz się, ile Ci się należy.
Po śmierci małżonka sąd określa, jaki jest rzeczywisty majątek nabyty w trakcie małżeństwa, po czym z kolei wykazuje, co wchodzi w skład masy spadkowej. W postępowaniu sądowym są określane również udziały małżonków we wspólnym majątku. Warto wiedzieć, że dziedziczenie dotyczy tylko obowiązków o charakterze cywilnoprawnym. Żyjący małżonek po śmierci swojego partnera otrzymuje połowę spadku, jeżeli zmarły posiadał innych krewnych w linii prostej. Jeżeli nie posiadał, to oczywiste jest, że małżonek, który jest przy życiu, dziedziczy cały majątek. Zmarły małżonek może przed śmiercią spisać testament, w jakim musi zastrzec, że jedna czwarta majątku zostaje przekazana małżonkowi. Zajrzyj na stronę internetową: https://www.i-kancelaria.pl/klient-indywidualny/podzial-majatku/ i dowiedz się od ekspertów, jak wygląda proces podziału majątku w chwili śmierci małżonka. Pamiętaj, że wniosek o podział majątku mogą również złożyć również spadkobiercy zmarłego. Z pomocą doświadczonych adwokatów masz szansę na ochronę wspólnego majątku. Udaj się na konsultację i dowiedz się, jakie masz możliwości na sprawiedliwy podział majątku.
Comments are closed