Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Podróż szlakiem karkonoskich legend

2022-10-06
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Podróż szlakiem karkonoskich legend
Podróż szlakiem karkonoskich legend
BANASZAK

Od lat istnieje pewna legenda, że Duch Gór niegdyś wypełnił wnętrza skał, gór oraz trudno dostępnych dolin skarbami wartymi miliony. Nie zostawił ich jednak bez opieki – wyznaczył bowiem dwanaście karkonoskich skrzatów do pilnowania darów.

 

Były one najodważniejszymi ze wszystkich – każdy z nich miał ogromną charyzmę i był gotów spełnić każdy rozkaz Ducha Gór. W skład skrzaciej drużyny wchodziły:

Dalebor – siwobrody, strzegł magicznych ametystów chroniących przed kłótniami

Rasław – odważny skrzat odpowiedzialny za hematyty, nazywane kamieniami wojowników

Częstogój – pielęgnuje kolorowe agaty, strzegące domostwa przed burzami i wichurami

Jarostryj – w szczelinach starannie umieszcza fluoryty świecące w ciemności, które przynoszą spore ukojenie podczas dolegliwości bólowych

Więcerad – figlarny skrzat rozrzucający po ścieżkach złoto głupców; mowa tu o mieniących się pod wpływem promieni słonecznych pirytach

Małomir – opiekuje się zapewniającymi bogactwo cytrynami

Luboradz – nieustannie zajmuje się czyszczeniem kwarców różowych, określanych jako kamienie miłości

Kto wie… może uda Ci się spotkać któregoś z nich podczas górskiego spaceru?

 

Karkonoska polewka Ducha Gór – napój prawdy

Duch Gór uwielbiał wiedzieć o wszystkim, co tylko dzieje się w Karkonoszach. Dzięki możliwościom przemiany w dowolne stworzenia mógł uczestniczyć w życiu mieszkańców i być nieodłączną częścią społeczeństwa. Przyjmował on postać gospodarza i wypytywał ludzi o góry, mity i o samego siebie. Aby jednak upewnić się, że nikt z przepytywanych nie kłamie, pewnego wieczora ustawił na patyku kocioł ze ślimaczej skorupy, po czym do gotującej się wody zaczął kolejno wrzucać: świeże błoto, widłoząb sudecki, fioletową polną goryczkę, mieniącą się srebrem wylinkę zaskrońca oraz bardzo dużą stertę sarniego łajna – tak oto powstał napój, który finalnie osiągał swoje skutki. Zmusił bowiem przybyłych czeskich handlarzy do wyrażenia swojej prawdziwej opinii o swoim królestwie – okazało się, że była ona negatywna. Obrazili bezpodstawnie Ducha Gór, kpiąc z jego mocy i tego, że czyni pieczę nad poważnym królestwem, sam będąc nieudacznikiem. Zdenerwowany Liczyrzepa postanowił ukarać swych gości i pokazać swoją moc – ich twarze zaczęły być dziwnego wyrazu, finalnie zamieniając się w… krowie łby! Interesującym faktem jest to, że Duch Gór nazwał swą gospodę „Uroczyskiem” – ostało się ono do dziś, zapraszając gości. Zamiast napoju prawdy oferują spragnionym inne napoje i posiłek. Jeżeli odwiedzisz „Uroczysko”, uważnie się rozglądaj. Nie wiadomo, czy gdzieś nie przechadza się Duch Gór.

 

Oprócz słowiańskich legend… poznaj te japońskie. Ogród japoński w Karkonoszach

Odbiegając nieco od rodzimych opowieści… – czy wiesz, że w Japonii istniał mit o lisach posiadających dziewięć ogonów? Były one przyjaciółmi ludzi i potrafiły przybierać ludzką postać! Obecnie nie wiadomo, gdzie można je spotkać, lecz jeżeli interesują Cię japońskie legendy, pośród gór i lasów znajduje się Mała Japonia. Ogród Japoński Siruwia jest otwarty dla gości codziennie. Jeżeli interesują cię Karkonosze, zapoznaj się z całą resztą zabytków www.malajaponia.pl/co-warto-zobaczyc-w-karkonoszach/. Podróże to okazja, aby zapoznać się z tajemnicami danego regionu i prześledzić losy bohaterów znanych od stuleci. Tylko pamiętaj! Nie drażnij Ducha Gór, gdyż może się to zakończyć bardzo nieciekawie!

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA