Podsumowali projekt Erasmus +
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Podsumowali projekt Erasmus +
„Cel podróży to nie miejsce do którego zmierzasz a nowa perspektywa z jaką patrzysz na świat” tymi słowami Henrego Milera rozpoczęto w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim podsumowanie udziału placówki w Projekcie ERASMUS +.
Szkoła uczestniczyła w siedmiu mobilnościach, ostatnią z nich był wyjazd 30 uczniów i 4 nauczycieli do Neapolu we Włoszech.
W spotkaniu udział wzięli: Maciej Bratborski Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Andrzej Serek skarbnik gminy Koźmin Wlkp., Małgorzata Domagała zastępca przewodniczącego rady rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz dyrektorzy szkół z terenu gminy Koźmin Wlkp. wraz z uczniami tych placówek.
– Z dumą możemy powiedzieć, że cele projektu Erasmus + zostały zrealizowane a przy tym uśmiech i zadowolenie wszystkich uczestników jest najlepszą oceną jego realizacji. Dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację mobilności w wysokości 1 247 323,57 zł . Placówka posiada już odznakę „Szkoła eTwinning”, co dowodzi, że nauczyciele aktywnie promują współpracę międzynarodową i nowoczesne metody kształcenia. Ponadto, szkoła może się pochwalić tytułem „Szkoła w Chmurze Microsoft”, co oznacza, że integruje nowoczesne modele nauczania oraz komunikacji w codziennej pracy z uczniami i rodzicami. – podsumowuje Arleta Szkudlarek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp.
Uczniowie Trójki zaprezentowali zebranym gościom jak wyglądał ich ostatni wyjazd do Neapolu, który odbył się w dniach od 18 do 26 kwietnia br. Przygotowali prezentację multimedialną, opowiedzieli co zobaczyli oraz podzielili się zabawnymi anegdotkami z wyjazdu. We Włoszech poznali swoich rówieśników, nawiązali przyjaźnie, które utrzymują do dziś. Młodzież zwiedziła piękne miejsca, poznała przepyszną włoską kuchnię i bogactwo kulturowe. Poszerzali umiejętności językowe i przełamywali własne bariery. To uczyniło młodych ludzi bogatszymi o nowe wartości i doświadczenia. Projekt ERASMUS + realizuje bowiem szerokie aspekty – kulturowe, historyczne, społeczne i technologiczne. Uczniów z innych placówek gminy Koźmin Wlkp. którzy przybyli na podsumowanie projektu zaprosili do zabawy integracyjnej jaką mieli okazję wypróbować we Włoszech. Dla wszystkich zebranych przygotowano przepyszny poczęstunek we włoskim stylu.
W ramach Programu ERASMUS+ i POWER koźmińska Trójka uczestniczyła w 7 mobilnościach – 4 wyjazdy uczniowskie oraz 3 mobilności dla nauczycieli.
W sierpniu 2021 r. dziesięciu nauczycieli uczestniczyło w projekcie „ Kompetentna kadra kluczem do sukcesu” realizowanego na Malcie. Natomiast w październiku 2021 – 29 uczniów i 6 nauczycieli realizowało projekt kulturowo-językowy w hiszpańskiej Maladze pod nazwą „Każdy inny, wszyscy równi”. Dofinansowanie na udział w tych projektach szkoła otrzymała w konkursach grantowych FRSE i POWER.
W 2020 r. szkoła otrzymała akredytację ERASMUSA w sektorze Edukacja Szkolna na lata 2021- 2027 r. W ramach akredytacji zrealizowano następujące projekty: w 2022 roku grupa nauczycieli uczestniczyła w zajęciach programu „Mobilni nauczyciele – innowacyjna szkoła” w Portugalii, w 2022 grupa 34 uczniów wraz z sześcioma opiekunami realizowała projekt z uczniami włoskiej szkoły Santa Secondaria do Primo Grado E. Borrelli, w 2023 – 10 nauczycieli – Gran Canaria, w 2023 – Lizbona (Portugalia) – 30 uczniów, 6 nauczycieli, w 2024 Neapol (Włochy) – 30 uczniów, 4 nauczycieli.
Celem programu ERASMUS + jest wspieranie uczniów i nauczycieli w rozwoju umiejętności niezbędnych do życia i pracy w globalnym społeczeństwie.
Realizacja projektów w Szkole Podstawowej nr 3 znacząco przyczyniła się do wzbogacenia bazy placówki oraz stała się inspiracją dla całej społeczności szkolnej do zaangażowania się w kolejne projekty.
– Spotkania z kadrą nauczycielską oraz uczniami krajów goszczących były dla wszystkich niezwykłym doświadczeniem. Wyjazdy te, to przede wszystkim wspaniała okazja do poszerzenia kompetencji językowych uczniów i nauczycieli ale również niezwykła sposobność do zapoznania się z historią, kulturą, tradycjami, obyczajami oraz atrakcjami turystycznymi. Mobilności przyczyniły się do promocji w szkole wartości europejskich, zwiększyły tolerancję i uwrażliwiły całą społeczność na różnorodność kulturową. Dzięki projektowi udało nam się wzbudzić zainteresowanie innymi kulturami w kontekście Unii Europejskiej i wykorzystać zdobytą wiedzę podczas zajęć tematycznych oraz uroczystości szkolnych. Podsumowując, projekt Erasmus + okazał się niezwykle wartościowy dla rozwoju naszej szkoły, przynosząc korzyści zarówno uczniom, jak i nauczycielom. – podkreśla Arleta Szkudlarek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp.
(LT)
Comments are closed