Pływanie łączy pokolenia!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Pływanie łączy pokolenia!
24 godziny trwał pływacki maraton na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy Delfin 4, we współpracy z krytą pływalnią Wodnik w Krotoszynie. Miłośnicy pływania pokonali łącznie dystans ponad 1000 kilometrów. Nie znamy jeszcze pełnej zebranej kwoty, ale – jak podkreślają organizatorzy – będzie to ponad 11 tys. zł.
W akcję włączyło się wiele krotoszyńskich stowarzyszeń i grup zawodowych oraz grono samorządowców. Każde dziecko, które brało udział w maratonie, mogło wejść na basen za darmo. Dorośli natomiast musieli zapłacić symboliczną złotówkę. Oczywiście każdy mógł wrzucić dowolną kwotę do puszki WOŚP.
Tegorocznej edycji maratonu przyświecało hasło „Pływanie łączy pokolenia”. Dlatego organizatorzy zaprosili zarówno aktualnie startujących pływaków, jak i tych, którzy zakończyli już karierę sportową i mają na koncie sukcesy w Polsce, w Europie i na świecie. Wśród gości znaleźli się więc Alicja Pęczak (82-krotna mistrzyni Polski seniorek, 14-krotna medalistka mistrzostw Europy, olimpijka z Barcelony, Atlanty i Sydney), Paweł Korzeniowski (wielokrotny rekordzista i mistrz Polski, mistrz i dwukrotny wicemistrz świata, wielokrotny mistrz Europy i olimpijczyk), Konrad Powroźnik (wielokrotny medalista krajowych i międzynarodowych zawodów pływackich), Paweł Olszewski, Andrzej Olszewski oraz Ryszard Żugaj.
Aż cztery osoby z tego grona wywodzą się z Krotoszyna. Najstarszy z nich i zarazem najbardziej utytułowany to Ryszard Żugaj, pierwszy w historii olimpijczyk z naszego miasta, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu.
Pojawił się także Olivier Janiak, pochodzący z Krotoszyna dziennikarz i prezenter telewizyjny, który wyraził słowa uznania dla organizatorów za zainicjowanie wspaniałej akcji. – Dla mnie jest to zawsze ogromna radość, że mogę przyjechać w rodzinne strony i wesprzeć taką inicjatywę. Najważniejsze w tym wszystkim jest państwa serce, nie tylko do sportu, ale też do drugiego człowieka. Państwa obecność świadczy o tym, że nie tylko chcecie uczestniczyć w maratonie pływackim, ale przede wszystkim chcecie pomóc – powiedział Olivier Janiak.
Przez rozpoczęciem maratonu miłym akcentem było uhonorowanie trenerów pływania i nauczycieli z dawnych lat, m.in. Kazimierza Marszałka czy Krzysztofa Olejnika. Dyplomy gratulacyjne otrzymali także byli sportowcy i ciągle aktywni krotoszynianie – Stanisław Sumiński i Henryk Marcisz. Podziękowano też dyrektorom krotoszyńskiej Czwórki i nauczycielom oraz wolontariuszom.
Podczas 24-godzinnego maratonu pływackiego zorganizowano konkurs rodzinny, który polegał na pływaniu minimum czteroosobowej rodziny przez godzinę. Dla zwycięzców przygotowano cenne nagrody.
– Na tę chwilę zebraliśmy ponad 11 tys. zł nie mamy jeszcze danych z wpływów na subkonto. W tej edycji udało nam się przyciągnąć większą grupę pływających. Pobiliśmy ubiegłoroczny rekord i łącznie przepłynęliśmy 1014 km i 250 metrów. Zwłaszcza w godzinach nocnych pływało naprawdę wielu ludzi. Na maratonie pływackim pojawiło się szacunkowo 820-850 osób. Było dwóch panów, którzy przepłynęli 30 km w ciągu 12 godzin. Świetnie wypadł konkurs rodzinny, w którym uczestniczyło dziesięć rodzin. Jedna z nich w ciągu godziny przepłynęła ponad 12 km – podsumował Jacek Mielcarek z Uczniowskiego Klubu Sportowego Delfin 4.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed