Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Podstawy prawne żądania renty

2018-06-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Podstawy prawne żądania renty
Podstawy prawne żądania renty
Kwiaciarnia Złocień

Najczęściej przyznawanymi świadczeniami powypadkowymi są: zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji czy też zadośćuczynienie za doznane krzywdy i cierpienia. Nie wszyscy jednak wiemy, że można ubiegać się o jeszcze inne odszkodowania, a nawet wtedy nie zawsze znamy procedury i przepisy, które nam walkę o nie skutecznie umożliwiają.

 

Zdarza się, że niejasne i sformalizowane procesy kończą się wypłatą minimalnych odszkodowań. A przecież wychodzenie z wypadku bywa procesem mozolnym i długotrwałym. Niestety, nierzadko kończy się trwałym inwalidztwem czy upośledzeniem lub innymi dysfunkcjami.

Warto poświęcić czas, zdobyć niezbędne wiadomości na temat odszkodowań powypadkowych – jak możemy skutecznie się o nie ubiegać i co zrobić, aby ułatwić sobie, poprawić szanse na wysokie odszkodowanie?

Na jakiej podstawie możemy żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody  odpowiedniej renty?

Art. 444.§2 k.c. wymienia trzy podstawy prawne renty:

– całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy zarobkowej albo,

– zmniejszenie się widoków powodzenia na przyszłość poszkodowanego,

– lub zwiększenie się jego potrzeb.

Podkreślić też trzeba, że każda z w/w przesłanek stanowić może samodzielną podstawę dochodzenia roszczeń rentowych.

W zależności, na którą z nich będziemy się powoływać, ubiegać się możemy o: rentę uzupełniającą – czyli takie świadczenie, które ma na celu wyrównanie, kompensację strat spowodowanych utratą możliwości zarobkowania.

Jeżeli zaś mowa o rencie z tytułu „zmniejszenia się widoków na przyszłość” – chodzi tutaj o taki rodzaj świadczenia, w którym następuje utrata korzyści majątkowych, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć dzięki swym indywidualnym cechom – specjalistycznemu wykształceniu, talentowi, predyspozycjom czy wysokim kwalifikacjom.

Trzeci przypadek obejmuje sytuację, kiedy istnieje potrzeba stałego przeprowadzania leczenia, wykonywania zabiegów, rehabilitacji itp. Mówiąc prościej, przy rencie na zwiększone potrzeby mamy konieczność zwiększenia wydatków na specjalistyczne leczenie, celem osiągnięcia poprawy lub zapobieżenie pogorszenia się stanu poszkodowanego.

Świadczenia dla najbliższych poszkodowanego

W przypadku śmierci osoby poszkodowanej wskutek wypadku jej najbliższym, względem których ciążył na nim obowiązek alimentacyjny, przysługuje prawo do ubiegania się o tzw. rentę alimentacyjną.

Jak przyznaje specjalista z portalu https://www.aif.com.pl/odszkodowania/ – „Renta alimentacyjna nie jest jedynym rodzajem świadczenia w sytuacji, gdy poszkodowany podniesie śmierć wskutek wypadku. Innym jest stosowne odszkodowanie, przysługujące najbliższym członkom rodziny, jeżeli wykażą, że wskutek wypadku nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Przesłanka ta jest konieczna do przyznania tego rodzaju świadczenia. Oprócz tego wykazanie jej istnienia musi być bezsporne i niebudzące wątpliwości. W praktyce oznacza to konieczność wykazania za pomocą dowodów takiego stanu rzeczy”.

Kto może pomóc w walce o odszkodowania?

Przede wszystkim, jeżeli zdecydujemy się na poszukanie pomocy, rozejrzyjmy się za skutecznie działającym i profesjonalnym doradcą bądź też zespołem fachowców, pracujących w kancelarii, która zajmuje się tego typu sprawami.

Umiejętności negocjacyjne zatrudnionych tam osób będą wielkim plusem. Dlaczego to jest tak ważne? Odpowiednia siła argumentacji oraz umiejętność rokowań będą miały przemożny wpływ na szybkość wypłat odszkodowań. Przykładem w ten sposób prowadzonych spraw jest AIF Kancelaria. Jej działania skutkują wypłatą odszkodowania, która może nastąpić nawet w terminie 30 – dniowym.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA