Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Po innowacje rolnicze do Staregogrodu!

2019-04-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Po innowacje rolnicze do...
Po innowacje rolnicze do Staregogrodu!
KLIBER FINANSE

12 maja (niedziela) odbędą się DNI POLA Agroinnowacje 2019 Starygród. Wydarzenie ma na celu pokazanie nowoczesnych rozwiązań w uprawie roślin i hodowli zwierząt.

 

DNI POLA rozpoczną się o godzinie 12.00. Organizatorem jest Agrointegracja Sp. z o. o. – Biuro Obsługi Grup Producentów Rolnych z siedzibą w Kuklinowie. – Naszym celem jest przekazanie rolnikom wiedzy w zakresie innowacji rolniczych, pokazanie nowoczesnych technologii w hodowli zwierząt oraz w uprawie roślin – podkreśla Wojciech Styburski, prezes spółki i lider Konsorcjum Agrointegracja.

Spółka Agrointegracja realizuje projekt, którego istotą jest znalezienie alternatywnego źródła paszy dla bydła poprzez uprawę roślin międzyplonowych, czyli takich, które rosną po zbiorze zboża i przed zasiewem kukurydzy. – Kilka lat temu stworzyliśmy taką mieszankę międzyplonową o nazwie FUTTER NOVA 11 – wyjaśnia W. Styburski. – Od tego czasu była ona poddawana rozmaitym badaniom i testom. Teraz, w ramach projektu, na który otrzymaliśmy wsparcie, chcemy tę mieszankę ostatecznie wdrożyć.

Właśnie ów projekt pozwolił twórcom mieszanki FUTTER NOVA 11 na bardzo szczegółowe badania. W cały proces mocno zaangażował się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który wspomniany projekt określił jako wysoce innowacyjny. Ponadto jest on bardzo wysoko rekomendowany przez Sieć Innowacji Rolnych, czyli organizację koordynowaną przez Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– W trakcie DNI POLA pokażemy całą technologię – jak tę mieszankę uprawiać, jak zbierać i jak w bardzo krótkim czasie, właściwie tego samego dnia co zbiór, zasiać kukurydzę. A zatem zaraz po zbiorze mieszanki można założyć kolejną uprawę – zapowiada prezes spółki Agrointegracja. – Rozwiązania te, dotyczące innowacyjnych nowoczesnych technologii rolniczych, wdrażamy w gospodarstwach, które z nami współpracują. Obecnie współpracujemy z 35 grupami producentów.
Jaki jest cel tego projektu? Oczywiście obniżenie kosztów hodowli bydła mlecznego i opasowego. – Udowadniamy bowiem, że na jednym hektarze można uzyskać coś więcej niż jeden zbiór w roku, co w gospodarstwie znacząco wpłynie na aspekt ekonomiczny. Wdrożyć taką innowację może każdy rolnik, bo nie potrzeba do tego wielkich i kosztownych inwestycji, a jedynie należy nieco przeorganizować gospodarstwo – dodaje W. Styburski.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA